Chrudimské noviny Po téměř dvaceti letech zvítězil 21. února 2016 zase Chrudimák na Malé ceně Monaka

Dnes: 19°C
Zítra: 24°C
Pozítří: 26°C

Při 319. Malé ceně Monaka (MCM) v neděli 21. února bylo sice teplo, chvílemi až +10° Celsia, zlobil ale čerstvý západní vítr a v druhé půli i vydatný liják, který trať proměnil v náročnější trasu než obvykle. Přesto na desítce "padlo" deset osobních rekordů a další tři byly zaběhnuty na kratším okruhu. Pozoruhodný je i počet 17 nových účastníků na hlavní trati, kteří si při 319. MCM odbyli svoji premiéru na Malých cenách. Celkem bylo prezentováno 143 startujících, z toho 102 v hlavním závodě na 10 km. Klub rekreačních běžců (KRB) Chrudim tak na startu nové trati eviduje od dubna 1997 neuvěřitelných 23 802 účastníků. Na hlavní trati 10 km běželo přitom alespoň jednou 1704 závodníků, na malém okruhu pak 1410.

Své první vítězství na Monaku časem 37 min. 11 s. zaznamenal domácí Michal Honzíček a bylo to po téměř dvaceti letech opět vítězství "KRBáka". Naposledy protnul běžec pořádajícího oddílu jako první cílovou pásku 2. 11. 1996. Bylo to ještě na staré trati, která začínala u Komety, a vítězem se tenkrát stal Jaromír Krejčí, který trať 82. MCM tehdy měřící jen 9,45 km uběhl za 39 min. 55 s. Mezi 17 ženami si pro první místo nyní doběhla pardubická orientační běžkyně Zuzana Hermanová.

Druhé místo v hlavním závodě v běhu na 10 km se ztrátou na vítěze pouhých 4 s. patřilo skutečskému Jaromíru Hradeckému. Třetí místo v absolutním pořadí obsadil Zbyněk Kudrna, který při svém prvním startu zaostal 16 s. na vítěze. Z "KRBáků" se do první desítky ještě vešel Lukáš Maier, Pavel Novák skončil na 24. místě, 47. Vladimír Bříza, 61. Jaromír Jelínek, 70. Radek Brožek, 71. Miluše Kührová, 89. Franta Lupač, 90. Jrka Alexa a 93. Pepa Meduna.

V běhu na červeném 3,6 km dlouhém okruhu si pro své čtvrté vítězství v řadě na této trati doběhl Tomáš Gdula z pardubické Hvězdy, druhý skončil Tomáš Mocek z AC Pardubice a třetí v osobním rekordu Saša Hrevuš z Břehů u Přelouče. Tuto trať rovněž absolvovali čtyři "KRBáci", nejlepší umístění, a to na 18. místě patřilo Jaromíru Jelínkovi ml., jeho sestra Míša doběhla na 30. místě a jejich těhotná maminka na 40. příčce. Před ní ještě doběhla na 37. místě Marcela Holinková.

Příští jubilejní 320. Malá cena Monaka se poběží letos prvně ve středu, a to 30. 3. 2016 se startem už v 17 hodin. Bližší informace zájemci získají na internetové adrese http://krb.hyperlink.cz, kde je mimo jiné umístěna kompletní termínovka akcí KRB Chrudim v letošním roce, výsledky a fotogalerie.

Text a foto: Pavel Zeman