Chrudimské noviny Romská problematika má podle zastupitele Lichtenberga řešení, vedení radnice prý však chybí odhodlání

Dnes: 2°C
Zítra: 4°C
Pozítří: 3°C

Romská problematika má podle zastupitele Lichtenberga řešení, vedení radnice prý však chybí odhodlání

Chrudim - Redakce Chrudimských novin oslovila vybrané zastupitele města i samotné vedení radnice s dotazem, jak chtějí řešit vzrůstající problémy s romskými přistěhovalci, kterých v posledních měsících v Chrudimi razantně přibývá. Z šesti oslovených našel nakonec odvahu zabývat se touto ožehavou problematikou pouze zastupitel Petr Lichtenberg (Strana svobodných občanů), podle kterého nevyvíjí radnice v této oblasti takřka žádnou aktivitu.

Lichtenberg se přitom odvolává na varování mateřské strany před protiromskými náladami ve společnosti, které jsou stále častějším jevem, a které právě nečinnost zodpovědných orgánů vyvolává. "Problémem není etnikum, ale jednotlivec, který porušuje zákony. Tím se zásadně lišíme od příznivců levicových stran, jako je třeba Dělnická strana sociální spravedlnosti. Jde nám o důsledné uplatňování rovného přístupu ke všem lidem a zároveň o toleranci odlišného způsobu života. Správným řešením ale rozhodně nejsou sociální dávky, které končí v peněženkách těch nejchudších, mezi něž Romové často patří, protože je to demotivuje při vyhledávání práce," namítá městský zastupitel.   

Dům ve Filištínské ulici obývaný Romy.  Foto: Chrudimské noviny

„Pravdou je, že cikány jsou nazývání ti Romové, kteří práci považují za nejhorší způsob obživy, páchají kriminalitu a žijí pouze ze sociálních dávek. A věřte, že dovedu odlišit slušné Romy a dovedu si jich vážit. Těch je ale, bohužel, opravdu málo. Nemám rád výraz nepřizpůsobiví, protože je to právě naopak. Někteří Romové se totiž dovedou přizpůsobit štědrému sociálnímu systému velmi dobře. Nevyčítám to jim, ale naší vládě i vládám minulým,“ pokračuje Lichtenberg ve svých argumentech. „Sám za sebe mohu říci, že nejdříve z pozice předsedy, později místopředsedy bytové komise dělám vše pro to, aby žádný člověk, který zneužívá dávky, či dluží městu peníze, nedostal v Chrudimi městský byt. A musím říci, že takto uvažuje většina členů bytové komise,“ popisuje městský zastupitel situaci v komisi města. 

Obsadí další opuštěné domy v centru města opět Romové?  Foto: Chrudimské noviny

„Bohužel, v ojedinělých případech se také stalo, že neúspěšný žadatel nelenil a vypravil se do vyšších pater městského úřadu, navštívil čelné představitele radnice a v ten moment byla bytová komise, která je bohužel pouze poradním orgánem rady města, obejita a městská rada následně rozhodla ve prospěch oné osoby, přestože městu dluží. Přitom nebýt dlužníkem je jedna z hlavních zásad pro přidělení městského bytu či ubytovny. To se slušnému člověku vážně nepodaří," sdílí se čtenáři svoje zkušenosti Petr Lichtenberg. A jak je to možné? "Mohu jen spekulovat, ale nejpravděpodobnější je následující scénář: sociální odbor si nechce přidělávat starosti - mnohdy je nutné řešit problém, kam s malými dětmi, což situaci samozřejmě komplikuje - a vedení města zřejmě nestojí o případnou publicitu v médiích. Neříkám, že tento postup je běžný, nicméně několikrát se to už stalo," upozorňuje na pohodlnost městských úředníků a vedení radnice zastupitel Lichtenberg.

Takhle to nezřídka končívá, pokud není radnice ve správě svého majetku důsledná.  Foto: Chrudimské noviny

Má situace podle Lichtenberga vůbec nějaké řešení? „Řešení existuje. Město Chrudim stále drží zhruba 350 městských bytů, které spolykají mnoho peněz na údržbě a platech úředníků - navrhuji jejich prodej, který nejen naplní prázdnou městskou kasu, ale zároveň ubyde administrativy, úředníků, protože nebude co přidělovat a opravovat. Zrušila by se tím samozřejmě, poté již zbytečná, bytová komise. Nechal bych k dispozici zhruba jen 40 bytů pro ty nejpotřebnější případy," navrhuje řešení zvolený zástupce Svobodných.

Dlužníci v městských bytech dluží přes dva miliony korun na nájmech, pravděpodobně to však bude i více. Je až neuvěřitelné, že tyto dluhy se ještě v nedávné minulosti vůbec či téměř neřešily! V současné době se to již řeší lépe a aktivněji, z mého pohledu ale stále málo pružně. Za Svobodné mohu říci, že bychom neplatiče nekompromisně vystěhovali. Slušný člověk musí poznat, že slušné chování se prostě vyplatí. Tyto informace, které zde uvádím, se asi nebudou čelným představitelům města líbit. Už vidím, jak v rámci takzvané politické korektnosti bude můj názor znehodnocován, zkreslován, označován za nepravdivý a lživý. A možná jen proto, že nemám ten údajně správný názor. Jsem však zastáncem toho, že se věci mají říkat na rovinu a správně je pojmenovávat,“ nebojí se reakce představitelů radnice městský zastupitel.

Radnice sice domy nechá opravit, ale dál už před problémy pouze zavírá oči.  Foto: Chrudimské noviny

A jak situaci řešit? „Řešením situace v Chrudimi je vystěhování neplatičů a osob, které v daném bytě nemají co dělat. Je též nutné zvýšit dohled městské policie, případně posílit součinnost s Policií České republiky. Jednoduše nekompromisní přístup. Dále by se městské byty neměly přidělovat takzvaně nepřizpůsobivým a neplatičům. Je nutné tato pravidla přidělování zpřísnit. Bohužel, podle mých informací, se v současné době připravuje jejich částečné změkčení," poukazuje skepticky na politiku vedení radnice městský zastupitel.

"Vystěhovat nebo nevystěhovat neplatiče? Najdeme k tomu odvahu?" jako by se ptali sami sebe představitelé chrudimské radnice, které charakterizuje v posledních letech spíše nerozhodnost než důsledné uplatňování obecně závazných pravidel.  Foto: Chrudimské noviny

„Romů v Chrudimi dost přibylo, a když vidím, jak ještě nedávno děti rodí další děti, tak se velmi obávám dalšího vývoje - vedení města totiž tento problém značně podceňuje. Proto je třeba před ním nezavírat oči a nekompromisně řešit v rámci platné legislativy,“ uzavírá Petr Lichtenberg.

red

Reklama

Obrázek uživatele Kossak
#1118 Kossak 2. Září 2013 - 10:36
Hezky zneužité fotografie pro článek :-)