Chrudimské noviny KRKONOŠSKÉ KYSELO

Dnes: 2°C
Zítra: 4°C
Pozítří: 3°C

KRKONOŠSKÉ KYSELO

Jedna z nejstarších polévek, která se v nezměněné podobě připravuje dodnes. Kyselo je polévkou různých oblastí, kde se liší typem přípravy i surovin. Známé je chlumecké kyselo, kam se přidává místo sladké zakysaná smetana a chybí zde houby. V posázavském kyselu se kromě kysané smetany objeví i kopr.
Krajovost ovlivnila suroviny, které byly i tomu nejchudšímu obyvatelstvu dostupné. Jde o vydatnou hustou polévku, jež často nahradila celé jídlo.


Suroviny:

300 g chlebového kvasu, náhradou může být i sušený kvásek k dostání v obchodech se „zdravými“ potravinami



60 g másla
20 g sušených hub nebo 200-250 g směsi čerstvých hub
1 velká cibule
5 vajec
200 ml smetany 12% tuku
600 g brambor
sůl
kmín
1,5 l vody

Postup:

Chlebový kvásek rozředíme trochou vlažné vody a necháme přes noc stát. Sušené houby namočíme a necháme rovněž stát do druhého dne.



Druhý den vlijeme kvas do celkového množství vody, rozšleháme, přidáme sůl, kmín a namočené houby včetně houbové vody a necháme zvolna asi půl hodiny vařit. Občas promícháme, protože se díky mouce v kvasu může přichytávat ke dnu.



Nakrájíme cibuli a na másle smažíme do „sklovita“.



Mezitím si dáme vařit brambory ve slupce, které před vařením osolíme. Vejce usmažíme na troše másla se solí tak, aby nebyla příliš hustá.



Cibulku a vejce vmícháme do uvařeného kvasu s houbami. Smetanu pokojové teploty (studená by se v horké polévce mohla srazit) vlijeme za nejlépe stálého míchání do polévky. Pokud je polévka příliš řídká, můžeme ji zahustit moukou (nejlépe žitnou) rozmíchanou ve smetaně. Dobře promícháme, necháme pár minut povařit a přidáme na kostičky nakrájené oloupané brambory.



Dochutíme solí, při malé výraznosti kvasu můžeme použít i pár kapek octa.

Elena

Reklama