Chrudimské noviny MASOPUSTNÍ KOBLIHY

Dnes: 2°C
Zítra: 4°C
Pozítří: 3°C

MASOPUSTNÍ KOBLIHY

Na Vysočině dodnes drží masopust neboli ostatky. Připadá na únor, ale jeho termín se každý rok mění podle Velikonoc - odehrává se před popeleční středou, kterou začíná postní doba. Masopustní průvod tanečníků a hudebníků v maskách provází slivovička a neodmyslitelné masopustní koblihy. Zpravidla jsou menší než běžné koblihy, ale hlavně jsou plněné makovou náplní. Pokud chcete masopust oslavit koblihami nebo si jen koblihy zkusit, pusťte se do toho!



Suroviny:


Těsto:
500 g mouky (½  polohrubé a ½ hladké)
40 g cukru
4 žloutky
40 g rozehřátého másla
4 lžíce rumu
½ lžičky soli
citrónová kůra
vanilka
asi 1,5 dcl teplého mléka
40 g droždí

Maková náplň:
200 g mletého maku
asi 1,5 dcl mléka
špetka soli
4 lžíce cukru
vanilka
mletý hřebíček
mletá skořice
mletý badyán
1 lžíce škrobu (nejlépe kukuřičný)
strouhaný perník na zahuštění

Postup:
Mouku přesejeme do mísy, vytvoříme důlek a do důlku rozdrobíme droždí, které zasypeme 1 lžící cukru a zalijeme 0,5 dcl vlažného mléka. Droždí s mlékem, cukrem a okolní moukou rozmícháme na řidší těsto a necháme na teplém místě kynout.



Jakmile kvásek „vzejde“, přidáme do okolní mouky sůl, cukr, vanilku (vanilkový cukr nebo extrakt), citrónovou kůru, žloutky, rum, rozpuštěné máslo a postupně vmícháváme mléko. Mléka přidáme tolik, aby nám vzniklo středně pevné těsto, které alespoň 5-10 minut vařečkou vypracováváme. Vypracované těsto posypeme moukou, aby neosychalo (aby nevznikla na těstě kůrka, zakryji celou mísu potravinářskou folií) a necháme kynout.



Těsto je vykynuté, jakmile zvětší trojnásobně svůj objem.

Mezitím si připravíme makovou náplň: do hrnce vlijeme mléko, které zahřejeme k bodu varu a přimícháme všechny suroviny vyjma škrobu a perníku. Za občasného míchání vaříme směs asi 10 minut do změknutí maku. V malém množství mléka rozmícháme škrob a vmícháme do makové směsi. Maková náplň by měla být pevná, nikoli drobivá. Pokud je třeba náplň ještě zahustit, přisypeme strouhaný perník, promícháme a necháme vystydnout.

Vykynuté těsto vylijeme na pomoučený vál a rozválíme na asi 1 cm silnou vrstvu. Rozdělíme na čtverečky 5x5 cm a naplníme makovou nádivkou.



Lehce zabalíme a necháme vykynout. Koblížky by měly být ploché, jinak se budou při smažení obracet zpět. Můžeme je splácnou rukou nebo nechat kynout tak, že je přiklopíme utěrkou a položíme na ně plech na pečení.



Do hrnce vlijeme olej – tolik, aby se koblížky při smažení mohly otočit – minimálně ½ a více litru. Můžeme přidat sádlo nebo kokosový olej, aby se rostlinný olej nepřepaloval. Rozpálíme na teplotu asi 170°C nebo vhodíme do oleje malý kousek těsta. Pokud kolem něj těsto bublá, je teplota vhodná pro smažení. Při smažení udržujeme stejnou teplotu.



Vložíme koblížky a smažíme do zhnědnutí po obou stranách (jedná se o pár minut!).



Usmažené koblížky vyndáváme kovovou nebo dřevěnou podběračkou na několik vrstev papírových ubrousků, aby vpily přebytečný olej. Pak už jen stačí nechat zchladnout a pocukrovat vanilkovým cukrem.

Elena

Reklama