Chrudimské noviny

Dnes: 2°C
Zítra: 4°C
Pozítří: 3°C

Pokud se řekne koláč, téměř každý si vybaví to, čemu se říká staročeský nebo také tlačený koláč. Jsem z kraje, kde se doma dělaly převážně koláče vázané ze čtyř cípů, a tak jsem tlačené koláče vyzkoušela až nyní. Pokud se budete chtít pochlubit, můžete koláče ještě před pečením ozdobit mandlemi, rozinkami či ořechy.

Počet komentářů: 0 Číst dál

Dýně se v našich obchodech, na trzích i zahrádkách objevují stále častěji. Kromě nakládání, polévek a různých moučníků se dají použít i na mnoho dalších způsobů. Na jednom blogu mě zaujal recept na vafle s dýní z kynutého těsta. Vyzkoušela jsem a musím říci, že již u nás zdomácněl. Ráda se o jeho recept podělím. Používám zde dýni Hokaido, která je jednou z nejčastěji používaných, ale do tohoto receptu lze zcela jistě využít i jiný z mnoha druhů.

Počet komentářů: 0 Číst dál

Dort, někdy označovaný jako nugátový, je velmi lahodnou, avšak značně sytou sladkostí. Jeho uspořádání si můžete zvolit sami – představuji variantu s krémem navrch, je však možné dort promazat uvnitř a povrch přelít čokoládou. V obou případech doporučuji na ozdobu neslazenou šlehačku, popřípadě ovoce pro vyvážení chuti.

Počet komentářů: 0 Číst dál

Moravské koláče se od vázaných liší dvěma náplněmi: jednou uvnitř – nejčastěji tvarohem, ale může se použít i jiná nádivka – a druhou navrchu, kterou tvoří ovoce či povidla posypané drobenkou. Já je nejraději dělám s tvarohem uvnitř a čerstvými jahodami navrchu. Tady je na ně recept.

Počet komentářů: 0 Číst dál

Všichni to známe – po pečení cukroví či kynutého pečiva většinou zbývají bílky. Upéci a naplnit bílkovou roládu – tedy bezé – s kávovým či jiným krémem trvá půl až tři čtvrtě hodiny. 

Počet komentářů: 0 Číst dál

Tento oblíbený a již tradiční dezert můžete dostat v nejedné cukrárně. Pokud máte obavy z jeho přípravy, je to více než snadné a poměrně rychlé. Roláda vás odmění svou lehkostí a jemnou chutí.

Počet komentářů: 0 Číst dál

Jáhly patřily ještě před pár desítkami let neodmyslitelně do české kuchyně. K jejich škodě je vytlačila až dovážená rýže. Nemohla je ale nahradit obsahem cenných vitamínů a minerálů, které řadí jáhly na přední místo mezi obilovinami - z minerálních látek zde najdeme hořčík, draslík, fosfor, křemík, měď, železo a zinek, z vitamínů pak B1 a B2...

Počet komentářů: 0 Číst dál

 

Další z řady slaných koláčů, které se z Francie proslavily i do jiných zemí. Pórek je považován za jednu ze superpotravin – díky bohatému obsahu vitamínů, a tak je oblíben nejen díky své nasládlé lahodné chuti. Těsto na slané koláče lze použít jakékoli – listové, pizzové, pivní, ...

Počet komentářů: 0 Číst dál

Mrkvový dort je původem ze Švédska, za 2. světové války se rozšířil ve Velké Británii a po válce „dobyl americké území“, kde se již od 60. let těší velké oblibě. Jde o vláčný moučník, jehož základem je syrová strouhaná mrkev. Existuje celá škála variant. Já jsem si nejvíce oblíbila tuto, kde mouku nahradily strouhané mandle.

Počet komentářů: 0 Číst dál

V poslední době se těší tvarohové dezerty mnohem větší oblibě než klasické máslové dorty. Jejich vydatnost často dodá člověku pocit sytosti jako celý oběd a vskutku tomu odpovídá i jejich energetická hodnota, navíc díky obsahu bílkovin i výživová hodnota.

Počet komentářů: 0 Číst dál