Chrudimské noviny SAMSA – UZBECKÉ SLANÉ PEČIVO

Dnes: 10°C
Zítra: 9°C
Pozítří: 12°C

SAMSA – UZBECKÉ SLANÉ PEČIVO

Samsa je slané pečivo, plněné sekaným masem. Je typickým pečivem pro oblast střední Asie, kde se na ulicích prodává a často přímo i peče v kamenných pecích zvané tandoor. Nejčastěji je plněné jehněčím masem. Takto ho můžete potkat nejen v Uzbekistánu, ale také v Kyrgyzstánu nebo Kazachstánu. Peču ho i na cesty, na kterých není možnost se stavit na teplé jídlo, protože zasytí a zůstává dlouho čerstvé.

SUROVINY:

Těsto:

250 ml vody
350 g polohrubé mouky
50 g másla
½ lžičky soli

Náplň:
500 g libového masa (hovězí, krůtí, králičí, libové vepřové nebo jehněčí)
2 velké cibule
150 g rozpuštěného nebo přepuštěného másla či sádla
1 lžička soli
koření: mletý pepř, drcený kmín, saturejka, oregano, tymián či jiné dle vaší chuti
rozšlehané vejce
černý nebo světlý sezam či mák

POSTUP:
Těsto:
Do mísy vlijte vlažnou vodu, osolte, promíchejte a za průběžného míchání přisypávejte mouku. Vlijte rozpuštěné máslo a vypracujte středně tuhé těsto, které vložte do chladničky.

Nejlepší náplň je z krájeného masa, ale můžete použít i mleté. Pro krájení si nechte maso chvíli ztuhnout v mrazáku a poté krájejte na asi 0,5 velké kousky. Vložte do mísy, přidejte sůl, drobně nakrájenou cibuli, bylinky a rozpuštěné máslo či sádlo.Dobře rukama promíchejte a vložte do chladničky proležet.

 

Těsto vyválíme na tenký plát, který můžete posypat vrstvou škrobu, díky němuž se po upečení na povrchu udělají pravidelné rýhy.

Těsto srolujte po delší straně a rozdělte na třetiny, takže vniknou tři válečky, které obalte potravinovou folií a vložte do mrazáku.

Po 20 minutách těsto lehce ztuhne a lze snadno krájet na asi 1 cm silné plátky.

Kolečka rozválejte, do středu každého vložte asi 1 lžíci masové směsi a slepte okraje, aby vznikl trojúhelník.

Slepenou stranou klademe na pečící plech vyložený pečícím papírem, tím zamezíme rozdělání těsta a vysušení masové směsi. Pomažeme rozšlehaným vejcem a posypeme černým sezamem. Pečeme při teplotě 200°C asi 30 minut.

 

Elena

Reklama