Kultura
Co začnou tanečníci z InDance prodávat, aby podpořili zdravotníky?
Praha/Východní Čechy/Chrudim – Jejich tanečně cvičební sestavy posilují tělo i mysl každého, kdo se chce bavit a zároveň udělat něco pro své zdraví. Teď by symbolicky chtěla taneční škola InDance podpořit zdravotníky, kteří se od začátku pandemie nezastavili. Když se to s vaší pomocí prostřednictvím dobročinné sbírky podaří, zdravotníci na covidových odděleních se mohou těšit na speciální ponožky, a až to bude možné, i na taneční vystoupení!
[[img:chrn_fullwidth:17765:Zdroj: Taneční škola InDance]]
I když to zní jako recese, je to tak: tanečníci z InDance darují zdravotníkům ponožky, nově pro tento účel vyrobené, se symbolem dvou červených srdcí a holubice. Zapojit se můžete prostřednictvím dobročinné internetové sbírky také vy.
Lehkým krokem v těžké době můžete zdravotníky podpořit i vy
Napadlo je trefné heslo: „Lehkým krokem v těžké době.“ Symbolicky tak nyní můžete zdravotníky a nápad taneční školy InDance svým krokem v nových ponožkách podpořit v dobročinné sbírce na výrobu těchto originálních ponožek. Taneční lektorky a choreografky taneční školy Bára Stulíková a Lenka Preslová z InDance se rozhodly podpořit zdravotníky přes veřejnou sbírku na Donio. Za každý vámi zakoupený pár ponožek poputuje další jeden pár ponožek konkrétnímu zdravotníkovi v první linii na covidovém oddělení.
„My jsme tohle vymysleli v době, kdy jsme chtěli něčím udělat radost zdravotníkům, protože ale v této obtížné době nemůžeme rozdávat radost lidem tancem, jak jsme zvyklí, vymýšleli jsme jiný způsob a napadlo nás, že společně vzdáme hold našim zdravotníkům za jejich úctyhodnou práci a uděláme jim radost alespoň malým dárkem, který zároveň potěší i ty, co na dobrou věc přispějí," říká choreografka a taneční lektorka Lenka Preslová.
[[img:chrn_fullwidth:17764:Zdroj: Taneční škola InDance]]
Taneční škola InDance působí v celém regionu Východních Čech a v Praze. Ti nejlepší z nich jsou dokonce součástí souboru Pop Balet, který účinkuje v celovečerních divadelních projektech i na koncertech po boku známých zpěváků.
Ani propojení s Chrudimí tomuto příběhu neschází: Umělecká vedoucí taneční školy InDance v Chrudimi, Marie Piskořová Veselá, původně vystudovala rehabilitaci a rehabilitaci s tancem propojila i její maminka, Věra Veselá, která založila v 70. letech úspěšné Chrudimské taneční studio.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Číst dál
Patchworkové léto v Třemošnici
Třemošnice – Městská galerie pořádá výstavu výrobků z patchworku. Pokud byste hledali aktivní činnost během nepříznivého počasí a zavítali do kraje pod Železnými horami, máte možnost zastavit se v městečku Třemošnice a věnovat se zručné výrobě patchworku.
Zručnost při šití patchworku je obdivuhodná. Kdo však propadne kouzlu jeho výroby, nemá šanci přestat. Nepřeberné množství vzorů látek, které si dnes můžete i sami navrhovat, dává prostor pro výrobu užitkového materiálu, dekoračních doplňků i doplňků módních právě z patchworku.
Přijďte se podívat na výstavu v Městské galerii Třemošnice a zkuste si drobný výrobek ušít. Galerie je otevřena od úterý do pátku od 13 do 17 hodin a v sobotu od 9 do 11 hodin.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Číst dál
Malý, ale kouzelný hrad Rabštejnek
Chrudim – Všem známý nedaleký hrad Rabštejnek povstává ze zříceniny a stává se kouzelným místem. V sobotu 19. července při brigádnických pracích bude volně přístupný. Procházka lesem kolem hradu zpříjemní sobotní odpoledne.
Nevelký hrádek pochází ze 14. století. Jeho majitel byl Matyáš z Rabštejna. Po opuštění Bohuslavem Mazancem z Frymburka v 1585 se uvádí jako pustý. Po romantických přestavbách na počátku 19. století byl upraven a dostavěn palác se dvěma místnostmi.
Pamatuji, že před deseti lety jsme nosili kameny do blízkosti tehdejší zříceniny. Za tu dobu se udály velké změny. Tři kamarádi se nadchli do záchrany památky a zřícenina vzala za své. Kameny se použily na stavbu a postupně byla dostavě věž, vyrostla hradní místnost a hrádek začal vítat první návštěvníky. V letošním roce pokračují opravy plášťové hradby za věží. Jedná se o opravu v délce 6,5 m a výšce od 1 do 3,5 m. V tuto chvíli zbývá dozdít ještě cca 6 m3 zdiva. A to je také důvod k návštěvě Rabštejnku.
Brigáda se koná v sobotu 19. července. V tento den bude také hrad po celý den volně přístupný. Můžete se podívat na kopii 3,5 tisíc let starého bronzového pokladu, který byl před 150 lety na potoce pod hradem nalezen.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Číst dál
Nasavrcká paleta – Zuzana Jeřábková a Tomáš Pilař
Nasavrky - Tradiční letní výstava výtvarného umění v Nasavrkách se letos věnuje obrazům Zuzany Jeřábkové a Tomáše Pilaře. Jejich společné téma s názvem - Černá vření jarních květů.
Nasavrcká paleta je tradiční výstavou pořádanou poprvé v roce 1971 z iniciativy ředitele místní školy Karla Pavlíka, a to o letních prázdninách v prostorách staré školy. Koncepce zprvu představovala přední české malíře a později si vyhranila přiblížit návštěvníkům tvorbu renomovaných autorů žijících. Snaha představit současnou výtvarnou špičku i venkovu, je naplněna jen díky pochopení a vstřícnosti vystavujících umělců.
Zámecké prostory s instalací obrazů Foto: Chrudimské noviny
Letošní 53. ročník výstavy najdete v prostorách zámku. Skromný nápis u dveří hlásí lakonicky Výstava obrazů. Nikde jinde, tedy kromě plakátů, jsem poutače neviděla. Dřevěné schody vás vyvedou až do druhého patra, kde vystavují Zuzana Jeřábková a Tomáš Pilař. Oba dva autoři vycházejí z přírodních motivů, na obrazech vnímáte poetickou podobu lesů, ocitáte se v lesních zákoutích a cítíte vůni venkova.
Detail obrazu Tomáše Pilaře - Tulipány. Foto: Chrudimské noviny
Každá místnost je věnována oběma autorům společně, tak aby se představili, jak jednotlivé náměty dokáží přenést na plátna. Na divákovi nechávají posouzení jejich pohnutek k malbě. Nakonec se malbou setkávají na jednom obraze, kde impulzy Tomáše Pilaře jasně svou dramatičností konkurují poetické malbě Zuzany Jeřábkové.
Detail obrazu Zuzany Jeřábkové Foto: Chrudimské noviny
Nasavrcká paleta je až do konce října, zkuste si najít na místy malebné městečko čas. Obrazy se vám budou měnit i v každém ročním čase, stojí za to, navštívit výstavu i několikrát. Procházka zámeckým parkem s bujnou vegetací vám poskytne čas k zamyšlení.
Z podkroví ... Foto: Chrudimské noviny
Podkroví s malými okénky, klidný prostor, vhledění se do obrazů nastolí pocit sounáležitosti. Černá vření jarních květů vám přinese i jejich vůni.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Číst dál
Chrastecké korzo - Společenský život za války
Chrast – V pátek 18. července se koná Chrastecké korzo 2025. Program začíná v 18 hodin, probíhá na Malé Lipce a zámeckém nádvoří. Zažijte příjemný večer s francouzskými písněmi, trampskou hudbou, ukázkami dobových kostýmů a zábavou pro děti. Společenské setkání můžete osvěžit sklenkou vína z nabízené ochutnávky.
Projděte parkem, v prostoru u hasičárny již od osmnácti hodin bude hrát chrudimská kapela Chrpa starou trampskou muziku, dokáže však zabloudit i do jiných žánrů, jako je blues a třeba swing. Většina jejich písní je převzata z archivních zpěvníků, ale samozřejmě mají i písně z vlastní tvorby.
Největším úspěchem současné sestavy Chrpy je vítězství na letošním ročníku Festivalu trampské písně v Horním Jelení. Foto: Kamil Kratochvíl
Z trampského putování s vůní táborového ohně vás vytrhnou francouzské písně hrané na nádvoří zámku v podání pardubické skupiny Good Season. Ta pódium ovládne ve 20 hodin. K příjemnému poslechu si můžete dopřát sklenku vína z nabídky vinice Dolních Kounic. O návštěvníky, kteří přispějí k atmosféře společenského života za války a přijdou v dobových kostýmech, se postará místní restaurace malou odměnou.
Chrastecké korzo je místem pro setkávání se s přáteli a ukázkou toho, jakým způsobem se dají také trávit večery. Mezi přáteli a známými načerpáte posilující energii, naladíte klidnou mysl, tak potřebnou v dnešním životě.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Číst dál
Letní výtvarný ateliér
Chrudim – Od pondělí 14. července do pátku 18. července se v Muzeu barokních soch v Chrudimi koná již tradiční Letní výtvarný ateliér. Kreslit a malovat se bude od 9 do 12 hodin a odpoledne od 13 do 16 hodin, a to v Muzeu barokních soch a v Klášterních zahradách, pod vedením zkušené výtvarnice a lektorky Veroniky Tucoglidisové. Ateliér je určen pro děti od 12 let a dospělé, začátečníky i zkušené výtvarníky.
Vyberte si podle zájmu techniku, můžete absolvovat ovšem i celý týden. V pondělí a úterý je připravena kresba, ve středu a čtvrtek malba, v pátek volná tvorba.
Poplatek za 3 hodiny, tedy jedno dopoledne nebo odpoledne činí 200,- Kč. Celý den 400,- Kč. Celý týden 2 000,- Kč. V ceně je potřebný výtvarný materiál a lektorné.
Zájemci ať si vytvoří rezervaci na e-mailu gottwaldova@chbeseda.cz, tel. 731 623 047.
Za dobu několikaletého pořádání se výtvarný ateliér setkal s pozitivní reakcí nejen chrudimských návštěvníků.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Číst dál
Denivce stačí jeden den, aby zazářila!
Mravín/Jenišovice – Skromná květina denivka ukazuje právě teď své oranžové zvonce na mnoha zahradách. Na výstavě denivek v Mravíně vás upoutá svou barevností dalších neuvěřitelných asi tisíc odrůd této květiny. Výstava se koná tradičně na zahradě domu číslo popisné 5. – 10 km od Vysokého Mýta, 6 km od Luže a 5 km od sjezdu z dálnice E35 exit 157. Barevné odrůdy denivky budou v plném květu do 13. července.
Malebná vesnička Mravín okouzlí klikatými uličkami mezi historickými vesnickými domy, postavenými z opuky, úžasnými zahrádkami za kamennými zídkami nebo dřevěnými ploty, kde mezi tyčkami vykukují trsy červeného rybízu. Stromy jsou obalené ovocem, dychtivě čekají na déšť, aby plody dozrály. Obec by měla být památkově chráněná a mohla by tak představovat malebné zázemí dávných časů, kdy lidé pospolu hospodařili na okolních rozlehlých polích.
Dům číslo popisné 5. Foto: Chrudimské noviny
U domu číslo pět najdete denivkovou zahradu. Upraveným prostorem se vzrostlými okrasnými i ovocnými stromy projdete k záhonům zářivých denivek. Oči těkají po všech barvách těch velkých zvonců, o kterých jste si možná mysleli, že existují jen v barvě oranžové či žluté. Mezi ty nejcennější denivky patří odrůdy s barvou květu tmavě červenou a fialovou. A tady jich je na stovky odrůd a kultivarů!
Vzácný kultivar denivky Z archívu zahrady
Jaroslav Vintera pořádá výstavu denivek už druhou desítku let a věnuje se této květině na plno. Získává další odrůdy a množí ty stávající. O návštěvníky nemá ve své krásné zahradě nouzi, pravidelně během dvou týdnů přijíždí až tisíc pět set obdivovatelů. Pokud se chcete projít mezi denivkami, potěšit se jejich květy, máte čas už jen do 13. července. Za pozornost stojí i tato malebná vesnice s kouzelnou návsí a majestátními lípami.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Číst dál
Vystoupení skupiny historického šermu
Luže – Na hradě Košumberku se budou v sobotu 5. a v neděli 6. července konat šermířská vystoupení skupiny historického šermu Eqiutes. Od 10 hodin začíná celodenní program s akcemi pro děti.
Procházka na hrad Košumberk nabídne návštěvníkům malebná zákoutí i oboru s vysokou zvěří. Vzhledem k odlehlosti od průmyslových destinací zachovává zdejší krajina svůj přírodní ráz s čistým ovzduším.
Léto na Košumberku bude mít ve svém scénáři, kromě prohlídky hradu, další atraktivní aktivity. Například na vás čeká Pytlácká noc, noční strašidelné prohlídky hradu nebo naučná ukázka práce s dravci. Připraveny jsou filmy, divadla i festival.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Číst dál
Loutkářský pouliční festival
Chrudim – Neděle 29. června je nabitá skvělým programem, je jím pouliční festival. Projděte se městem a zastavte se na místech, kde se něco děje. Hudebníci, kejklíři, divadlo, cvičení a mnoho dalších lákavých programů je připraveno k oslavě loutkářského festivalu.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
Velký jezdecký den
Slatiňany – V sobotu 28. června ve 13 hodin se přijďte podívat na „Velký jezdecký den“, pořádaný k osmdesáti letům chovu starokladrubského koně ve Slatiňanech. Akce se koná na Rembáni. Hřebčín Slatiňany je od roku 1992 součástí Národního hřebčína Kladruby nad Labem.
Ke slatiňanskému hřebčínu patří výcvikové středisko Heřmanův Městec, jehož součástí je galasedlovna se sbírkou uzdění, sedel a postrojů, dále hříbárna Slavice, kde jsou odchováváni hřebečci a klisničky od odstavu až do věku 3,5 let.
Majestátní zvíře, před nímž člověk zachovává respekt, stará se o něho a vytváří si pouto na celý život. Ani netušíme kolik nenápadných lidí se koňům věnuje celým srdcem, stará se nejen o koně v plné životní etapě, ale také o ty, kteří mají už vše za sebou a potřebují dožít za pomoci člověka.
Slatiňanské koně vídáme na pastvinách nedaleko hřebčína. Pokud jedete autem, pasoucí se stádo zaručeně svede váš pohled a vy zpomalíte nebo i zastavíte, abyste od koňů načerpali pozitivní energii.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Číst dál
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- …
- následující ›
- poslední »