Chrudimské noviny Chrudimská městská policie

Dnes: 2°C
Zítra: 4°C
Pozítří: 3°C

Chrudimská městská policie

Městská policie působí na nové adrese

Chrudim – Služebnu Městské policie Chrudim najdete od pátku na nové adrese. Všichni strážníci a strážnice se konečně  dočkali a poslední věci se přestěhovaly včera do plně vyhovujících, nově zrekonstruovaných prostor v Hradební ulici. [[img:chrn_fullwidth:25294:Plánek stěhování.  Zdroj:Město Chrudim]]

Kompletní rekonstrukce na Hradební 47 zajistila městské policiii konečně opět důstojné prostory pro výkon jejich služby. Bezbariérový vstup najdete za rohem ze dvora. Na celkových úpravách spolupracovala stejná dvojice Jana Kábelová a Daniela Klikarová jako v případě návrhů interiérů nové městské knihovny. Tentokrát se ale v rámci možností chtěly přiblížit prvorepublikovému stylu.

[[img:chrn_fullwidth:25293:]]

Jen nábytek na míru od české firmy Lurias stál přes 600 tisíc korun. Kromě toho má policie v zázemí k dispozici i nové elektrospotřebiče za cca 60 tisíc: čtyři chladničky Elektrolux, čtyři vestavěné mikrovlnné trouby Mora a indukční varnou desku od stejné značky.

 

 

 

Oznámení občanů přibývá a městská policie nestíhá

Chrudim – Strážníků městské policie nepřibývá a sotva stíhají reagovat na zvyšující se počet oznámení od občanů, kteří je čím dál častěji bombardují telefonáty, a to nejen kvůli nejrůznějším nedostatkům, kterých si za ně všímají v ulicích města.

[[img:chrn_fullwidth:24747:Zvýšený počet oznámení se prý parkování netýká.  Foto: Chrudimské noviny]]

Tiskový mluvčí Aleš Prokopec uvedl, že v minulosti se počet oznámení pohyboval týdně okolo 50, v průběhu posledních let se zvýšil už i na 80 telefonátů za týden. Strážníci kvůli tomu nestíhají plnit svoje běžné povinnosti, jako například běžnou pochůzkovou činnost, a například časté řešení partnerských hádek na zavolanou odvádí jejich pozornost od řešení potřebnějších problémů, jak uvedl vrchní strážník Lukáš Dvořák.

[[img:chrn_fullwidth:24749:Kvůli některým oznámením občanů prý často strážníkům unikají důležitější věci.  Foto: Chrudimské noviny]]

Za takové náročné povolání často nováček nedostane tolik peněz jako při méně náročné a nebezpečné profesi. Při výběrových řízeních tak často nezbývá než doufat, že se přihlásí opravdový srdcaři, kteří vydrží počkat, než jim časem plat vzroste, anebo že se na místo aspoň ozve důchodce, který už má například výsluhu, a proto mu nebude vadit pracovat, podle mužského měřítka, za almužnu.

[[img:chrn_fullwidth:24745:Ale někdy strážníci pomáhají i státní policii.  Foto: Chrudimské noviny]]

V tiskové zprávě se neřeší, jak na chybějící počty strážníků bude město reagovat. Tiskové oddělení města Chrudim tento problém nezmiňuje. Starosta František Pilný (ANO 2011), který má za městskou policii zodpovědnost, pouze uvedl, že zvyšující se počet oznámení od občanů bude způsobena tím, že stoupá důvěryhodnost městské policie. Jen jestli to právě nevypovídá spíše o tom, že strážníci svoji činnost při tak malém počtu zaměstnanců stíhají jen tak tak.

 

 

Řady městských strážníků se zatím rozšíří o dva členy

Chrudim – V březnu posílí řady Městské policie Chrudim dva noví strážníci. Do služby se vrátí jeden bývalý kolega a řady městské policie rozšíří i jeden nováček. Výběrového řízení se původně zúčastnili tři zájemci, muž a dvě ženy. Jedna z nich ale bohužel psychotesty neprošla.

Vrchní strážník Lukáš Dvořák upřesnil, že noví strážníci jsou stále ještě na takzvané čekací listině. Mají totiž před sebou ještě povinné více než měsíční školení, které budou muset zakončit před komisí Ministerstva vnitra ČR. „Strážníky se stanou teprve až po absolvování tohoto zákonného školení, proto zatím noví kolegové nemají přidělen ani žádný svůj rajon,“ uvedl Lukáš Dvořák.

[[img:chrn_fullwidth:24181:Služebna Městské policie Chrudim.  Foto: Chrudimské noviny]]

Jedním ze staronových kolegů, který musí absolvovat školení znova, ale samotného výběrového řízení se přímo neúčastnil, je i bývalý člen městské policie, který v loňském roce odešel k Policii ČR. Ženu, která spolu s přijatým uchazečem prošla psychotesty a úspěšně zdolala i fyzické testy, si prý zatím drží v záloze jako náhradnici, protože prý možná brzy dojde k odchodu jiného strážníka.

Lukáš Dvořák: Tři vnímáme jako úspěch

Chrudim – Do výběrového řízení na pozici strážníka Městské policie Chrudim se přihlásili tři odvážlivci. V pondělí je čekají první zkoušky ve formě psychotestů, a pokud projdou, následovat budou fyzické testy na atletickém stadionu. Předpokládaný nástup do práce je stanoven na 1. března.

Ani tentokrát nejsou uchazeči jen samí muži. S prací strážníka dosud ani jeden z přihlášených nemá zkušenosti, jak uvedl vrchní strážník městské policie Lukáš Dvořák. K počtu přihlášených dodal, že výběrové řízení dopadlo nad očekávání. V minulosti se už dokonce stalo, že se do výběrového řízení nepřihlásil nikdo.

[[img:chrn_fullwidth:23955:MP Chrudim na slavnostním odhalení busty Karla Pippicha.  Foto: Chrudimské noviny]]

„Tři vnímáme jako úspěch. Koncem příštího týdne budeme chytřejší,“ uvedl k tomu, že ale ještě není vyhráno a stává se, že všichni psychotesty neprojdou, protože k této psychicky náročné práci zkrátka každý nemá předpoklady. Následovat budou fyzické testy inspirované výběrovým řízením k Armádě ČR. Zahrnují vytrvalostní a silovou část, běh 100 metrů na čas a na počet uběhnutých kilometrů za 12 minut, kliky, sedy-lehy, člunkový běh. „Pokud úspěšně projdou psychotesty, u dalších zkoušek už většinou nemají problém,“ dodal Lukáš Dvořák.

[[img:chrn_fullwidth:23954:Auto Městské policie Chrudim.  Foto: Chrudimské noviny]]

Uvolnilo se místo u městské policie

Chrudim – Až do druhého února mohou zájemci o místo u Městské policie Chrudim zasílat svoje přihlášky na městskou podatelnu, a to pouze osobně nebo poštou. S nástupem do nového zaměstnání se počítá od 1. března nebo dle dohody.

[[img:chrn_fullwidth:23518:Město Chrudim hledá posilu městské policie.  Foto: Chrudimské noviny]]

Na kolik peněz si obecně strážníci a strážnice za svoji službu veřejnosti přijdou? Do složení zkoušky odborné způsobilosti jsou zařazení do 5. platové třídy a po jejím úspěšném složení mají v 8. platové třídě podle svých zkušeností nárok na 18 300 až 26 830 korun měsíčně hrubého plus příplatek až 6 000 tisíc korun.

Vrchní strážník Lukáš Dvořák komentoval aktuální situaci následovně: „Dlouhodobě se nedaří doplnit personální stavy. Výběrovým řízením se současný počet zaměstnanců u městké policie nenavýší. Dva strážníci podali ještě v loňském roce výpověď a odešli pracovat pro Policii České republiky.“

S pitbully městská policie zatočí

Chrudim – O napadení malého psíka psy z Koželužské ulice Chrudimské i další místní noviny již informovaly. Kauza se dále vyvíjela, prozatím se zdá, že agresivní útěkáři jsou doma pod zámkem. Veřejnosti to však v hlavě hlodá a především maminky s dětmi se bojí. Ale zdaleka ne všech psů. Jen těch „bojových“.

Statisticky prokázaným faktem přitom je, že daleko větší agresivitu skrývají plemena, u nichž by to běžný člověk nečekal – jezevčíci v tomto hrají nezpochybnitelný prim. Za každým psem se však skrývá majitel. Ten, pokud výchovu nezvládne, může udělat „časovanou bombu“ i z jinak nekonfliktního labradora. „Mám pocit, že je stále více majitelů psů bojových plemen. Jejich páníčkové je venčí bez košíku a vodítko jen tak třímají v ruce – manžel zažil i případ, kdy paní venčila pitbulla úplně navolno. Jako maminka dvou malých dětí mě tato problematika velmi trápí. Zajímalo by mě tedy, zda městská policie toto kontroluje a jak mám v takové situaci reagovat,“ sděluje jedna ze znepokojených maminek.

Vrchní strážník Lukáš Dvořák nezaváhal a radu skutečně poskyt.Kontrola dodržování vyhlášky města upravující volný pohyb psů na veřejném prostranství je samozřejmě v kompetenci městské policie. Pokud mají občané podnět k nějaké konkrétní lokalitě, mohou se na mne obrátit prostřednictvím kontaktů uvedených na našich webových stránkách,“ říká „vrchní“ Dvořák.

Pokutu za parkování s vámi měšťák momentálně na služebně neprojedná

Chrudim – V současné době se zavírá kdeco. Vláda opět uzavřela velkou většinu obchodů, ve hře jsou i „sváteční provozy“ průmyslových podniků. V souvislosti s chystaným povinným testováním zaměstnanců ve firmách se dá očekávat, že mnohé z nich zůstanou také paralyzovány. V samotném městě se musí občané připravit na uzavřené služebny městské police.

Pro provinilce, kteří dostali třeba pokutu za špatné parkování, má tento fakt celou řadu příjemných konsekvencí. S okamžitou platností je totiž uzavřeno také přestupkové oddělení městské policie. Výzvy, které byly v minulých dnech umístěny za stěrače aut, přijdou k projednání až po zrušení mimořádných opatření. Tísňová linka však zůstává v provozu, udavači se tak nemusí obávat, že by snad strážníci po jejich oznámení nepřijeli.

Zdaleka ne vše, co má město ve své režii, je mimo provoz. Na skateparku si sice děti imunitu sportem neutuží, ty nejmenší ratolesti a jejich rodiče však smutnit nemusí. Dětská hřiště totiž zůstávají otevřena. I tady je však nutné dodržovat rozestupy a dýchat přes respirátor a ideálně též dezinfikovat ruce. Dodržování těchto opatření mají namátkově kontrolovat strážníci, a pokud by se tu snad odehrávala nějaká forma anarchie, dojde k uzavření hřišť.

Na novém skateparku se prý bude platit vstupné

Chrudim – Otevření nového skateparku se blíží. Radost za šest milionů korun roste do finální podoby jen pár kroků od OC Tesco. Někteří prkýnkáři se však podle všeho nemohou dočkat a nedokončenou stavbu chtějí využívat již dnes.

Ve čtvrtek 20. srpna musela hlídka městské policie vyjíždět k oznámení, jež učinil bdělý občan. Krátce před osmou hodinou večerní se totiž na skateparku pohybovalo asi třicet lidí, které strážníci vykázali.

[[img:chrn_fullwidth:16281:]]

Skatepark ještě není otevřen. Prosíme skatery a bikery, aby respektovali zákaz vstupu do kolaudace. Otevření areálu je plánováno na pátek 4. září. Bude zde však platit celá řada pravidel. Mimo jiné třeba nutnost platit vstupné prostřednictvím SMS a také zákaz využívat skatepar v noci a za mokra. Všichni bikeři a skateři by též měli mít nasazenu helmu a chrániče,“ uvádí místostarosta Aleš Nunvář (Piráti).

„Měšťáci“ nezvládli víkendový dopravní kolaps

Chrudim – Městská policie situaci nezvládla. Řeč je o uzavřeném příjezdu do Chrudimě Dašickou ulicí. Poté, co není možné využít kruhový objezd Na Bídě, se právě tato cesta stala jednou z posledních, jíž mohli řidiči jezdit. Naprosto nedostatečné dopravní značení a prapodivné priority „měšťáků“ zapříčinily chaos.

Výjezd z kruhového objezdu u Vestce směrem do Chrudimě Dašickou ulicí se uzavřel už v pátek. „Při bouřce došlo k poškození stožárů vedení vysokého napětí a probíhá jejich oprava. Bohužel dopravní značení, které je zde umístěno, je úplně na nic. A především, až začne zítra normální provoz a toto bude ještě uzavřeno, tak to bude dost velký masakr na těch pár stovkách metrů, co na ježdění po Chrudimi zbývá,“ kometoval situaci v neděli večer Michal Jinoch senior. Řidiči se však tuto nemilou informaci po celý víkend dozvídali teprve v okamžiku, kdy na „kruhák“ odbočili z obchvatu města a následně chtěli najet do Dašické ulice. Podobně nedostatečně byla značena“ uzavírka ve směru od kruhového objezdu u Lidlu.

[[gal:16216]]

Městská policie se tu zmohla jen na zákazovou značku a modrobílou plastovou pásku – páska však brzy zmizela. Časnější varování dopravním značením přímo na obchvatu nebo strážníkem městské policie s „plácačkou“ by zde automobilisté hledali marně. Informace na facebookovém profilu města rovněž po celou sobotu a neděli chyběly. Byl přece víkend. Úředníci a velitel městské policie, starosta města František Pilný (ANO 2011), nejspíše nepracují.

[[gal:16217]]

Občané městskou policii o dopravním chaosu za městem informovali prakticky okamžitě. Auta si zde hledala cestu do Chrudimě přes pole, doprava kolabovala. Reakcí vedení „měšťáků“ bylo konstatování, že ve službě není dost lidí. Priority strážníků se ukázaly v plné nahotě - dva z nich totiž, místo řešení kolapsu a informování šoférů, procházeli centrem a rozdávali pokuty za špatné parkování.

 

Kolik stížností na svou práci řešili v loňském roce úředníci?

Chrudim – Ne každý je spokojen s prací městských úředníků nebo strážníků městské policie. Především „měšťáci“ nezřídka schytají prostřednictvím sociálních sítí slova, za něž by se snad jen pověstný dlaždič nestyděl. Jak je to ale se stížnostmi na práci zmiňovaných lidí oficiálně?

Chrudimákům nejčastěji vadí, že strážníci se nejviditelněji věnují pouze kontrole správného parkování v centru města i mimo něj. Samotní strážci veřejného pořádku z této činnosti také nejsou dvakrát nadšení, přesto na každé oznámení musí vyjet a případ řešit. Tato práce je však také v referátu státní policie, na což se rádo zapomíná.

 

Odbor kanceláře tajemníka MěÚ Chrudim eviduje všechny stížnosti občanů, které směřují proti jednání nebo postupu úředníků městského úřadu i strážníků městské policie, a přímo právním oddělením jsou vyřizovány stížnosti adresované vedení města nebo stížnosti směřující proti vedoucím odborů. V roce 2019 podali občané celkem 13 stížností, což je srovnatelný počet s předchozími lety; nedošlo k jejich výraznějšímu nárůstu (v roce 2016 bylo podáno 21 stížností, v roce 2017 celkem 14 stížností, v roce 2018 jich bylo 9). Po prošetření všech stížností byla konstatována částečná oprávněnost. To znamená pochybení v postupu úředních osob. Celkem 12 stížností úředníci označili jako nedůvodné a neoprávněné. Všem podnětům se údajně dostalo řádného prošetření a stěžovatelům následně město vždy zaslalo písemnou odpověď s objasněním dalšího postupu městského úřadu a také informace o přijatých opatření s vysvětlením, proč je stížnost důvodná či nedůvodná a jaké mají stěžovatelé další možnosti při domáhání se svých požadavků.