rozhledna Bára
Chrudimský bizár: Jediné město, které se pyšní výhledem na skládku
Že lidi formuje prostředí, ve kterém žijí, je známý fakt. Jaké prostředí ale formuje lidi z Chrudimi a okolí? Pojďme se společně podívat, jak to dnes vypadá v jedné části rekreačních lesů na Podhůře, kde proud řeky nesyčí, a tak tam pod tou skálou technické služby z Chrudimě pravidelně dovážejí náklad plný bílých porcelánových mís. Zní to tak vznešeně, viďte?
[[img:chrn_fullwidth:16899:Rozhledna Bára je jedinečná nejen svým materiálem, ale i výhledem, který poskytuje. Foto: Petra Vintrlíková]]
Pod tou skálou, kde se proud odpadků tyčí
„Jé, pojďte sem, já už vidím tu skládku!“ zakřičelo radostně dítě ze skály zvané Čertova skalka na svoje rodiče, zatímco já jsem zrovna fotila scenérii pod skálou a nevěřila svým očím a pak už ani uším. Že by si místní lidé zamilovali tuto část rekreačních lesů včetně skládky a přijali ji jako její nemyslitelnou (nebo chcete-li neodmyslitelnou) součást? Jestli stejné nadšení sdíleli i rodiče, už jsem bohužel nezaslechla.
A protože nad tou skládkou (hromad je tam ukrytých více) kdosi vymyslel postavit rozhlednu, tak se na tu nádheru můžete podívat od dubna do října opravdu z výšky. Jinak je vstup na vlastní nebezpečí, ale i tak vstup povolen naráz pouze v šesti lidech. To prostě jednomu hlava nebere. Ale pro místní a ty z okolí asi nic nenormálního, už jsou na podobné výstřelky prostě zvyklí. První rozhlednu Báru navíc odnesl „čert“ v podobě tornáda hned čtyři dny po jejím otevření v roce 2008. Místo jako stvořené pro různé záhadology a konspirační teorie, ale pokračujme dál.
[[img:chrn_fullwidth:16894:Technické služby a další porcelánové mísy už se vezou. Foto: Petra Vintrlíková]]
Chrudim, město, kde stojí za to žít?
Už se proslýchá, že prý před časem předběhla v památkové péči Chrudim Prahu, ale je vidět, že místním opravdu smysl pro humor nedochází. Nebo neprochází? Je to ostatně i trend v památkové péči, i když ne všude se tím řídí: nerekonstruujeme, ale konzervujeme, aby to vypadalo, jako by se zastavil čas. Uchovat, ne rozbít. Ale tohle samozřejmě není případ pomalu chátrajícího lanového centra, protože to není v památkové zóně, na rozdíl od Štěpánkova domu. Důležité je umět si správně vybrat obor. Zavádět inovace se ale v tomhle městě v minulosti některým nevyplatilo.
A až se Vás bude někdo ptát, proč se Chrudimi přezdívá Benátky východních Čech, nebo budete potřebovat postrašit zlobivé dítě, vytáhněte na něho dobové fotografie ze zatopeného sídliště Na Šancích. Navrhuji výstižnější slogan: žádné: Chrudim, místo, kde stojí za to žít, ale prostě: Chrudim, město kuriozit. Každý si najde tu svou a věřím, že tohle přiznání by přilákalo zpět všechny turisty. Změněním názvu jedinečného Muzea barokních soch, které zatím nedokázal nikdo zužitkovat, na Muzeum baroka rozhodně díru do světa Chrudim neprorazí.
Kde jsou ty časy, kdy byla Chrudim vyhlášeným kulturním městem a opravdu to tady žilo. Holt, je to umění, znát svoje výhody a omezení a brát věci tak, jak jsou. Vzpomeňte si na tu pověst o kněžně Libuši s její jasnovideckou vizí. A představte si umělkyni, jak z rozhledny na Podhůře pronáší operním zpěvem aktualizovanou památnou větu: „Vidím město veliké, jehož skládka hvězd se dotýká!“ Můžete dle libosti scénku obměňovat. To by bylo teprve PR pro místní rozvoj.
[[img:chrn_fullwidth:16898:Místo jako stvořené pro scénky z Titanicu. Foto: Petra Vintrlíková]]
Když to nesmrdí u baráku, petice nehrozí
Alespoň relaxaci na čerstvém vzduchu slibují rekreační lesy. Už při vstupu máte zřetelně na výběr jen ze dvou možností, což ti nerozhodní jistě ocení. Prostě žádná „schovka“, aby to nikomu nepřipadalo divné. Podle cedulí si můžete už několik let vybrat, zda půjdete na rozhlednu rovnou, nebo to vezmete oklikou přes skládku. I tak se dá dosáhnout vrcholu. I když někteří ho dosáhli už na parkovišti, podle toho, co nevyhodili do koše. A protože to není v obytné zóně a na první pohled to nesmrdí, není důvod sepisovat ani petice, takže to tady jen tak nezruší. Hurá!
Pokud nejste nároční a chcete jít s dobou, můžete si tu třeba pořídit materiál pro originální sochařská díla, jak je teď v módě, tady se opravdu vyřádíte. I ta minivyhlídka, kde si můžete střihnout scénku jak z Titanicu, u skládky stále stojí. Vlastně by se to dalo jistým způsobem považovat i za altruismus, protože se tím ulehčí život spoustě lidem, když se nad tím zamyslíte. Jaká škoda by to byla pro ty, co vidí víc než ostatní a nakonec usoudili, že i ta skládka není jen součástí přírody, protože tu probíhala revitalizace, ale že z těch toaletních mís, co dole různě trčí k obloze mezi sutí a jiným harampádím, by byl vedle i Marcel Duchamp.
[[img:chrn_fullwidth:16895:Panelová výstava na okraji skládky na Podhůře. Kvůli zavřeným galeriím se odešli někteří realizovat do lesů jako za minulého režimu. Foto: Petra Vintrlíková]]
Na vysokém podstavci z panelů můžete zhlédnout výstavu toho nejcennějšího, co zatím tato skládka vydala. Mnohé poklady ale teprve čekají na své objevitele. Vše si zde můžete, na rozdíl od sběrného dvora, odnést zadarmo. I pedagogové si zde přijdou na své. Hra na archeology z budoucnosti nadchne snad každého. Lidé budou jednou vzpomínat, jak dlouho vydrželi pohled na tuto krásnou scenérii. Výtěžek ze skládky půjde jistě na dobročinné účely. Teď jste se měli zasmát. Ve skutečnosti je to všem jedno, a komu není, nakonec mávne rukou. Nechat pod rozhlednou tak dlouho kvést skládku, kterou navíc všichni schvalují, to je teprve umění jednat s lidmi!
[[img:chrn_fullwidth:16892:Skládka umí vzbudit dojem. Foto: Petra Vintrlíková]]
Kouzlo rozporuplnosti možná přetrvá
Srdce turistů vyhledávajících bizarní zážitky zaplesá při návštěvě této kuriozity východních Čech. Celá tahle podívaná už ale brzy skončí. Proto by se jistě osvědčily reklamní plakáty s těmi, kdo to vymysleli, aby místo ještě stihlo navštívit před dalšími volbami co nejvíce lidí. Konec skládky se očekává totiž v roce 2024. Třeba se ale do té doby ještě něco vymyslí. Však úplný zákaz skládkování má být až v roce 2030, ne? Představte si, že by to kouzlo rozporuplnosti pominulo. Už hrozilo v roce 2012, že tady možná žádná skládka nebude. Nebo se to aspoň jen tak řeklo, aby to vypadalo, že se s tím něco dělá, však víte, jak to je. Těch turistů, co by o tuto atrakci bez vysvětlení za ty roky přišlo, ještě že se na to zapomnělo.
To nejlepší na konec
Kuriozitou na závěr zůstává, že životnost rozhledny převážně z modřínu je i přes pravidelnou údržbu odhadnuta na 20 let, jak uvádějí i Městské lesy. To by znamenalo, že pokud bude provoz skládky prodloužen až do roku 2030, přežije i stávající rozhlednu Báru.
[[img:chrn_fullwidth:16891:Rozhledna Bára soupeří o své přežití se skládkou. Foto: Petra Vintrlíková]]
Podhůra Bike 2017 potěší cyklisty následující víkend
Chrudim - V neděli 11.6.2017 proběhne v areálu rozhledny Bára cyklistický závod Podhůra Bike 2017, který odstartuje v pravé poledne. V krásném letním počasí proto využijte této možnosti a zkuste si tuto zajímavou trať.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Číst dál
Místo činu Chrudim! 360tka TOUR k nám zamíří již podruhé
Chrudim - 360tka TOUR zamíří do Chrudimi již podruhé. 20. května budou všichni odvážlivci startovat od rozhledny Bára. Budeš mezi nimi i Ty? V Chrudimi jsme si pro Tebe připravili krásnou trasu v prostředí Podhůrského lesa. Čeká Tě rozličný terén, zrádné kopce a rozkvetlá jarní příroda. 360tka v Chrudimi bude prostě romantika.
Samozřejmě nebudou chybět oblíbená stanoviště s humusáky, kačáky, pašáky nebo tajemným Jackem rozparovačem. 3 kola po 2 kilometrech prověří fyzickou i psychickou zdatnost všech závodníků.
Také v Chrudimi si vysloužíš medaili TRINITAS, letošní novinku, kterou získáš v cíli společně s medailí klasickou. Bojovat o stupně vítězů můžeš sám za sebe nebo v týmu. Tým jsou minimálně tři závodníci. Jestli zapojíš kamarády, kolegy, nebo rodinu, záleží jenom na Tobě.
Registrace začínají v 9 hodin a vlna dospělých závodníků vybíhá v 11:00. V 12:30 přijdou na řadu ti nejmenší a jejich hrdinské výkony.Trať je připravená pro děti od tří do patnácti let. Malí závodníci nebudou bojovat s časem, ale především sami se sebou. Hlavní je radost z pohybu a pobyt venku. Děti se díky závodění naučí férovosti a zodpovědnosti. K tomu je chceme vést a proto je KidsChallenge součástí každého závodu 360tka.
Zábavu po celý den zajistí nabitý doprovodný program. O hudbu se postará profiDJ, bolístky napraví tejpování, něco na sebe můžete pořídit v 360tka shopu.Představí se například místní hvězdy Pole Dance Emotion nebo Box Club Chrudim.
360tka TOUR Chrudim startuje 20. května v 9:00
Děti vybíhají pokořit trať v 12:30.
Dokaž si, že i TY na to máš!
Video z loňského ročníku
Plakát akce:
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Číst dál
Čertovu skalku musí zpevnit. Možná to ovlivní i horolezecké trasy
Chrudim – Na začátku další turistické sezóny se město Chrudim konečně rozhoupalo začít řešit časovanou bombu v podobě Čertovy skalky, vyčnívající nad už dlouho uzavřeným ohništěm vedle rozhledny Bára. Na ohniště se bez porušení zákazu vstupu už dlouho nedostanete. Není to však z pietních důvodů po tragédiích, které se tu odehrály kvůli pádu ze skály. Reálně hrozí, že by se mohly některé kusy skály, která je vlastně zachovanou čelní stěnou po bývalém lomu, samy uvolnit.
[[img:chrn_fullwidth:26288:Foto: Chrudimské noviny]]
Město Chrudim dlouho ponechávalo problém stranou a nebezpečí pádu úlomků ze skály se řešilo jen páskou, která zamezovala přístupu k ohništi pod ní. Pro obyčejného smrtelníka, který se v minulosti rozhodl z hecu skálu slézt svépomocí, ale chyběla mezi horolezci známá informace, že po pravé straně skály se neleze, protože se snadno láme. V současné době se už začalo s plánováním projektové dokumentace k sanaci skalního útvaru.
[[img:chrn_fullwidth:26290:Foto: Chrudimské noviny]]
Cílem je stabilizace svahu, zajištění bezpečnosti a ochrana přírodního dědictví. Projektová dokumentace bude zahrnovat nejen mapové podklady a inženýrsko-geologický průzkum, ale i návrh technologického postupu, který by zajistil dlouhodobou stabilitu místa.
[[img:chrn_fullwidth:26289:Foto: Chrudimské noviny]]
Aby se nenarušil přírodní charakter čelní stěny bývalého lomu, měly by se využít stabilizační materiály podobné barvě skály a skryté kotvení. Pokud bude nutné odstranit uvolněné bloky, bylo by ideální využít selektivního štípání. Sanace může zahrnovat i vegetační rekultivaci. Součástí úprav mohou být i skryté odvodňovací drenážní kanály.
[[img:chrn_fullwidth:26291:Foto: Chrudimské noviny]]
Důležité ale bude myslet na existující oblíbené horolezecké trasy, které by mohly být bez citlivého přístupu sanací Čertovy skalky z bezpečnostních důvodů úplně zrušeny. Snad k tomu nedojde a město nepřijde o oblíbenou atrakci.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Číst dál
Co nového asi vznikne na skládce?
Chrudim – O rekultivaci bývalého lomu na Podhůře využívaného především jako skládka stavební suti se uvažovalo už před třinácti lety za starostování Petra Řezníčka (SNK-ED). S blížícím se rokem 2030, a tedy koncem skládkování, začíná být řešení opět aktuální. Místa po bývalých skládkách se využívají nejrůznějším způsobem po celé republice. Jak by se dala využít ta chrudimská si začala prověřovat jedna z komisí Rady města Chrudim.
[[img:chrn_fullwidth:25825:Rouhledna Bára a skládka na podzim 2020. Foto: Chrudimské noviny]]
Jestli by se dalo využít volné místo na Podhůře pod rozhlednou Bára například pro trávení volného času sportem se v současnosti zabývají členové komise pro rozvoj sportu ve městě. Jak ho i jinak využít se začali zajímat už na svém posledním jednání v roce.
V ČR není nápad na využití bývalých skládek takovým způsobem ničím ojedinělým. Ze čtrnáctimetrové vrstvy popílku z elektrárny Opatovice se například v Dřítči s výhledem na Kunětickou horu vytvořilo golfové hřiště.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Číst dál
Čertova skalka se stala místem další tragedie
Chrudim – Čertova skalka poblíž rozhledny Bára na Podhůře se stala po letech místem další tragické události, při které přišel o život muž. Na místě zasahovali hasiči a byl vyslán i vrtulník, ale muži už nebylo jak pomoci. Po prvotním ohledání místa činu kriminální policie vyloučila cizí zavinění.
[[img:chrn_fullwidth:25273:Foto: Chrudimské noviny]]
Nešťastná událost se odehrála na Podhůře v sobotu 12. října před polednem. Hasiči vyrazili k Čertově skalce v 11:21 a s nimi i vrtulník letecké záchranné služby, který byl nakonec odvolán, protože zranění muže (74) se ukázala být po dvacetimetrovém pádu neslučitelná se životem. Přítomným lidem, kteří se stali nechtěným svědky tragédie, byla na místě poskytnuta psychologická pomoc.
[[gal:25272]]
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Číst dál
Svatojánská slavnost na Báře
Chrudim – V sobotu 17. června ve 14 hodin se v areálu kolem rozhledny Bára na Podhůře koná tradiční slavnost na závěr školního roku. Využijte akci k výpravě do nejbližší přírody za naším městem!
Přijďte se projít s dětmi pohádkovým lesem a seznámit se s pohádkovými bytostmi. Připraveny jsou tvořivé dílny na výrobu dárkového předmětu či jiné pozornosti pro radost. Veškeré pomůcky dostanete na příslušném stanovišti.
Nástup na pohádkový les je do 16 hodin u rozhledny Bára.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Číst dál
Rozhledna Bára kulisou letního promítání
Chrudim – Promítání pohádky Zakletá jeskyně bude tentokrát pod širým nebem. Koná se v pátek 19. srpna ve 20 hodin v rekreačním prostoru rozhledny Bára na Podhůře. Vstup je volný, vezměte si s sebou deky.
Filmová pohádka posledních let vypráví neznámý příběh podle scénáře Mariany Čengel Solčanské. Námět i nádherné přírodní scenérie a kulisy vytvořily milou pohádku, která diváka rozhodně neurazí.
…Zázračná jeskyně obsahuje vzácné poklady, sůl a drahé rubíny. Horníci si z ní můžou vzít tolik soli, kolik potřebují, ale z rubínové síně v samém středu jeskyně si nesmí nic odnést. Toho, kdo si rubíny vezme, postihne kletba. Rychtářova dcera Lena přesto po tomto vzácném drahokamu z hlubin jeskyně zatouží a i přes varování sestry Ady nedokáže svou touhu překonat. Její lehkovážný čin tak uvede do pohybu události, jejichž následky naruší křehkou rovnováhu celého království…
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Číst dál
Jestli přijde dotace, lanový park se promění v bludiště
Chrudim – Zadávací řízení na nové volnočasové atrakce v Rodinném parku Podhůra u rozhledny Bára už je v plném proudu. Příjem nabídek probíhá do 24. února, 10:00 hodin. Předpokládá se, že by vybudování atrakce se vším všudy mělo stát přes deset milionů korun, cena je stanovena na 8,6 milionů korun bez DPH.
Jestli letos opravdu dojde k realizaci 3D Bludiště a vznikne tak nový Rodinný park Podhůra, bude jasné do konce března. „Soutěžíme zadavatele, s tím, že když všechno dobře dopadne, tak by to mělo být postavené do konce letošního roku, to znamená, v příštím roce na jaře bychom mohli otevřít. Ale prioritou číslo jedna je, že na to dostaneme dotaci z ministerstva pro místní rozvoj,“ upřesnil k realizaci 3D Bludiště jednatel Městských lesů Chrudim Zdeněk Odvárka. „Rádi bychom nový park zrealizovali. Máme stavební povolení, projektovou dokumentaci, požádali jsme o dotaci a uvidíme.“
[[img:chrn_fullwidth:19672:Koordinační situace, 1:250. Zdroj: PD Rodinný park Podhůra]]
Zájemci o stavební práce pro zhotovení 3D Bludiště na Podhůře mají měsíc, aby se přihlásili do výběrového řízení. Realizace celé zakázky bude trvat odhadem asi 6 až 9 měsíců. V horním patře bludiště návštěvníky zabaví překážky pojmenované Opičárna, Harfa, Kruhy, Had, Prales a Hop a v tom dolním má být Tunel, Vojenská, Rybářská, Kladiny, Síťový tunel, Hrazdy a Zvířátka. Překážky jsou navrženy převážně ze dřeva a polypropylenových lan a sítí.
[[img:chrn_fullwidth:19673:Ilustrační foto. Zdroj: UniPark]]
Atrakce dosahující výšky až 10,71 metrů nad terén, kterou navrhla Simona Culíková z UniParku, se skládá ze dvou nadzemních podlaží, kam vedou schodiště na lávky ke 13 domečkům a jednomu nerezovému tobogánu, ze kterého se dá bludiště opustit. V jednom okamžiku jej může využít až 150 návštěvníků, dětí i dospělých. Součástí komplexu bude i turniket, který vpustí návštěvníky do 3D Bludiště až po zaplacení vstupného.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Číst dál
Okolí rozhledny už teď srdce rozbuší, ale nově pomůže i AED
Chrudim – Ničivé tornádo ovlivnilo i realizaci úspěšného projektu letošní Burzy filantropie, který podpořilo i město Chrudim a zapojila se do něj i Střední škola zdravotnická a sociální v Chrudimi. Projekt Českého červeného kříže (ČČK) s názvem „Zachraň život, použij AED“, neboli automatizovaný externí defibrilátor. Ten dokáže znova obnovit srdeční rytmus v případě náhlé zástavy srdce. Že o život šlo skutečně hned den po té, nám vylíčil předseda oblastního spolku ČČK Chrudim Vratislav Příhoda. Jak napsal, vše muselo jít stranou a jelo se pomáhat obcím postiženým tornádem na Moravu.
[[img:chrn_fullwidth:16891:Oživovací přístroj srdce umístí nejdříve do okolí rozhledny Bára. Foto: Chrudimské noviny]]
„Den po Burze filantropie bohužel zasáhlo Hodonínsko a Břeclavsko ničivé tornádo,“ vysvětlil zpoždění realizace projektu Vratislav Příhoda. „Jelikož jednou z našich hlavních činností je připravenost na mimořádné události a jsme součástí IZS na vyžádání, velká část našeho týmu vyjela pomoci našim kolegům do Hodonína. Zde jsme strávili téměř měsíc, a ještě pro Hodonínské kolegy v současnosti zajištujeme support. Všechny naše další projekty, kde byla nějaká časová rezerva nebo nehrozilo prodlení, musely jít stranou,“ uvedl Vratislav Příhoda.
[[img:chrn_fullwidth:16899:AED bude zachraňovat životy v okolí. Foto: Chrudimské noviny]]
Ještě na konci května chybělo k získání finanční podpory projektu 60 hlasů. Finanční prostředky by prý mohly ČČK podle Vratislava Příhody dorazit na účet v průběhu září. Autoři projektu chtějí rozšířit dostupnost AED a již brzy začnou jednat o možnosti instalace na vytipovaná místa. Peníze z burzy ale nepokryjí ani náklady na jeden přístroj AED. ČČK ještě musí další finance shánět. „Jedno z míst, které by se nám primárně líbilo, je právě okolí Báry," uvedl Vratislav Příhoda. „Město Chrudim nás podporuje, rádi bychom první AED umístili co nejblíže."
[[img:chrn_fullwidth:16900:Na Báře se srdce rozbuší, když to bude potřeba. Foto: Chrudimské noviny]]
Letošní rok prý berou jako pilotní. „Pravděpodobně se povede umístit jen jeden přístroj ideálně v říjnu nebo listopadu. Příští rok ale projekt bude pokračovat, zásadní jednání s donátory proběhnou v první polovině září,“ uvedl Příhoda. Mají vytipováno podle osobních zkušeností záchranářů několik míst po celém okrese, ale se starosty okolních obcí o svých záměrech zatím ještě nejednali. Majitelé pozemků se o plánovaném umístění AED dozví v první polovině září.