Muzeum barokních soch
Muzeum barokních soch zahajuje sezónu
Chrudim – Muzeum barokních soch bude zahajovat svou další sezónu. V neděli 6. dubna vás pracovníci Chrudimské besedy rádi přivítají a uvedou do programu dne. Na celý den je připraveno několik zajímavých pořadů, při kterých si přijdou na své všechny generace, hlavně děti.
- od 10 h | Čtrnáct svatých pomocníků – akademický malíř a restaurátor Roman Ševčík představí práci na restaurování obrazu pocházejícího z depozitu kostela Nanebevzetí Panny Marie a nově umístěného v expozici muzea, RNDr. Mgr. Tomáš Pavlík pohovoří o tématu Čtrnácti svatých pomocníků a o ikonografii obrazu.
- od 14 h | S chutí do toho, písničkový pořad pro děti tematicky zaměřený na chutě všeho druhu. Nejen o chutích, které cítíme v ústech, ale i o chuti do života, sportu, do vdávání a ženění, houbaření a podobně. Uvádí Divadélko Kůzle.
- 13–17 h | Hravá stezka s úkoly a tvořivá dílnička v jarním duchu pro děti.
- 10–17 h | Výstava Dvanácte vrchů ten strom má. Kramářské a poutní tisky s náboženskou tematikou, putovní výstava Moravského zemského muzea.
Vstup volný od 10 do 17 h
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Číst dál
O kamenosochařských památkách v Chrudimi
Chrudim – Na úterý 11. března v 17 hodin připravili pracovníci Muzea barokních soch přednášku Zdeňka Šmahela o mnoha chrudimských kamenosochařských památkách, na kterých se podílel jako restaurátor.
BcA. Zdeněk Šmahel je restaurátor zaměřující se na restaurování a konzervování kulturních památek z kamene a štuku. V Chrudimi provedl řadu restaurátorských prací, v loňském roce to bylo například restaurování pískovcové sochy Piety v Široké ulici, restaurování sloupu se sochou Svatého Jana Nepomuckého Na Kopanici. V Michalském parku zasáhl do čištění náhrobků na kostele svatého Michaela archanděla, které za poslední roky utrpěly víc než za mnohaletou existenci.
Připraveny jsou i další přednášky, prodej vstupenek v ceně 50 Kč zakoupíte:
- v pokladně Divadla Karla Pippicha, tel: +420603881003, email: predprodej@chbeseda.cz
- v Turistickém a informačním centru, tel: +420773993333
- přímo v Muzeu barokních soch (během otevírací doby)
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Číst dál
Hra na baroko pokračuje. Zastupitelé už jsou ale na pozoru!
Chrudim – Starosta František Pilný (ANO 2011) trvá na prodloužení nájmu výdusků a ještě lépe se přiklání přímo k jejich koupi. Ale proč? Má chrudimská radnice lidi za blbce? Vedení města Chrudim lidem neříká o výduscích soch v Klášterních zahradách opakovaně celou pravdu.
Vedení chtělo vzbudit senzaci a hra na baroko pokračuje
Mělo by Muzeum barokních soch podporovat snobismus a blahořečit betonové výdusky podle polorozpadlých torz neznámých soch? Tyto výdusky by se skutečně vyjímaly daleko lépe třeba na starostově zahradě než v muzeu. Minimálně do té doby, dokud vedení nepřizná celou pravdu o jejich původu, protože muzeum má především vzdělávat a ne zamlčovat, že sochy nemají s Braunem ani s Chrudimí nic společného! Jenom jsou taky z barokního období a náhodou se ve správný čas octly v jedné profesionální restaurátorské dílně na Chrastecku, a to současnému vedení města Chrudim stačilo k tomu, aby se dostaly jejich výdusky až do Klášterních zahrad Muzea barokních soch. Posláním každého muzea ale není balamutit veřejnost polopravdami. Vedení města Chrudim se ale vědomě či nevědomě vydalo právě tímto směrem a opakovaně uvádí laickou veřejnost i hlasující zastupitele v omyl.
Výdusky vznikly zřejmě z torz barokních soch od Františka Adámka
„Ty sochy jsou trochu marné... V zámeckém parku v Lysé nad Labem jsou podobné sochy ze stejné doby, u kterých se uvažuje, jestli k nim Braun nedodal malé modely (tzv. modelletta). Ale netesal je, to dělal ‚místní‘ sochař František Adámek z Benátek nad Jizerou. A patrně dělal i tyto sochy z Bezna, je to nedaleko. Ale Braun s tím nemá nic společného,“ vysvětlil Martin Pavlíček, skutečně jediný nezávislý odborník na barokní sochařství, autor mnoha knih a docent přednášející o barokním umění na vysokých školách.
[[img:chrn_fullwidth:25221:Jeden z výdusků soch. Foto: Chrudimské noviny]]
Zastupitelé už jsou ale na pozoru!
K zastupitelům, kteří už se v minulosti k výduskům vyjadřovali, patří také Roman Málek (Koalice pro Chrudim), který měl strach, aby sochy neohrozily konání akcí v Klášterních zahradách. Jan Čechlovský (ODS) věc posuzoval z hlediska zásahu do autorského architektonického konceptu Klášterních zahrad. Petr Řezníček (SNK-ED) jako jediný upozorňoval na jejich cizorodost, a proto nevhodnost, jestliže se neshodují s konceptem Muzea barokních soch, které je s Klášterními zahradami úzce spjato. Richard Herbst (ANO 2011) jakožto místní bohém se vyjádřil jasně, do zahrad by raději než tyto výdusky umístil pro kontrast rovnou moderní sochy, a proto se zdrží hlasování.
Přirovnání starosty Františka Pilného o koupi jinak dnes nedostupných věcí z bazaru, jak utrousil na minulém jednání zastupitelstva, posledně nezafungovalo. Zastupitelé 16. září vedení města koupi výdusků zatrhli a materiál neodhlasovali. O týden později se ale znovu domluvila Rada města Chrudim na dalším prodloužení nájemní smlouvy výdusků, než půjde materiál do prosincového jednání zastupitelstva opět k hlasování o jejich odkoupení.
[[img:chrn_fullwidth:25220:Pozvánka na minulé jednání zastupitelstva. Foto: Chrudimské noviny]]
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Číst dál
Co jim chybí, aby pochopili MUBASO? Petr Řezníček už to nevydržel a rezignoval
Chrudim – Za jedinečný projekt jako tehdejší nejvyšší představitel města převzal bývalý starosta Petr Řezníček (SNK-ED) v zahraničí i světové ocenění LivCom Awards. V listopadu ale ze své funkce člena pracovní skupiny vzácného Muzea barokních soch ze záhadných důvodů odstoupil, i když byl jedním z jejích nejdůležitějších členů, což o něčem svědčí.
[[img:chrn_fullwidth:25490:Petr Řezníček rezignoval. Cizorodé výdusky soch pochybného původu k chrudimskému muzeu ani podle něj nepatří. Foto: Chrudimské noviny]]
K dobru muzea rezignace Petra Řezníčka jistě nepřispěje, protože ukazuje, jak se pracovní skupina k Muzeu barokních soch staví. Bez citu pro umění a bez pochopení jeho koncepce. Pracovní skupina, která měla mít za cíl rozvoj městského muzea, vede jedinečné muzeum spíše k záhubě, jak se ukazuje, protože narušuje svými nápady celou jeho koncepci, na které je postaveno: Vyzdvihovat chrudimské kulturní dědictví odkazem na slavnou éru barokního sochařství v Chrudimi. Chrudim totiž byla hned po Praze proslulá dílnami talentovaných sochařů po celých Čechách. A zastupitelé to moc dobře vědí, pokud četli městskou koncepci rozvoje kultury. I tam se tento fakt už uvádí.
[[img:chrn_fullwidth:25489:]]
„Odstoupil jsem proto, že jsem se cítil osamocen v názoru, jak k celému procesu v pracovní skupině přistupovat,“ uvedl. „Měl jsem za to, že měli být přizvání původní autoři celého projektu Muzea barokních soch,“ vysvětlil. A jak činnost pracovní skupiny shrnul? „První debaty ve skupině vůbec nebyly o MUBASU, ale o zahradách. A já mám problém s nekvalitními výdusky soch, které tam byly proti původnímu konceptu umístěny, včetně betonového kapucína,“ naznačil Petr Řezníček, co přesně ho k jeho rezignaci nakonec vedlo. Kdo ho na jeho místě nahradí, netuší.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Číst dál
Festival Letní barokní scéna letos oslní už podesáté
Chrudim – Teatrální, oslnivé a emotivní – takové baroko se představí na Letní barokní scéně v Chrudimi od 16. do 18. srpna 2024. Program festivalu, který se letos odehraje v Muzeu barokních soch a Klášterních zahradách již podesáté, představuje různorodé formy umění od hudby přes artistická a šermířská vystoupení po ohňostroj.
[[img:chrn_fullwidth:24959:]]
Od prvního ročníku jsou základním těžištěm programu hudební vystoupení souboru Ensemble Damian pod vedením Tomáše Hanzlíka. Letos uvidíme dvě představení nabitá kontrastními emocemi, v sobotu 17. srpna to bude smuteční skladba Kantáta na Mozartovu smrt a v neděli 18. srpna veselím hýřící zpěvohra Holoprtské posvícení. Vedle špičkového hudebního provedení skladbám nechybí ani nápadité scénické provedení.
[[img:chrn_fullwidth:24958:]]
Novinkou letošního programu je Barokní slavnost v zahradách, která se odehraje v pátek 16. srpna od 20 hodin v Klášterních zahradách. „V kulisách slavnostně nasvícených a nazdobených Klášterních zahrad se hosté mohou těšit na koncert smyčcového kvarteta zakončený barokním ohňostrojem,“ zve k návštěvě večera Martin Dytrt, ředitel Chrudimské besedy, a dodává: „V sobotu Klášterní zahrady ožijí od 16 hodin do 19 hodin šermířskými a artistickými vystoupeními, které doplní výtvarné dílny pro děti i dospělé.“
[[gal:24961]]
Další nedílnou součástí Letní barokní scény je večerní Putování starou Chrudimí s kapucínem Fortunátem, komentovaná vycházka Za tajemstvím obrazu sv. Salvátora, výstava Rozkvetlé baroko a promítání filmu Caravaggiův stín o slavném barokním malíři.
Více o festivalu najdete na stránkách Chrudimské besedy a Muzea barokních soch.
www.barokochrudim.cz a www.chrudimskabeseda.cz
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Číst dál
Expozice pro nebojácné děti
Chrudim – Expozice pro nebojácné děti se nachází v podzemí Muzea barokních soch. Naleznete zde indicie k odhalení bájného pokladu. Hra nazvaná Labyrintem příběhů a pověstí staré Chrudimě je navržena tak, aby nejen zabavila, ale také vzdělávala.
Mimo výstavní činnost slouží muzeum také jako pravidelné místo konání nejrůznějších kulturních a společenských akcí. K zpestření prohlídky barokního umění v prostorách bývalého kapucínského kláštera byl zpřístupněn podzemní labyrint, který odhalí tajemství starých chrudimských pověstí.
Součástí prohlídky muzea je digitální kinosál, kde vám film Kamenný příběh přiblíží slavnou sochařskou dílnu barokní Chrudimě. Pro děti je připraven animovaný příběh o Fortunátovi.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Číst dál
O barokním umění na Chrudimsku
Chrudim – Ve středu 19. června v 10 hodin dopoledne se mohou senioři setkat na přednášce z cyklu: O barokním umění na Chrudimsku. Muzeum barokních soch ve svém prostředí připravilo tuto aktivitu především pro seniory, ale přivítá samozřejmě i další zájemce.
Barokní Chrudimí provede, edukátorka muzea Mgr. Štěpánka Gottwaldová, tentokrát na téma: Novoměstská kašna a sochy v Široké ulici.
Vstupné: 20 Kč
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
Muzeum barokních soch – stezka pro děti
Chrudim – Chrudimská beseda přišla s dobrým nápadem, jak přiblížit skvělé Muzeum barokních soch všem generacím. V neděli 21. dubna od 14 do 16 hodin najdete ve všech prostorách muzea stanoviště s kvízovými otázkami.
„Kapucín Fortunát“ si pro děti a jejich rodiče připravil stezku s hravými úkoly po celém muzeu i v Klášterních zahradách, které převážně odkazují na život v klášteře v průběhu roku. Úkoly zabíhají nejen do historie kláštera, ale některé mohou přinést poznatky z přírodovědy či ze života ptactva i jiných živočichů. S každým úkolem vám ochotně pomohou dívky na stanovištích, není se ničeho obávat. Dětem zaručeně prospěje, když si naučené vědomosti ze školních lavic procvičí na hmatatelných ukázkách.
V kinosále na vás čeká výchovně historický film ze života kapucínů. Na závěr stezky můžete tvořit ve výtvarné dílničce na jarní téma.
Vstupné dítě: 50 Kč, dospělý doprovod zdarma.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Číst dál
Má muzeum šířit pohádky, nebo veřejnost vzdělávat?
Chrudim – Muzeum je vzdělávací institucí. V případě Muzea barokních soch by to nemělo být jinak. Veřejnost očekává, že se dozví odborné a ověřené informace o barokních sochách. Místo toho se ale dál pod rouškou senzace nebo snad kvůli politické agitce šíří hlavně polopravdy a to narušuje vzdělávací poslání muzea! Do Klášterních zahrad v těchto dnech totiž v rámci rozšíření expozice Muzea barokních soch přibyl další výdusek, který je sochařskou alegorií na léto. Ale další zavádějící informace, podle kterých soch výdusky vznikly, se šíří prostřednictvím tiskového úseku radnice dál.
O výduscích umístěných momentálně v areálu Klášterních zahrad u Muzea barokních soch se dál šíří dezinformace. Roznáší je dokonce tiskový úsek radnice v Chrudimi! Místo pravdivých informací se v souvislosti s institucí určenou pro vzdělávací účely veřejnosti opakovaně v rámci politické agitky podsouvá, že jsou to prý kopie podle originálních soch Matyáše Bernarda Brauna. Neznámý sochař, který barokní originály zhotovil, přitom patřil přinejlepším pouze do „jeho okruhu“ a do dnešních dnů se bohužel zachovaly jen torza původních soch ze zámku Bezno na Mladoboleslavsku, která pracně restaurovalo hned několik odborníků.
[[img:chrn_fullwidth:24512:Dezinfo o původu soch šíří tiskový úsek radnice. Zdroj: FB]]
Starosta Chrudimi František Pilný (ANO 2011), který je zodpovědný za počínání chrudimského odboru školství, kultury, sportu a památkové péče, už se nechal slyšet, poté co všechny transakce a úkony už proběhly, že na dalším umístění výdusků v Klášterních zahradách netrvá.
„Výdusky se případně dají přesunout někam úplně jinam. Je tak pravda, že po schůzce s Lubošem Jelínkem jsem nechal prověřit jejich stav,“ vyjádřil se starosta. K poslání muzea uvedl: „Doba se posunula a podle mého názoru je potřeba se na to podívat dnešní optikou,“ uvedl.
Snad se tedy místo krmení veřejnosti hlavně pohádkami o bezhlavém kapucínovi brzy zaměří také na předávání ověřených informací od odborníků. Naděje umírá poslední. „Měl jsem dvě jednání s Lubošem Jelínkem. Mluvili jsme o dalším možném vývoji muzea,“ potvrdil starosta.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Číst dál
Muzeum barokních soch zahajuje sezónu!
Chrudim – V sobotu 6. dubna v 9 hodin zahajuje další sezónu Muzeum barokních soch v Chrudimi. Unikátní muzeum, věnované východočeskému baroknímu sochařství, se nachází v bývalém kapucínském kostele Svatého Josefa na Školním náměstí.
Muzeum barokních soch nabízí unikátní tři desítky dřevěných a kamenných soch, které pocházejí ze 17. a z první poloviny 18. století. Kapucíni kostel užívali do roku 1948. Později kostel „využívalo“ město jako skladiště školního nábytku či nepotřebných rekvizit z divadla.
Návštěvníci si mohou prohlédnout sochy Jana Pavla Čechpauera, Ignáce Rohrbacha, Jana Alberta Devotyho nebo Jiřího Františka Pacáka. Sochařská huť, kterou provozoval Jan Pavel Čechpauer a později žák Matyáše Bernarda Brauna Ignáz Rohrbach, významně ovlivňovala kvalitu sochařských prací v celých východních Čechách.
Barokní expozici doplňuje snímek Kamenný příběh, krátký film o historii města, baroku a chrudimských sochařích.
Program na den 6.dubna:
9 hodin – Komentovaná prohlídka muzea zaměřená na historii kapucínského kláštera a zahrad
10 až 14 hodin – Fortunátova tajemství čtvera ročních období – stezka pro děti s úkoly
14 hodin „Na zahrádce je tak sladce“ – Divadélko Kůzle, písničkový pořad pro děti
Zhlédnout můžete i animovaný film „O třech ztracených hlavách kapucína Fortunáta“. Pro děti je přichystána výtvarná dílnička, barokní fotokoutek a také Sweet bar.
Vstup je volný.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- …
- následující ›
- poslední »