K čemu je městu Pakt starostů a primátorů?
Chrudim – Radnice se zavázala snížit do roku 2020 emise CO2 o celých 20%. Má jít o závazek realizovaný v rámci takzvaného „Paktu starostů a primátorů“, k němuž město přistoupilo po souhlasu většiny městských zastupitelů. Tradičním kritikem paktu jsou místní členové Strany svobodných občanů.
Svůj souhlas deklarovali městští zastupitelé již září. Celý projekt má stát zhruba milion čtyři sta tisíc korun a již nyní prý na něj radnice čerpá 80% nákladů z dotace Národního fondu životního prostředí, tedy z daní všech obyvatel České republiky. Chrudimské noviny chtěly vědět, co konkrétního Chrudimákům tento předražený „špás“ přinese.
„Cílem Paktu starostů a primátorů je vytvoření dynamiky snížení CO2 na území dotčených obcí o 20% do roku 2020. Stane se tak prostřednictvím zpracování a přípravou dokumentů sloužících managementu energetiky Města Chrudim pro snížení nákladů na provoz s akcentem na zlepšení životního prostředí“, uvádí ve své odpovědi na dotaz redakce město. Jedná se tedy o klasickou úřednickou „hatmatilku“, jejíž podstatu nejlépe vystihl zastupitel Svobodných Josef Káles: “Většina zastupitelů města Chrudim schválila projekt za téměř 1 400 000 Kč, který si klade za cíl snížit emise oxidu uhličitého o 20 % do roku 2020. Emise chtějí tito zastupitelé snížit uspořádáním školení pro zaměstnance úřadu a městských institucí, vytvořením akčního plánu pro udržitelnou energii a organizací osvětových akcí,“ shrnuje podstatu Paktu starostů a primátorů Káles.
A pokračuje: „To jsou na zastupitelstvu chvíle, kdy přemýšlíte, jestli si z vás ostatní dělají legraci nebo jestli jste součástí nějaké perverzní reality show. Bohužel nic z toho. Koalice ODS, ČSSD, lidovců a SNK ED to myslí vážně. Často padá argument, že tyto akce jsou z větší části dotované ze státního rozpočtu a ne z městského, tak proč je nedělat. Nicméně jsou to prostě veřejné peníze, tedy peníze z peněženek nás všech. A pokud se hodlají zastupitelé k veřejným penězům takto, přijde mi to jako strašný nerozum. Jestli má někdo z vedení města potřebu bojovat se skleníkovými plyny, měl by si založit spolek, který organizuje takovéto aktivity, ale hlavně si je platí ze svého, respektive z peněz sponzorů. Ne z peněz veřejných, protože úlohou města rozhodně není převýchova občanů a vytváření zbytečných studií, které nic neřeší,“ komentuje Káles nejnovější výplod skupiny úředníků, který připomíná projekty zaštiťované Zdravým městem úřednice a městské zastupitelky Šárky Trunečkové (SNK - ED).
Město samo se rozhodlo s touto výzvou popasovat jako zodpovědný hospodář a nenechat nic náhodě. Již nyní se totiž objevují jako první vlaštovky zprávy o elektroautech pro strážníky městské policie nebo samotné úředníky. Jen tak lze totiž zaručit, že emise ve městě skutečně klesnou a lidem se bude dýchat lépe.
Reklama
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.