Chrudimské noviny Zastupitelé si posvítili na prodej knihovny v Topolské i kauzu Drobílek

Dnes: 2°C
Zítra: 4°C
Pozítří: 3°C

Zastupitelé si posvítili na prodej knihovny v Topolské i kauzu Drobílek

Chrudim – Pondělní parno nepřidalo na náladě ani městským zastupitelům, ani veřejnosti, jež si do velké zasedací místnosti na Pardubické ulici našla cestu. Předposlední jednání politických špiček chrudimských před prázdninami začalo ve čtyři hodiny a skončilo po sedmé.

Informace o některých z projednávaných bodů Chrudimské noviny již v minulých dnech přinesly. Město totiž po návrhu Svobodných na svých webovkách uveřejňuje podklady k jednání. Novináři i veřejnost tak mají k dispozici stejné materiály, jako politici zasedající do škamen městského úřadu.

O dotace na terminál se žádat bude.  Reprofoto: Chrudimské noviny

Na úvod schůze dostala slovo šéfka Finančního odboru MěÚ Chrudim Hana Vránová, která přítomné seznámila s rozpočtovými opatřeními. V následném hlasování úpravy výdajů městské kasy prošly bez připomínek, tradičně se ho však zdrželi oba Svobodní – Petr Lichtenberg a Josef Káles ml.

Petr Lichtenberg kdysi vousy nenosil. Některé věci však u Svobodných zůstávají stejné. Třeba podpora sportu z městských peněz.  Foto: Svobodní Chrudim

Až na stůl dostali politici podklady k žádosti zdejšího Mama klubu, který úpěnlivě prosil o finanční výpomoc. Podmínky státních dotací, o něž každoročně žádal, ministerstvo údajně nečekaně změnilo a „mamáči“ najednou chybí prostředky. Situace má být kritická, takže hrozí paralyzování jakékoliv činnosti. Zastupitelé prosbu o návratnou finanční injekci vyslyšeli a schválili odeslání 150 tisíc korun.

Mama klub nově sídlí v prostorách bývalého konventu.  Foto: Chrudimské noviny

Následovalo schvalování sportovních dotací, akčního plánu a také stanovení počtu zastupitelů po říjnových volbách. Třešínkou nekonzistence zdejších Svobodných byl jejich souhlas s dotacemi sportovcům, nesouhlas s poskytnutím peněz Oldřichu Bujnochovi pro účely organizace Pernštejn desítky a Svatováclavského vinobraní. Zcela v duchu „dobrých a špatných dotací“.

Je to na dobré cestě.  Reprofoto: Chrudimské noviny

Změna územního plánu, o niž radnici požádalo vedením Pardubického kraje, dostala od zvolených zástupců občanů zelenou. Předsedající starosta Petr Řezníček (SNK – ED) po připomínce opozičního Františka Pilného (Nez. za ANO 2011) potvrdil možné využití staré vozovky pro účely cyklostezky na Podhůru.

Zadláždit a vyasfaltovat. Takovou budoucnost vidí u městského pozemku někteří zdejší senioři.  Reprofoto: Chrudimské noviny

První vážnější a časově náročnější debatu přineslo rokování o budoucnosti budovy bývalé knihovny v Topolské ulici. Přítomní senioři v plénu určeném veřejnosti konfrontovali politiky s neutěšenou dopravní situací zdejšího sídliště. Výjezd z něj má být špatně řešený, hrozí újmy na zdraví a životech dětí. Téma hbitě využil František Pilný a do roztrhání těla bojoval za stažení bodu z jednání městského zastupitelstva. "Povolovat stavbu v místech, kde může být vjezd a několik parkovacích míst? Absolutní nesmysl," myslí si část opozice. Když se přidala i ředitelka chrudimské knihovny Hana Mazurová, začalo být zřejmé, že schválení úmyslu prodeje dožilé stavby neprojde snadno. Zdejší obyvatelé jsou totiž podle Mazurové vášniví čtenáři a cesta do centra města, kde leží hlavní budova knihovny, je nad jejich síly. Zachovat pobočku je proto třeba. Místostarosta Jan Čechlovský (ODS) nemohl nesouhlasit. Přítomné však upozornil na podmínku městského architekta k výstavbě v lokalitě – případná nová budova musí disponovat i prostorem, jejž lze využít třeba jako veřejnou knihovnu. Shodu se však stále nedařilo nalézt, pročež opozice navrhla hlasování o stažení bodu z jednání. Většina zastupitelů sice pro nebyla, souhlasné stanovisko většiny však nezískal ani původní záměr prodeje. Kauza „knihovna v Topolské“ bude proto projednávána někdy v budoucnu.

Josef Drobílek nemůže přijít na jméno také tajemníku MěÚ Františku Chmelíkovi. Chmelík prý zazdil jeho reklamace a nevěnoval mu dostatek pozornosti.  Foto: MěÚ Chrudim

Téměř hodinovou diskusi vyvolalo rovněž téma banálního prodeje nebytových prostor na Palackého třídě. Jejich bývalý nájemce a jednatel firmy DRAK , Josef Drobílek, se zastupiteli vášnivě a dlouho diskutoval. Partnera v diskusi mu nejčastěji tvořil zástupce starosty Jaroslav Trávníček (ČSSD). Přes Drobílkovy námitky, záměr prodeje zastupitelé schválili a někteří z přítomných neměli daleko k potlesku. „Pokud se podíváte do encyklopedie, pod heslem kverulant je Drobílkova fotka,“ utrousil jeden z pánů sedících v místech určených veřejnosti. Problematickému chování a především jen těžko pochopitelnému jednání Josefa Drobílka nejsou údajně vystaveni jen městští úředníci a politici, ale také část těch, s nimiž podnikatel obchodoval. Někteří z těchto živnostníků se proto prý obrátili na soud, aby jejich při rozhodl.

Zbývající hlasování proběhla bez potíží a politici i přítomná veřejnost mohla zamířit k domovům.

Jakub Valenta

Reklama

Obrázek uživatele emik
#6470 emik 30. Květen 2018 - 20:48
Zvláštní, jak se z každých novin člověk dozví něco jiného. Pravda - z Chrudimského deníku málo a ještě to není k užitku. A tolik chytrých u jednoho stolu, to musí být terno. Asi kandidovat nebudu.