Chrudimská orlice rozepne perutě na bojové zástavě vznikajícího pluku
Chrudim – Místní elitní 43. výsadkový prapor se mění. To ví ve městě asi každý. Kasárna se rozšíří, zabere pole, počet vojáků naroste. Kde budou tito vojáci bydlet, je stále ještě předmětem debat. Už nyní však muži v maskáčích a červených baretech řeší, jak bude vypadat jejich bojová zástava.
Již v loňském roce proto na chrudimskou radnici k rukám starosty města Františka Pilného (ANO 2011) dorazila žádost od červených baretů o užití znaku města Chrudim. Jde o známou orlici, s níž se lze setkat na oficiálních tiskovinách Athén východních Čech. Každý, kdo ji chce využít, musí požádat o svolení. A vojáci by ji rádi měli na svém praporu.
Rada města tuto žádost probrala na svém jednání dne 4. listopadu loňského roku a souhlasila s užitím znaku za podmínky, že grafický návrh bude předložen zastupitelstvu, které o tom s definitivní platností rozhodne. Rozhodnutí o použití znaku města spadá sice do kompetence rady, respektive tajemníka městského úřadu, s ohledem na vážnost a historickou významnost rozhodnutí však předkládají radní materiál zastupitelům.
A jak bude prapor vypadat?
„Na předepsaném rozměru praporu (100x100 cm) je na podkladě tmavě červené barvy umístěn znak 43. výsadkového pluku. Nad znakem vyveden nápis: 43. VÝSADKOVÝ. Pod znakem vyveden nápis: PLUK. Z heraldicky levé strany znaku je na praporu umístěn lipový lístek, z heraldicky pravé strany znaku je umístěn erb města Chrudimi. Obvod praporu je ozdoben plamínkovým lemem v barvách národní trikolory, v pořadí modrá, červená, bílá. Druhá strana bojového praporu je vždy stejná – velký státní znak České republiky. K žerdi je vždy prapor připevněn tak, že při pohledu na stranu se státním znakem je vždy český lev ve skoku čelem k žerdi,“ uvádí ve stanovisku k převodu symboliky bojového praporu generál Aleš Knížek z vojenského historického ústavu.
Reklama
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.