Výsadkáři „fasovali“ nové nože
Chrudim – Být příslušníkem chrudimského 43. výsadkového praporu s sebou nese jistá privilegia. Krom červeného baretu a výsady nosit na rukávu „chrudimskou“ nášivku, dostávají vojáci, kteří úspěšně dokončili základní výsadkový kurz, strávili dva roky služby u výsadkářů a obdrželi doporučující stanovisko nadřízeného velitele, speciální nůž se jménem „Cháron“.
Jméno je to více než symbolické, protože Charón byl v řecké mytologii převozníkem duší do říše mrtvých. Koncem června, konkrétně 29., nastal den, na který výsadkáři dlouho čekali. Nejen proto, že to byl první nástup celého útvaru od vyhlášení nouzového stavu a konal se v předvečer Dne ozbrojených si Armády České republiky. Hlavním důvodem bylo očekávání prvních 71 výsadkářů, kterým byl předán zmiňovaný útočný nůž Cháron s právem jej doživotně nosit. Nikdo jiný než chrudimští výsadkáři totiž na tento nůž „nedosáhne“.
Nůž je ve výzbroji chrudimských „paragánů“ od roku 2000. Vojáci si ho hradí sami a je vždy slavnostně předáván s dekretem. Tvrdost čepele se pohybuje kolem 62 stupňů Rockwellovy škály. Toho je možné dosáhnout, při současně výjimečné houževnatosti, jen u excelentních práškových ocelí. Používá se proto špičková rakouská ocel K-390. Na levé straně čepele je logo „POT ŠETŘÍ KREV“. Na pravé straně čepele jsou loga tvůrce a výrobce nože a také číselné označení CH-213-04. To znamená: CH je výrobní série, 213 je pořadové číslo nože v sérii, 04 je rok výroby 2004. Na spodní části čepele je pilka určena k řezání padákové šňůry. Na vrchní části čepele opěrka palce. Mezi čepelí a rukojetí je jednostranná ocelová záštita. Na záštitě je také znak praporu. Autorem designu nože je ing. Roman Hippík.
Reklama
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.