Označování popelnic QR kódy povede k nečekaným změnám a některé nepotěší
Chrudim – Označování popelnic QR kódy způsobuje u některých chrudimských spoluobčanů oprávněné rozpaky a pochybnosti, zda to pro ně vůbec bude výhodné. Problém nastává hlavně u těch, kteří z nějakých důvodů popelnice nemají. Jak mají tito občané postupovat po uplynutí měsíce března, kdy obcházejí brigádníci v den svozu do 19. hodiny město s nálepkami QR kódů, které na popelnice s číslem popisným lepí? Co bude s jejich odpadem, ptají se občané. Budou mít k dispozici například označené sáčky s QR kódy od Technických služeb Chrudim, nebo jak bude město Chrudim tuto věc řešit? Ukazuje se, že na řadu bude muset přijít nová odpadová vyhláška a pár kroků navíc pro ty, co popelnici nevlastní.
Jestli budou speciálně označené sáčky pro občany bez popelnic k dispozici a jaká bude případně jejich cena, se zatím neřeší. Jedinou možností, jak vyplývá z odpovědi místostarosty Aleše Nunváře (Piráti), je pořídit si popelnici a tu si nechat QR kódem do konce března označit, nebo si zajít nálepku vyzvednout osobně na oddělení odpadového hospodářství. Ti, co popelnici nemají, musí směřovat svoje kroky s odpadkovým pytlem do nejbližšího veřejného kontejneru. „Jak to, že někteří lidi popelnice nemají?“ – podivoval se místostarosta Aleš Nunvář. Důvody mohou být různé: zdravotní, finanční nebo prostorové. „V Chrudimi vyvážíme popelnice, s tou výjimkou, že když je u popelnice pytel, tak se vyhodí taky, ale jinak mají občané povinnost popelnice mít. Pytle nikdy nemají ležet na ulici. Pokud má někdo nějaký pytel s odpadky, měl by ho hodit do nějakého kontejneru, které jsou na komunální odpad na veřejných místech, rozhodně by se nikde neměly válet, všechny odpadky patří do košů a ty periodicky svážíme,“ dodal Aleš Nunvář.
S tímto řešením ale někteří občané nesouzní. „Kam budou chodit třeba ty babičky s těmi odpadky, co unesou sotva ten uzlíček, co dojdou sotva pár kroků? Osmdesátiletá dáma bude muset chodit s odpadky třeba přes půl kilometru, to je odpověď pana místostarosty? Jsou lidi, kteří možnost mít popelnici opravdu nemají. Co budou dělat nemocní, nebo ti z malých obchůdků. To asi není pro občana nejlepší řešení. Tady se kácí les, těch třísek je spousta a jsou opravdu bolestivé,“ uvádí například jeden z občanů z centra, odkud člověk na nejbližší veřejný kontejner na odpad sotva okem dohlédne.
Platba poplatku za popelnici už nebude fixována na trvalý pobyt?
„Řešíme občany, kteří popelnice mají. Děláme to proto, že po městě máme velké množství popelnic, a zavádíme jejich evidenci, abychom zjistili, kolik jich máme, a dokázali dohlédnout na to, kdo platí a kdo neplatí,“ odpovídal na dotaz Chrudimských novin Aleš Nunvář. „Existují hypotetické příklady a o některých už víme, kdy občan, který má dvě nemovitosti, typicky dva rodinné domy, i takoví v Chrudimi jsou, tak v jednom bydlí a v druhém má nájemníky s trvalým bydlištěm odjinud, a u nás je platba poplatku fixována na trvalý pobyt,“ uvedl místostarosta, kam chystané změny povedou. „Takže tam jsou popelnice vyváženy, ale není za ně placeno, což je typický příklad, který se stává. V návaznosti na to, co v evidenci zjistíme, budeme měnit odpadovou vyhlášku města tak, abychom pokryli i tyto lidi, tu šedou zónu, aby to placeno bylo a aby občané platili, a z toho bude vyplývat, že kdo nebude mít popelnici označenou QR kódem, popelnice vyvezena nebude, ale tím nechci strašit, protože to není věc příštích týdnů ani měsíců, a předcházet tomu bude důkladná analýza na základě získaných dat,“ dodal.
Po jeho slovech zareagoval i starosta města Chrudim František Pilný (ANO 2011) nejprve vyjádřením, že se tím otevírá zajímavá věc, a to, kolik lidí vlastně v Chrudimi bydlí a zároveň zde nemá nahlášené trvalé bydliště. „Ať už jsou to nájemníci, nebo se sem přistěhovali, byt si koupili, ale trvalé bydliště mají pořád někde jinde, což znamená, že daně platí jinde, odpad platí jinde a využívají dál služeb města Chrudimi, za které ale neplatí,“ uvedl starosta.
Bude se platit odpad i z prázdných bytů?
Zdánlivě prosté nalepování QR kódu vázaného na popelnice odhalí v příštích měsících mnohé. „Osobně jsem zvědavý na tu analýzu, co z toho vlastně vzejde a kolik lidí se nám vůbec nepodaří dohledat. Respektive tam to bude proti sobě, člověk – popelnice,“ doplnil starosta. „Takže kolik bude bezprizorních popelnic, a na druhé straně, kolik lidí nemá popelnice. Myslím si, že pak by na to měla zareagovat ta vyhláška o odpadech, že by se třeba mělo platit i v uvozovkách z prázdných bytů, protože ony prázdné nejsou, někdo tam bydlí a ten odpad někam vyhazuje na území města, jenom tam nemá trvalý pobyt,“ dodal.
Možná vznikne i ohlašovna trvalého pobytu
Jak uvedl starosta, chystané změny by se potom samozřejmě týkaly i daňových výnosů. „Už hodně dlouho si hraju s myšlenkou, jestli neudělat nějakou městskou ohlašovnu trvalého pobytu, ale nejsme zatím schopni nastavit ty podmínky, protože rozhodně nechci, aby se sem hlásil každý bezdomovec z celé České republiky, to asi není naším účelem. Ale zároveň musíme ty služby poskytovat pro všechny. Čili zatím jsem nedokázal najít se správním odborem tu správnou formulaci, co s tím. Ale pracujeme na tom a přemýšlíme o tom,“ dovysvětlil starosta.
Reklama
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.