Restaurace Balustráda: výborný tip na jinou kuchyni každý víkend
Chrudim - Rozvodovský dům na Resselově náměstí zná asi každý Chrudimák. Mnozí také jistě znají vynikající restauraci, která sídlí za jeho loubím. Jít na večeři do Balustrády je pojem.
Dům stojí vedle nové radnice a je nazýván podle Františka Rozvody, který jej koupil v roce 1787. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.
První písemná zmínka o domu pochází z roku 1592, kdy jej podle závěti zdědila Marta Boleslavská. Průčelí do Resslova náměstí je klasicistní s empírovými prvky. Krátkým průčelím s výplní s motivem sv. Floriána je obrácen také do Břetislavovy ulice; směrem k hradbám, do Soukenické ulice, je dřevěná pavlač. Na místě dnešního domu stál dříve gotický dům s právem várečným, z něhož se dochovaly sklepy. Nejhlubší sklep má podlahu 7 metrů pod úrovní náměstí.
A právě sklepy jsou jednou z velkých předností, na něž je majitel Balustrády, Miloš Zlatník, náležitě pyšný:
„Využíváme je třeba pro svatební hostiny, firemní akce. Není žádný problém zajistit rezervaci pro třicet lidí a potom už si užívat unikátního prostředí spolu s naší skvělou kuchyní,“ říká dávný absolvent chrudimské hotelovky.
„Řemeslo jsem se pořádně naučil v Praze, kde jsem po střední škole pracoval v několik luxusních restauracích. To dá člověku do života hodně. Naučí se přístupu k hostům, vidí, jak má vypadat kvalitní restaurace. Jeden čas jsem pracoval společně se známým „Šéfem“ Zdeňkem Pohlreichem. I u něj jsem pochopil, jak má vypadat přístup k práci v restauraci,“ vysvětluje v příjemném prostředí chrudimské Balustrády Zlatník.
Zvláště v době obědů bývá plno: „Denně nás navštíví kolem stovky zákazníků. Rád bych řekl, že spokojených, ale to už musí posoudit právě oni,“ usmívá se majitel.
Pozornosti hostů, ale i všech, kdo kolem restaurace projdou do samého srdce města jistě neunikly pravidelné akce, které se zde pořádají:
„Víkend co víkend se zaměřujeme na jiný druh kuchyně – ať už jsou to speciality na grilu, kančí speciality, velikonoční víkend, nebo středomořská kuchyně. A právě na kuchyni středomořských národů bychom se rádi zaměřili i do budoucna. Jedná se o jídlo lehké, mimořádně chutné a esteticky přívětivé,“ upřesňuje Zlatník svou strategii do budoucna.
„Navíc se každý rok snažím pozvat k nám nějakou kuchařskou superstar, která hostům předvede své umění. Tyto akce se těší mimořádné pozornosti a jsou velmi oblíbené.“
Nemůžeme nezmínit to, co zná každý chrudimský řidič – maličká autíčka, která se ulicemi prodírají ke svým hladovým zákazníkům:
„Ano, rozvoz jídle je u nás běžný. Prakticky je možné dovézt cokoli, ale rozvážíme nejvíc pizzu, saláty, těstoviny. On takový steak po dvaceti minutách už opravdu nevypadá tak, jako v restauraci,“ kýve hlavou Miloš Zlatník.
V dnešní době musí být dost obtížné najít dobré zaměstnance, ale i s tímto problémem si Balustráda poradila:
„Máme vynikající kuchaře, kteří si opravdu zaslouží mimořádnou pochvalu. Nebylo jednoduché je najít, ale od okamžiku, kdy nastoupili, nelituji ani trochu námahy. Navíc, jsou skoro místní, takže o to víc mne těší jejich skvělé výkony. Spolupracujeme ale i s chrudimskou SOŠ a SOU obchodu a služeb, takže u nás mladí lidé mohou získávat první zkušenosti, které se jim v budoucnosti jistě vyplatí. Sám jsem to zažil,“ směje se Zlatník.
Charakteristikou chrudimské restaurace Balustráda je jednoznačně orientace na zákazníka:
„Host se u nás musí cítit dobře. Nesmí mít pocit, že ho číšník obtěžuje, nebo na něj naopak zapomněl. Každému, bez ohledu na to, zda si dá jen presso, nebo oběd o třech chodech, vyjdeme maximálně vstříc. Však se můžete přijít přesvědčit,“ zakončuje naše krátké povídání Miloš Zlatník a odbíhá roztáhnout obrovské venkovní slunečníky.
Reklama
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.