Chrudimské noviny Radnice nabízí prodej sáčků na psí hovínka, pejskaře to štve a chtějí vědět, co se děje s vybranými poplatky

Dnes: 2°C
Zítra: 4°C
Pozítří: 3°C

Radnice nabízí prodej sáčků na psí hovínka, pejskaře to štve a chtějí vědět, co se děje s vybranými poplatky

Chrudim - Majitelé psů mají částečně důvod k radosti, většinou ale radnici spílají. Důvodem je oznámení města, že jim nabízí k prodeji igelitové pytlíky na psí exkrementy, přestože odvádějí do městské pokladny za své chlupaté společníky nemalé peníze - v bytech 1300 korun ročně a 1700 za každého dalšího, v rodinných domech pak šest stovek a za každého dalšího 750 Kč. Nechápou proto, proč by si měli za ně ještě dál připlácet a požadují za své peníze od města kompletní služby.

Za uvedených třináct stovek dostanou totiž od městského úřadu jako jedinou kompenzaci za rok tři balení igelitových sáčků, každé po sto kusech v hodnotě 10 korun, dohromady tedy 300 sáčků na celý rok a jednoho psa! Chovatelé se pro ně navíc musí osobně vydat na radnici, pokud jedou autem - tak ještě zaplatit parkovné, a předkládat doklad o zaplacení poplatku ze psa. Pro řadu z nich je to ponižující a sáčky proto nechávají na radnici ležet bez povšimnutí. Co to pro čistotu ulic města znamená, si může každý domyslet sám.

"Neviděla jsem tu uklízeče psích exkrementů, jak je rok dlouhý, a to chodím venčit pejsky poměrně dost často," říká invalidní chovatelka ze sídliště Na Větrníku, která si nepřeje být jmenována a která politiku radnice vůči chrudimským pejskařům vůbec nechápe. Do Chrudimi se přistěhovala před několika lety a ve srovnání s předchozím bydlištěm jí ve městě chybí například vyhrazené zóny, kde by své psy mohla pustit bezstarostně na volno. "Vedla jsem o tom už debatu se strážníky a chtěla jsem od nich třeba znát, kde končí hranice města, abych zde na poli mohla svoje psy, kteří samozřejmě potřebují pohyb, pustit. Oni to ale nevěděli. Je potom těžké pochopit, že nám radnice jako jakýsi nadstandard nabízí ke koupi další pytlíky, když ty, které byly praktické, nechala z ulic odstranit, a náhradou za ně nám dává nedostatečné množství igelitových," pokračuje důchodkyně.

I přes její argumenty a mnoha dalších pejskařů - v Chrudimi jich bylo mimochodem k dnešnímu dni evidováno 1791, radnice "slavnostně" prostřednictvím Chrudimského zpravodaje vyhlásila, že zahajuje vzhledem k přibývajícímu zájmu občanů o koupi igelitových pytlíků pro psy jejich prodej v Informačním centru města Chrudim. A jelikož se prý rozhodla vyhovět této poptávce, nabízí k prodeji jedno balení (100 ks pytlíků) za 10 Kč.

Vzhledem k tomu, že město mohlo v loňském roce na poplatcích za psy vybrat laickým odhadem asi 1.791.000 Kč (1791 psů x v průměru 1000 Kč - bereme v úvahu slevy pro důchodce a invalidy) a kompenzovalo nyní tuto částku pejskařům každému třiceti korunami (3 balení igelitových pytlíků x 10 Kč), zajímali jsme se v úterý u tiskové mluvčí radnice Sylvy Drašnarové, jak jsou městem využity zbývající peníze ve prospěch pejskařů. I přes několik urgencí nám zatím nebyla schopna na tuto otázku odpovědět.

Z jiného zdroje se nám nakonec podařilo zjistit, že město mělo loni vybrat na poplatcích za psy pouze 854.455 Kč (asi 477 Kč za jedno zvíře), což příliš neodpovídá počtu zaevidovaných psů v Chrudimi. Za sáčky prý utratilo zhruba 99 tisíc korun a za jejich doplňování dalších 59 tisíc. Nejvíce šlo ale z vybraných poplatků do kasy Technických služeb Chrudim, které si měly vyfakturovat za sběrač psích exkrementů 158 tisíc Kč a a za provoz psího útulku a ošetření psů dalších takřka 700 tisíc korun. Suma sumárum - město mělo loni na pejsky doplácet částkou 118.579 korun. Na otázku, proč se tomu tak děje, a jak hodlá radnice nelichotivou situaci ve vztahu k financím i chovatelům psů řešit, bohužel zatím odpověď neznáme. Situaci budeme proto dál sledovat.

red

Reklama

Obrázek uživatele jobek
#544 jobek 9. Listopad 2012 - 8:53
Nechápu co může pejskaře rozčilovat na postupu radnice. Poplatek za psa neplatí proto, aby jim radnice poskytovala pro jejich miláčky nějaké nadstandartní služby. Snad by nechtěli aby jim radnice kromě sáčků chodila ty jejich miláčky ještě šamponovat, fénovat nebo provádět manikůru drápků? Že vážená paní neviděla uklizeče psích extrementů více jak rok, je patrné zřejmně z toho, že taková služba je zde naprosto zbytečná, neboť každý majitel by si ze zákona tu svoji kupku po svém chlupáči měl odstranit sám. Pokud tak neučiní měl by být pokutován částkou minimálně 5.000,- Kč. Měli by jste se spíše starat o to jak rozhořčeni jsou ostatní obyvatelé města, kteří sice svého chlupatého miláčka nemají a i přes velkou ostražitost se jim stane, že do volně povalujícího extrementu něchtěně šlápnou. A že jich je po Chrudimi dvakrát více než je evidovaných psů je taky otázkou k zamyšlení, zda všichni pejskaři řádně platí.
Obrázek uživatele Corvus corax
#545 Corvus corax 9. Listopad 2012 - 9:27
A proč se tedy platí daně ze psů?