Chrudimské noviny Krajské nemocnice by do deseti let generovaly roční ztrátu miliardu korun - kraj tomu chce učinit okamžitě přítrž

Dnes: 2°C
Zítra: 4°C
Pozítří: 3°C

Krajské nemocnice by do deseti let generovaly roční ztrátu miliardu korun - kraj tomu chce učinit okamžitě přítrž

Pardubice/Chrudim - Vedení Pardubického kraje se rozhodlo zastavit prohlubující se ztrátu svých nemocnic a přišlo s řešením, jak ročně ušetřit desítky milionů korun. Pomoci tomu má čtveřice manažerů vedená ředitelem Svitavské nemocnice Pavlem Havířem (ČSSD), která převezme rozhodování o všem podstatném namísto  stávajících ředitelů nemocnic.

"Bylo by nezodpovědné se tvářit, že se nic neděje, protože by to mohlo vést ke kolapsu nemocnic, který nikdo z nás nechce," obhajuje zřízení manažerského týmu krajský radní zodpovědný za zdravotnictví Roman Línek (Koalice pro Pardubický kraj). Pokud by totiž současný trend zadlužování krajských nemocnic pokračoval nezměněným tempem, musel by kraj do deseti let ročně vynaložit na hrazení jejich ztrát miliardu korun, a na to není krajský rozpočet připraven.

Přijde další rušení některých oborů?
Není proto žádným tajemstvím, že připravovaná reforma krajského zdravotnictví, kterou mají krajští zastupitelé schválit 20. června, sebere menším nemocnicím v Chrudimi, Svitavách a Litomyšli některé obory, o které přijdou posílit nemocnice v Pardubicích a Ústí nad Orlicí. Má jít především o obory, které vykazují dlouhodobě největší ztrátovost. Tento proces byl v podstatě nastartován už loni v létě současným hejtmanem Martinem Netolickým (ČSSD), který tehdy z pozice radního zodpovídal za krajské zdravotnictví. Nyní by se měl tento záměr podle Romana Línka urychlit.

Reformu pochopitelně kritizuje opozice, zejména ústy opozičního zastupitele Josefa Janečka (ODS), který krajské zdravotnictví v minulosti dvě volební období vedl. Podle něj by se neměl žádný obor rušit ani přesouvat, dokud nedojde ke změně úhradového systému, který má být spravedlivější a především výhodnější pro zdejší nemocnice. Línek však namítá, že je současný stav nemocnic neudržitelný a je připraven plánovanou reformu uskutečnit.

Koncepce zůstala jen na papíře a tak přišel vyhazov Tauberové
Pardubický kraj se přitom o reformu poprvé pokusil už před pěti lety pod vedením tehdejšího hejtmana Radko Martínka a bývalé radní pro zdravotnictví Markéty Tauberové (oba ČSSD). Vytvořil sice koncepci, ale ta zůstala pouze na papíře. To vedlo později Martínka k odvolání Tauberové, místo které prosadil i přes odpor části především pardubické sociální demokracie Netolického.

A byl to právě on, kdo koncepci oprášil a prosadil za poměrně krátký čas některé její dílčí kroky do praxe. Došlo například k zániku akutních lůžek v Poličce, Moravské Třebové, Červené Vodě a ve Vysokém Mýtě. Nyní se snaží Netolický prostřednictvím svého vlivu tuto reformu ještě více rozvinout a jak se zdá, má na své straně celou krajskou koalici včetně radního Línka.

Krizový tým manažerů povede sociální demokrat
A kdo tedy tvoří čtveřici manažerů, která má krajské zdravotnictví zachránit? Jak už jsme výše uvedli, v jejím čele bude působit jako předseda představenstev nemocnic v Pardubicích, Chrudimi, Svitavách a Ústí nad Orlicí Pavel Havíř z ČSSD, který chtěl loni původně kandidovat na Svitavsku na senátora, ale poté ustoupil Martínkovi. V současnosti je zároveň ředitelem Svitavské nemocnice.

Místopředsedou se stane Jiří Benedikt, který přichází ze Všeobecné zdravotní pojišťovny, kde vedl až do loňského roku její pobočku v Liberci, než byla zrušena. Zbývajícími členy manažerského týmu budou někdejší ředitel nemocnic v Havlíčkově Brodě a Kyjově Josef Pejchl a jeho dlouholetá spolupracovnice Eva Havlíková. Krizový tým doplní ještě na začátku března ředitelé jednotlivých krajských nemocnic, kteří však přijdou o rozhodující část svých pravomocí. Všichni se pak začnou podílet na scénáři reformy, kterou mají předložit 20. června k posouzení krajskému zastupitelstvu.

Kdo se stane novým ředitelem nemocnice v Chrudimi?
Tým má už první zadání, které dostal od krajských radních. Je označen jako jízdní řád malé reformy krajských nemocnic. Ve skutečnosti půjde o transformaci akutní lůžkové nemocniční péče, která má stanovit optimální počet akutních lůžek v jednotlivých nemocnicích. Z rozhodnutí krajské rady dojde rovněž k vyhlášení výběrových řízení na obsazení funkcí ředitelů nemocnic v Chrudimi a ve Svitavách.

Chrudimskou nemocnici vede prozatímně pověřený náměstek pro zdravotní péči Petr Čichovský poté, co na funkci ředitele rezignoval Tomáš Vondráček. Dočasné vedení má i nemocnice ve Svitavách po rezignaci Pavla Havíře, který jako šéf krizového týmu povede všech pět nemocnic. Ve Svitavách je prozatímně pověřen řízením nemocnice náměstek léčebné preventivní péče Pavel Kunčák.

red

Reklama

Obrázek uživatele Troublemaker
#794 Troublemaker 19. Únor 2013 - 13:04
Vsechna ta radobyodborne manazerska hantyrka ma jednoduchy preklad - socani z kraje chteji chrudimskou nemocnici zrusit. Pardon, LDN a pradelna posranych prosteradel tu zustane :-)
Obrázek uživatele Petr
#796 Petr 19. Únor 2013 - 13:19
Je fantastické, jak sociální demokraté po 8 letech vlády v kraji zistili, že za 10 let prodělali v nemocnicích miliardu ... A okamžitě našli řešení jak to napravit. Budu to řídit jediný sociální demokrat ze Svitav. Napadá mě, není hejtman také ze Svitav. Třeba se hoši znají a bude to opravdu na vysoké úrovni. Tak jsem zvědavý, jak to bude vypadat za další 4 roky ...