Majitelé lesní restaurace Na Hájence boj s úředním šimlem nevzdávají a obrátili se o pomoc i na ombudsmana
Rabštejnská Lhota - Manželé Procházkovi, kteří se rozhodli zrekonstruovat zdejší starou, zanedbanou hájenku a proměnit ji ve stylovou restauraci, nemají ani po třech letech dřiny jednoduchý život. Prvotní souhlas starosty obce s využíváním příjezdové komunikace se před měsícem změnil na nesouhlas.
Silnice začíná dopravní značkou „Zákaz vjezdu všech motorových vozidel“, která je doplněna tabulkou „Dopravní obsluze vjezd povolen“ Jedná se přitom o jedinou přístupovou cestu k restauraci. Původně totiž vydal starosta obce Vladimír Pecina (SNK) souhlasné stanovisko s využíváním příjezdové komunikace pro „účely provozu restaurace a penzionu“ který manželé Laďka a Martin Procházkovi opravili a v současnosti i provozují. Před měsícem se ale situace náhle změnila.
Překvapivý názorový obrat starosty Peciny
Letos v červnu se totiž sešli zdejší zastupitelé a hlasovali, mimo jiné, také o doplnění zákazové značky o již zmíněnou tabulku týkající se dopravní obsluhy a hostů restaurace Hájenka. Bohužel, obecní zastupitelstvo se většinou svých hlasů rozhodlo v neprospěch manželů Procházkových s tím, že se žádná změna v dopravním značení dělat nebude a značka zůstane tak, jak je nyní. Proti umístění dodatkové tabulky nakonec překvapivě hlasoval i samotný starosta Vladimír Pecina, přestože původně slíbil investorům Na Hájence naprosto něco jiného.
„Pokud bychom dopředu věděli, že se zastupitelé rozhodnou nedodržet to, co nám bylo starostou slíbeno, určitě dům nekupujeme a neopravujeme. Jak může fungovat hospoda a penzion bez silnice, po níž přijíždějí hosté? Rozhodně jsem nebudovala parkoviště za půl milionu korun proto, aby hosté nakonec využívali to v obci, které je kilometr daleko," nechápe pohnutky zastupitelstva Laďka Procházková. Rabštejnská Lhota totiž manželům pronajala pozemek, na němž později vzniklo parkoviště. K čemu je ale parkoviště, když se na něj legálně nesmí žádné auto dostat?
Zdejší značení má v srpnu posoudit odbor dopravy MěÚ Chrudim
Cesta je navíc už několik let neudržovaná, protože se o ni obec nijak nestará. "Kdyby zde ale nechala vysekat přerostlé traviny a křoví minimálně dva metry kolem celé příjezdové cesty, neměla by tu auta s vyhýbáním žádný problém,“ konstatuje spolumajitelka restaurace s penzionem. Té nakonec nezbylo, než se obrátit na odborníky, když nelze s obcí nalézt společnou řeč. "Obrátila jsem se na odbor dopravy města Chrudim a zajistila zde místní šetření, které se bude konat začátkem srpna. Doufám, že úředníci posoudí mnohem kompetentněji, která značka sem patří a která nikoli," popisuje nejbližší vývoj událostí Laďka Procházková.
Nekalý konkurenční boj a šikana?
„Investovali jsme tu více než deset milionů korun a rozhodnutí zastupitelů nás jednoznačně poškozuje v našich právech, znemožňuje totiž naše podnikání,“ zlobí se spolumajitelka restaurace a poukazuje zároveň na podezřele zvýšenou aktivitu republikové policie u zmíněné dopravní značky, která je z pohledu dopravní bezpečnosti na Chrudimsku takřka bezvýznamná. „Stává se zde totiž často, že u značky stojí policisté a kontrolují přijíždějící auta. Tomu už se opravdu nedá říkat jinak než šikana. Nechápu to,“ krčí rameny Procházková. K nepochopení je toho podle ní více. Například, proč Policie ČR nebo místní lesní správce nemají s využíváním komunikace hosty restaurace žádný problém, zatímco zastupitelé obce ano? Je snad za vším nekalý konkurenční boj? Bojí se snad zdravé konkurence provozovatel zdejšího Hostince U Drobílků?
Práce pro veřejného ochránce práv - ombudsmana
Situace došla už tak daleko, že se Laďka Procházková rozhodla obrátit i na veřejného ochránce práv - ombudsmana. „Předmětem našeho podání je odstranění škodlivých následků omezujících výkon našich vlastnických práv, včetně odvrácení škody, které vyplývají z rozhodnutí zastupitelstva obce Rabštejnská Lhota,“ cituje Procházková z dokumentu, který manželé zaslali na adresu ombudsmana do Brna. Kdy se však bude veřejný ochránce práv dokumenty zabývat, není zatím zřejmé.
Jak se ale na kauzu dívá sám starosta obce Vladimír Pecina? „Zmiňovaná značka je tam od roku 2005. V rámci stavebního řízení jsme vyšli manželům Procházkovým vstříc a povolili jsme vjezd k uvedené nemovitosti s tím, že ani v budoucnu nemáme problém s využíváním komunikace k zajištění provozu budoucí restaurace. Přesně podle dikce uvedené značky,“ vysvětluje Pecina.
Zákaz vyžadují, ale sami ho nedodržují
Je tedy pravdou, že za odmítavým postojem zastupitelů stojí nátlak některé z místních zájmových skupin? „Nic proti restauraci samozřejmě nemáme. Naopak, jsme rádi, že tu funguje a z vlastní zkušenosti mohu říci, že jídlo, pití, obsluha i prostředí je na úrovni. Mezi hosty je často vidět i řada obyvatel Rabštejnské Lhoty,“ vyvrací Pecina tuto námitku. Samotní zastupitelé obce však, podle Laďky Procházkové, dojíždějí ve velké většině k restauraci auty. Jako by snad zákony a vyhlášky platily jen pro někoho.
Před spornou zákazovou značkou je přitom v Rabštejnské Lhotě parkoviště pro zhruba 30 aut. "Většina lidí ji respektuje a v pohodě si necelý kilometr do restaurace dojde. Invalidé ji však dodržovat nemusí a mají umožněn příjezd až k restauraci,“ namítá starosta. „U této značky začíná totiž klidová zóna, protože je to jeden ze vstupů do rekreačních lesů Podhůra. Komunikace k hájence není navíc zrovna široká a také je zde zvýšený provoz chodců a cyklistů. Při setkání s jedoucími auty musí pak chodci mimo vozovku, o cyklistech nemluvě. Dvě protijedoucí auta musí svoje setkání vyřešit tak, že jedno z nich musí couvat. Jde vlastně o jeden úzký jízdní pruh bez možnosti vyhnutí,“ poukazuje na možná úskalí provozu na zdejší příjezdové komunikaci starosta Pecina.
Na větší akce autem do Hájenky jen s "bumážkou" obce
Jiného názoru než starosta Rabštejnské Lhoty je však republiková policie. Z vyjádření dopravních policistů, které má redakce Chrudimských novin k dispozici, totiž plyne, že se silnice dá k běžnému provozu bez problémů používat. Navíc se podle Policie ČR nejedná o cyklostezku, ale o účelovou komunikaci. „Dnes je restaurace rájem cyklistů. Navíc, pokud bude na Hájence svatba nebo jiná velká oslava, není problém vystavit pro účastníky takové akce jednorázové povolení k vjezdu,“ mírní obavy Pecina.
"Rozhodují závistiví lidé, kteří mají blízko ke korupci," míní majitelka
„Je tragédie absolvovat znovu martirium různého vyjadřování a místního šetření, když to samé jsem kvůli cestě absolvovala už před třemi lety, kdy jsme jednali o stavebním povolení. Proč tedy řešit věci už jednou vyřešené a uzavřené? Protože politiku u nás dělají lidé, kteří závidí a často nemají daleko ke korupci. Obracím se proto i na protikorupční orgány. Jsem sice už ze všeho unavená, ale svých práv se nevzdám,“ uzavírá rozhodně spolumajitelka restaurace a budoucího penzionu Laďka Procházková.
Reklama
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.