Chrudimské noviny Z médií

Dnes: 2°C
Zítra: 4°C
Pozítří: 3°C

Z médií

Nový chrudimský městský architekt: Vznik jezdeckých schodů jsem chápal, teď tiše nadávám

Může parkovací dům vypadat hezky? Dá se pracovat na odstranění vizuálního smogu? A co se z hlediska architektury v Chrudimi povedlo? Poslechněte si celý rozhovor s Martinem Nedvědem.

V Chrudimi mají od začátku letošního roku nového městského architekta. Tím se stal Martin Nedvěd. Jak sám říká, role městského architekta je důležitá, v představách lidí je ale značně zkreslená.

„Mají pocit, že je to nějaký hlavní projektant, který město nakreslí podle svých velkolepých představ a tak to prosazuje. Rozhodnutí, kam to město bude směřovat, má spočívat hlavně na voleném vedení,“ říká Martin Nedvěd, jehož role tak bude spíš poradní.

K Chrudimi má nový městský architekt blízko, díky čemuž ví, co se za poslední roky povedlo a co už méně. Například kontroverzní schody v Široké ulici, které jsou trnem v oku mnoha motoristům, podle něj měly v době svého vzniku opodstatnění.

„Ještě nebyl severo-jižní obchvat Chrudimi, hodně lidí si zkracovalo cestu přes centrum. Z hlediska zpomalení to mělo význam. V dnešní době, pokaždé když tam jedu, tak tiše nadávám. Na druhou stranu, když vidím některé řidiče, jak projíždí vedlejšími ulicemi, tak pokud by tam nebyly schody, musela by tam být jiná forma zpomalovací zábrany.“

[[img:chrn_fullwidth:24279:Architekt Martin Nedvěd.  Foto: Zdeněk Novák, Český rozhlas]]

Pryč s auty z měst

„Automobily a zeleň jsou dvě témata, která se opakují od chvíle, co jsem začal. Ať už jde o podněty od veřejnosti nebo místní samosprávy. Kdybyste mě tady měl před deseti lety, asi bych jako mladý absolvent architektury byl příznivcem radikálních řešení, vytěsňování aut z města, preference pěší dopravy a tak podobně. Dnes, když mám rodinu, už to tak nevidím. To auto v určitých životních etapách potřebujete. Parkovací domy jsou jednou z cest. Musí to jít ruku v ruce s nějakými opatřeními na omezování aut v ulicích, aby byla motivace v domech parkovat,“ říká Martin Nedvěd.

autor: Miroslav Hruban, Český rohlas Pardubice

Dolní Rakousy zachraňují hospodskou kulturu. Spouštějí dotace pro restaurace

Restaurace ve spolkové zemi Dolní Rakousko zavírají jedna za druhou. I proto se tamní zemská vláda rozhodla, že některým podnikům bude poskytovat jednorázové dotace. Stačí, když si zájemce otevře gastronomický podnik v místě, kde žádný jiný není, anebo se rozhodne převzít ten již fungující. Hospodský si díky tomu přijde na prémii až ve výši několika desítek tisíc eur.
 
Rakouská hospodská dotace má však podmínky. Jednou z nich je, že na jídelním lístku podniku musí být tradiční regionální jídla. Zatím ale není jasné, jaké konkrétní pokrmy se mezi ty tradiční řadí. Informoval o tom rakouský portál Der Standard.
Ve spolkové zemi Dolní Rakousko za posledních dvacet let zanikla už třetina restaurací. Dostupné statistiky ukazují, že ještě v roce 2000 tam podnikalo zhruba 2 800 hostinských. Dnes jich je ale už jen 1 819, to je pokles o 35 procent.
„Dnes už to dělá málokdo, přitom hospody jsou důležitým místem pro společenské setkávání. Poptávka po nich existuje. Je otázkou, jestli dotační prémie postačí k tomu, aby dokázaly přežít. Bude důležité sledovat, jestli podpora má v praxi nějaký efekt,“ říká pro Der Standard rakouský ekonom Oliver Fritz.
 
[[img:chrn_fullwidth:23858:V Rakousku zanikají restaurace, spolková vláda je chce podpořit]]
 
Dotace i na práce
Spolková země Dolní Rakousko ale nepřišla s tímto nápadem jako první. Už na podzim roku 2019, tedy ještě před vypuknutím koronavirové pandemie, běžel podobný projekt ve spolkové zemi Tyrolsko. Šlo o součást tamějších snah o zachování tyrolské kultury. Dolnorakouská podoba opatření se ale od toho tyrolského v mnoha některých odlišuje.
„Na základě zkušeností z Tyrolska jsme se náš balíček rozhodli rozšířit. Zahrnuje rovněž investiční dotaci až do výše 40 tisíc eur na modernizační práce v hotelech či restauracích,“ uvedla před pár týdny dolnorakouská zemská vláda.
Po pár dnech se zdá, že dotační výzva vyvolala v Rakousku ohlas. Během prvních dvou týdnů roku 2024 totiž bylo podáno více než 80 žádostí s finančním objemem 1,8 milionu eur (asi 45 milionů korun). Týkají se zkrášlení jídelen, rekonstrukcí kuchyní, přestaveb recepcí i renovace pokojů a zahrad. Přiznány ale zatím byly jen dvě.
 
„Z politického hlediska je pochopitelné, že zemská vláda se chce prezentovat jako zachránce hospod,“ říká k opatření ekonom Hanno Lorenz z liberálního ekonomického think tanku Agenda Austria. Zároveň dodává, že souvislost pouze s tradičním rakouským jídlem mu přijde diskriminační. „Člověk musí být rád, když nějaké místo pro setkávání vůbec existuje, i když se tam třeba prodává kebab,“ uzavřel Fritz.
Autor: jla, idnes.cz

Nejen Putin. Rozpínavá je celá ruská kultura, upozorňuje ukrajinská badatelka

Imperialismus a rozpínavost je vlastní ruské kultuře obecně, tvrdí ukrajinská kulturoložka Marjam Najemová. Propagandu podsouvají už dětem v populárních seriálech, nadále se snaží dominovat v bývalých zemích Sovětského svazu. „Kdo mluví rusky, je pro ně Rus,“ řekla v rozhovoru pro Blesk Zprávy. Ukrajina i další země si proto podle ní musejí uvědomit, že jsou pro Rusko nadále koloniemi – a pustit se do dekolonizace.

Hovoříte o dekolonizaci od ruských vlivů, jak to má vypadat?

Má dvě roviny. Zaprvé na úrovni institucí – když vláda zavádí a mění vnímání minulosti, snaží se o lepší porozumění, jaký vliv na vás minulost měla a tak podobně. A další rovina je osobní. Dívám se do své vlastní minulosti a hledám, co mohlo přijít z jiné kultury, co mi bylo podsunuto, vpraveno do mé mysli třeba skrze popkulturu. Čili se snažím o sebereflexi z postkoloniálního hlediska.

Co s tím lze dělat?

V zásadě porozumět, kdy a jak přesně se vás Rusko, ruská kultura snažily kolonizovat, v jakých tématech už jste kolonizováni. Něco jako akceptovat, že trpíte nějakou chorobou; snažíte se pochopit, jakou chorobou trpíte a jaký typ léčby potřebujete.

Můžete uvést konkrétní příklady?

Třeba v ruských televizních seriálech pro děti je zajímavá tendence glorifikovat, romantizovat image oligarchů. Na Ukrajině bylo docela populárních pár seriálů, v nichž mezi hlavními postavami byli ruští oligarchové. Je to ruský produkt s ruskými postavami, ruská kultura – ale mnoho postsovětských zemí takové seriály z Ruska kupuje, neboť je to snazší než natáčet vlastní. Bylo zajímavé sledovat, jak se skrze populární kulturu Rusko snaží rozšiřovat pohled, že oligarchie je dobrá věc, může to být něco pěkného a pro společnost pozitivního. To jsou seriály pro děti. Před půl rokem jsem se na ně schválně podívala a pak na ně upozornila na sociálních sítích. Lidi byli v šoku, když si to uvědomili. Zkrátka aparát ruské propagandy nevyužívá jen propagandistické debaty, ale také populární kulturu. Analýza toho je pro mě důležité téma.

[[img:chrn_fullwidth:23370:Kulturoložka Marjam Najemová]]

Jak se to týká Ukrajiny?

Pro současnou ruskou vládu je každý, kdo mluví rusky, Rus. A snaží se mít vliv na všechny rusky mluvící lidi. Navíc korupční sítě ruských oligarchů jsou navázané na korupční sítě dalších zemí, takže se propaganda snažila normalizovat i vztahy mezi těmito zeměmi a ruskými oligarchy – tvrdila, že ruská oligarchie je docela OK. Zkrátka neokolonialismus: Když do nějaké země nejdete se zbraní v ruce, ale s korupčními penězi, koupíte si politické strany, aby pracovaly pro vás místo pro svou zemi. Neovládáte tu zem přímo, ale skrze loutky. To Rusko stále dělá s řadou postsovětských zemí a dělalo to i na Ukrajině, než začala roku 2014 válka.

Vidíte to jako úsilí ruské vlády či elit, nebo je to obecněji přístup ruské kultury?

Je to širší záležitost. Politické elity samozřejmě chtějí moc, ale ruský imperialismus vidím jako víc systematický problém celé společnosti, nejde jen o Putina a jeho okolí.

A co lidé na Donbase, kde se mluvilo hlavně rusky?

To byla součást ruské propagandy mířené do světa, že se tito lidé považují za Rusy. Řada průzkumů ukázala, že se většina z nich necítí být Rusy. Identifikovali se jako Ukrajinci hovořící rusky. A i když tam mohli být lidé se silnými sympatiemi k ruské kultuře, od propuknutí plnohodnotné invaze už je nemají, když viděli všechna ta zvěrstva.

Je taková dekolonizace na dlouho?

Vágněji jsem o tom začala přemýšlet s protesty na majdanu – revolucí důstojnosti v únoru 2014. Tehdy také mnoho Ukrajinců naplno přešlo z ruštiny k ukrajinštině, což je velmi důležitý krok k osobní dekolonizaci. Vědomě o dekolonizaci uvažuji možná dva roky, začala jsem, ještě než propukla invaze. Kolonizace trvala staletí, takže jsem smířená, že má osobní dekolonizace potrvá celý můj život. Škody jsou příliš velké a systematické, než abych mohla věřit, že jednou budu zcela svobodná.

Znamená to, že se úplně snažíte odstřihnout od ruské kultury? Nebo ji pořád považujete za příbuznou?

Nelze ignorovat skutečnost, že jsme nějak propojení. Ale lze se na ten vztah dívat z hlediska postkoloniální teorie, tedy že nešlo o vztah dvou rovných zemí či národů, nýbrž mezi dominantní kulturou a podřízenou kulturou. Není možné ignorovat ruskou kulturu, ale chce to hlouběji přemýšlet, vnímat to systematické ujařmování skrze kulturu.

Je to podobné ve všech postsovětských zemích?

Ano, velmi podobné, byť jsou tu i rozdíly. Zrovna jsem mluvila s lidmi z Kazachstánu. V dětství se na ten seriál kultivující ruské oligarchy dívali taky. Všechno to začíná jazykem, to je nejdůležitější nástroj. Nejen pro ruský imperialismus, platí to i pro britský imperialismus v minulosti. V Sovětském svazu byla jen jedna dominující kultura.

S lidmi z Kazachstánu se asi dál bavíte rusky?

Jistě. Ale teď jsem natáčela podcast v ruštině a uvědomila jsem si, jak jsem tu řeč začala zapomínat. Je to zajímavé, divné. V ruštině mě rodiče vychovali a rusky pořád přemýšlím.

Čili ukrajinsky jste se naučila až ve škole?

V Kyjevě jsme všichni bilingvní, v některých jiných oblastech to je jinak. Ruštinu všichni známe, ale ve škole – od školky po univerzitu – i ve všech úřadech používáme ukrajinštinu. Ne však v osobním, každodenním životě. To se nyní samozřejmě mění. Já jsem naplno přepnula před dvěma lety. Ale nečekala jsem, že tak rychle začnu zapomínat ruská slova.

Vy osobně to s identitou a kulturou máte ještě složitější…

Coby napůl Afghánka, napůl Ukrajinka to mám trochu složitější, ale v něčem možná zase lehčí. Snáze vnímám, že existují různé kultury, lidé jako já mívají větší empatii k dalším kulturám. A tohle mě zajímá – co je ukrajinskost a co už ukrajinské není, jaké jsou důsledky kolonialismu. Cítím, že vaše identita může zahrnovat víc než jednu kulturu. I proto teď hledám učitele darí (afghánské perštiny), otec se mnou svou mateřštinou nemluvil, necítil tu potřebu. Ale byla spousta jiných věcí, co mě k afghánské kultuře pojí.

Navštívila jste vlastně otcovu vlast?

Ne, není to bezpečné, nebylo to bezpečné ani před návratem Tálibánu k moci.

Vidíte paralely mezi sovětskou invazí do Afghánistánu a ruskou na Ukrajinu?

Vidím tu podobnosti. Předtím Sovětský svaz a dnes Rusko se vidí jako země, která může vpadnout do jiné jen proto, že chce. To je pro mě imperialismus. Ale kontexty jsou jiné.

Mám dva bratry. Starší, novinář, vlastně zahájil revoluci roku 2014 svým příspěvkem na Facebooku. Pak se stal poslancem a letos náměstkem na ministerstvu infrastruktury. A můj druhý bratr byl právník, teď je v armádě. Aktuálně na frontě. Oba se narodili v Afghánistánu, ne na Ukrajině.

Bylo to složité, prosadit se jako Afghánec v ukrajinské politice?

Vlastně jsem se ho na to neptala. Prostě se angažoval, byl novinářem a pak napsal ten příspěvek na Facebook – „Sejdeme se ve 22:30“. Cítil, že to tak je správné – a měl pravdu, neboť pak začala revoluce. Myslím, že je docela běžné pro lidi z cizích kultur hledat si způsob, jak být aktivnější, viditelnější. Je to dobrý příklad, k čemu jsou dobré smíšené rodiny.

Navíc jsme měli tu výsadu, že oba rodiče byli vystudovaní psychologové. Otec sice pracoval na tržišti, byli jsme docela chudí, ale pořád jsme měli privilegium dobrého vzdělání.

Když sledujete západní média, vnímáte posun v tom, jak referují o Ukrajině?

Ano, dost se to změnilo. Jsem vděčná za veškerou pomoc i pozornost. Ale není to snadný proces. Prospěje mu, když se bude Ukrajincům víc naslouchat, víc se ptát.

Marjam Najemová (Mariam Naiem)

Její otec byl v 80. letech ministrem školství v Afghánistánu, ale po sovětské invazi se nechtěl podílet na kolaborující vládě, tak rezignoval. Potom (ovdovělý, se dvěma syny) šel do Moskvy studovat a potkal její matku – Ukrajinku.  Usadili se pak v Kyjevě. Marjam vystudovala kulturologii, v současnosti se věnuje bádání a osvětě o ukrajinské a ruské kultuře jak doma, tak v anglicky mluvícím světě. Blesk Zprávám poskytla rozhovor v Praze na akci Unlock – setkání aktivistů, novinářů i bloggerů z postsovětského prostoru.

Martin Valeš, blesk.cz 

Evropa neumí absorbovat lidi. Čína Západu vykradla krám, míní profesor Smil

Evropa sama sebe přeceňuje. Musí si uvědomit, že tvoří jen 5,5 procenta světového obyvatelstva, přičemž tento podíl se bude dále zmenšovat, myslí si renomovaný kanadský vědec českého původu Václav Smil. Ostrá slova na účet Evropské unie z jeho úst zazněla v pondělí večer na přednášce v Cevro Institutu.

Jde o vzácnou návštěvu. Profesor Václav Smil do své rodné země moc často nejezdí a pondělní přednáška byla podle slov europoslance Alexandra Vondry vůbec prvním veřejným vystoupení Smila v Česku. Vědec do tuzemska zavítal kvůli uzavřené konferenci diskuzní platformy Alter Eko, kde byl o víkendu hlavním hostem.

Na americkém kontinentu žije už více než půl století a během té doby vydal desítky knih, jejichž vášnivým čtenářem je například spoluzakladatel společnosti Microsoft Bill Gates.

[[img:chrn_fullwidth:22369:Václav Smil v CEVRO Institutu]]

Smil píše o energetice, globalizaci, o tom „jak svět doopravdy funguje“ o roli Číny a Ameriky ve světovém pořádku. O Evropě ale nikdy knihu nenapsal. „Většinou se zajímám o to, co se děje v Americe a v Asii. Evropa představuje jen 5,5 procenta světového obyvatelstva a v dlouhodobé perspektivě je to obyvatelstvo, na kterém záleží,“ uvedl Smil na pondělní přednášce.

Podle jeho slov Evropa vymírá. Na jednu ženu se v průměru narodí 1,53 dětí. Česko je na tom o něco lépe, míra plodnosti činí 1,83. I tak tu ale podle Smila bude v roce 2060 jen 7,5 milionů lidí.

Evropa podle něj populačně ustupuje mimo jiné proto, že na rozdíl třeba od Spojených států nedokáže přijmout lidi z jiných koutů světa. „Evropa neumí absorbovat lidi a udělat z nich občany svých států, kdežto v Americe se to děje. Podívejte se na šéfy nejlépe hodnocených amerických IT společností. Kdo je předseda Microsoftu? Satya Nadella. Kdo je předseda Googlu? Sundar Pichai. Všechno jsou to Indové,“ řekl vědec.

„Evropané se děsí, že jim imigranti zničí tu krásnou Evropu. Ameriku nezničili, ale stali se Američany. Máme studie, které ukazují, že dítěti imigrantů z Evropy nebo z Asie trvá jen dvě generace, aby bylo totálně americké. U Latinos (Američané latinskoamerického původu) to trvá dvě a čtvrt generace,“ vysvětloval Smil.

Nejdůležitější odvětví? Zemědělství

Podle něj je počet obyvatelstva jedním z nejdůležitějších ukazatelů, ekonomika jako taková je prý „špatně měřená“. Vědec se pozastavil nad tím, že zemědělství tvoří jen čtyři procenta světového hrubého domácího produktu, zatímco například bankovnictví zastává více než pětinu HDP světa.

„Zemědělství je nejdůležitější ekonomické odvětví, a přesto mu prakticky nikdo nevěnuje pozornost. To jsou jen samé investice v IT, umělá inteligence, jaderné reaktory. Bez toho všeho se obejdeme. Svět se obešel bez supersonického létání, ale svět se neobejde bez kukuřice v Americe, bez pšenice v Indii a bez rýže v Číně,“ myslí si Smil.

[[img:chrn_fullwidth:22370:Profesor Václav Smil]]

„HDP je ukazatel, který je umělý a špatný, měří ekonomiku špatným způsobem. Podceňujeme zemědělství a všechny materiály,“ uvedl profesor.

Václav Smil rovněž hovořil o roli Číny a tom, jak se na jejím ekonomickém vzestupu na konci minulého století podílely Spojené státy. „Amerika měla až do roku 1986 hroznou převahu. Čína vyvážela hračky a pár takových nesmyslů a Američani měli přebytek, do Číny dokonce vyváželi jídlo. Pak se Čína začala pomalu zvedat,“ popisoval Smil.

Všechno to podle něj začalo, když Čína po velkém hladomoru let 1959 až 1961 nakoupila od Spojených států nejmodernější továrny na výrobu amoniaku, který se používá ve výrobě hnojiv.

„Američané jsou velkorysí až příliš, otevřeli bránu a Číňané přišli a krám vybrali,“ řekl Smil. „Byl by spíš zázrak, kdyby Čína nedosáhla toho, čeho dosáhla. Přispěla k tomu pilná práce čínských lidí, ale taky naše investice a naše know-how,“ dodal Smil.

Autor: sam, idnes.cz

 

Václav Smil (79)

  • V roce 1965 získal doktorát z přírodních věd na Karlově univerzitě.
  • Roku 1969 emigroval do Spojených států. Ve Filadelfii získal titul Ph.D.
  • Do roku 2011 působil jako vysokoškolský profesor na University of Manitoba v kanadském Winnipegu.
  • Mezi jeho obdivovatele patří technologičtí miliardáři Bill Gates a Mark Zuckerberg.
  • Je členem Královské vědecké společnosti a držitelem druhého nejvyššího kanadského vyznamenání Order of Canada.

Forum24: Babišovým potravinám se téměř nedá vyhnout. Velký přehled výrobků holdingu Agrofert

PŘEHLED / Zatímco politici hnutí ANO kritizují kabinet Petra Fialy (ODS) za drahé potraviny, holding Andreje Babiše (ANO) má na určování cen zásadní vliv. Jeho Agrofert je totiž jedničkou na domácím zemědělském a potravinářském trhu. Vyhnout se tak při nakupování výrobkům expremiéra a šéfa hnutí ANO je téměř nemožné. Pokud však patříte k lidem, kteří se produkci Babišova holdingu chtějí za každou cenu vyhnout, přinášíme vám přehled jeho značek.
 
Bývalý premiér a neúspěšný kandidát na prezidenta Andrej Babiš je největším českým chovatelem drůbeže a vepřového, ročně odchová 30 tisíc kusů skotu. Celkem pak holding Agrofert za rok vyprodukuje 245 tisíc tun masa. Babišovy firmy dominují například také v sektoru pekárenství, kde šéf hnutí ANO ovládá téměř polovinu trhu. Ročně vyrobí na 772 tisíc tun pečiva. Zároveň patří mezi největší producenty mléčných výrobků, jichž vyrobí 222 tisíc tun ročně.
 
Agrofert je zároveň největším evropským příjemcem dotací ze Společné zemědělské politiky (SZP) a Fondu soudržnosti. V roce 2019 obdržel 29,18 milionu eur, což bylo v tehdejším kurzu zhruba tři čtvrtě miliardy korun. Druhý v pořadí, francouzský podnikatel Jean-Pierre Cayard, získal jen polovinu. Dokládají to čísla, která nedávno získal Týdeník FORUM přímo od Evropské unie.
Holdingu se mimořádně dařilo v době, kdy stál jeho majitel Andrej Babiš v čele vlády. Zatímco v roce 2018 obdělával 103 tisíc hektarů půdy, letos se už chlubí výměrou 141 tisíc hektarů. Bezkonkurenční postavení dokazuje náskok holdingu před ostatními. Druhý v pořadí, Gabriel Večeřa se společností Agro Měřín, obhospodařuje pouze 25 tisíc hektarů půdy.
 
[[img:chrn_fullwidth:22287:Andrej Babiš a sídlo holdingu Agrofert v Praze]]
 
Deník FORUM 24 vám přináší přehled hlavních značek holdingu Agrofert. Část produkce pak firmy Andreje Babiše uvádějí na trh i pod privátními značkami řetězců. 
 
Vepřové, drůbeží, hovězí, rybí, koňské maso: Animalco, Hyza, Procházka
 
Společnost Animalco s miliardovými obraty dodává hovězí maso, drůbež celou i po částech, marinované maso, měkké masné výrobky, uzená masa, vařené masné výrobky, vepřové maso, produkty bez lepku, zvěřinu, koňské maso, ryby, vnitřnosti a vedlejší jatečné produkty. Podobný sortiment jde do distribuční sítě v Česku a na Slovensku také pod Babišovou značkou Hyza. Značku Procházka Agrofert získal po odkoupení masokombinátu stejného jména v Roudnici nad Labem. Byl to jeden z největších masokombinátů v zemi a největší konkurent Kosteleckých uzenin.
 
Vejce: Česká vejce CZ
 
Společnost sdružuje několik drůbežáren po celé republice. Dodává vejce do řetězců, přes velkoobchody i do malých prodejen. Agrofert se chlubí tím, že ročně vyprodukuje 271 milionů vajec.
 
Uzeniny a konzervy: Kostelecké uzeniny
 
Největší zpracovatel masa v České republice. Pod touto značkou pouští obžalovaný kandidát na prezidenta do oběhu produkty z vepřového, hovězího a kuřecího masa a kompletní sortiment masných výrobků a konzerv. Kostelecké uzeniny, a. s., prodávají své výrobky pod dvěma značkami, Kostelecké uzeniny („Tvůrce chuťových zážitků“) a Maso Planá („Jídlo nás baví“).
 
Uzeniny: Kmotr – Masna Kroměříž
 
Největší výrobce trvanlivých fermentovaných salámů v ČR. Nabízí například fermentované klobásy, salámy.
 
Uzeniny: Krahulík – Masozávod Krahulčí
 
Masokombinát produkuje také pod značkou Vysočina Hodice. Dodává široké spektrum výrobků: měkké uzeniny, sekané uzeniny, trvanlivé tepelně opracované uzeniny, trvanlivé uzeniny fermentované, vařené výrobky, aspiky a huspeniny, bio párky a klobásy atd.
 
Drůbeží maso: Vodňanská drůbež
 
Vodňanská drůbež, a. s., je největším zpracovatelem a dodavatelem drůbežího masa v Česku a jediný český zpracovatel kachen. Babišova firma je dodavatelem chlazené a mražené drůbeže, dílů, polotovarů a masných výrobků. V obchodech najdete výrobky pod obchodními značkami Vodňanské kuře, Vodňanská kachna a Vodňanská slepice. Portfolio firmy obsahuje přes 1200 výrobků, zahrnujících chlazenou a mraženou drůbež, uzeniny a polotovary.
 
Mléko, máslo, tvaroh, Salko, Pikao, Jesenka, zmrzlina: Tatra, Mlékárna Hlinsko
 
Pod značkami Mlékárna Hlinsko a především Tatra produkuje Andrej Babiš smetanu, UHT mléko, kondenzované mléko, máslo, produkty v programu Školní mléko, sušené mléko, mléko, tvaroh, zmrzlinu.
 
Mléko, jogurty, smetana, pomazánkové máslo, Zlatá Haná: Olma
 
Největším zpracovatelem mléka v Česku je Babišova společnost Olma. Produkuje pod značkami BIO jogurt, BIO mléko, Cavalier, Florian, Florian Active, Klasik, Olmíci, Olmáček, Pierot, Selský jogurt, Silueta, sýr Grande, Smetana, Populár čerstvé mléko, Selské mléko, Selské máslo, Máslo, Tradiční pomazánkové a Zlatá Haná.
 
Pečivo: Penam, Pekárna Zelená louka, Odkolek, United Bakeries, Delta pekárny
 
Pekárna Zelená louka nedaleko Prahy dodává výrobky pro Babišův pekárenský gigant Penam. Pokud chcete Andreje Babiše podpořit, kupte si chléb, celozrnné a vícezrnné pečivo, toustový chléb, super sandwich, sladké pečivo, sváteční pečivo, vánočky, perníky… Zelenou louku proslavila nová linka na toustový chléb za sto milionů, kterou si Babiš nechal zaplatit z dotací. V roce 2022 Agrofert odkoupil pekárny sdružené pod firmou United Bakeries. Kromě samotných pekáren získal Babiš také značky Odkolek a Delta pekárny.
 
Lahůdky, maso, uzeniny, chlebíčky, bagety, pomazánky, vegetariánské produkty, masny: Procházka, Papei
 
Pod značkou původně masokombinátu a bývalého konkurenta, roudnické společnosti Procházka, provozuje Babiš síť více než stovky prodejen masa a lahůdek, které jsou nejčastěji součástí provozoven Penny market a Kaufland, ale je možné najít i klasické kamenné prodejny této značky. Dále je pod značkou Procházka uváděn na trh sortiment lahůdek, sýrů, ryb a škvařených výrobků. Podobný sortiment najdete i pod značkou Papei, která „patří do holdingu“. Kromě obložených baget, chlebíčků, pomazánek a dalšího širokého lahůdkářského sortimentu Papei nabízí i vegetariánské produkty, například vege řízek, vege sekanou nebo falafel.
 
Olej: Preol food
 
Klasický jedlý řepkový olej produkuje známá lovosická společnost Preol. Je to ta, která těžila z dodávek bionafty pro stát. Jde o mnohokrát popsanou situaci, na jedné straně obchodu byl Babiš-dodavatel a na straně druhé Babiš-odběratel, tehdejší premiér. Společnost Preol je jistým klenotem Andreje Babiše. Například v roce 2014 měla zisk, který vyplatila svému majiteli, 336 milionů, tedy víc než čtvrt miliardy korun, na dani přitom odevzdala jen 382 tisíc korun.
 
Dopečený chléb, bagety, kaiserky ze supermarketů: ProFrost
 
Nekupujete pečivo pod značkou Penam, protože je od Babiše, a raději koupíte v supermarketu čerstvě dopečený chléb, bulku nebo kaiserku? Moc jste si nepomohli. Patří mu totiž také společnost ProFrost, která je dvojkou na trhu v dodávkách mraženého pečiva do supermarketů. Můžete si tak koupit například Vesnický chléb z kamenné pece, který uhnětli pekaři v obrovském závodu v Prostějově, zamrazili ho a následně jel přes celou republiku k vám do města a tam ho ve zdejším supermarketu rozpekli.
 
Astratex
 
Samostatnou kapitolou je krok Andreje Babiše do segmentu spodního prádla a jeho distribuce. Pokud máte v plánu blízké osobě nadělit spodní prádlo a přijde vám pod ruku kousek od značky Astratex, tak i toto je od expremiéra Babiše.
 
Forum24.cz

K výročí komunistického puče: Ví o sobě Babiš, že je bolševik?

Před pětasedmdesáti lety uchvátila komunistická strana veškerou moc v zemi, zavedla diktaturu stranické byrokracie, kult osobnosti Stalina a Gottwalda a říkala tomu vláda lidu. Tehdejší bolševická propaganda měla plnou hubu lží o tom, jak se její vláda „stará o lidi“, jak je potřeba zatočit se stranami demokratické reakce a jak byl buržoazní režim zkorumpovaný a antilidový, zatímco oni, bolševici, stojí neochvějně na straně obyčejných lidí.
 
Starání se o lidi je dlouhodobě hlavní propagandistickou kartou miliardáře Andreje Babiše. Jeho hnutí ANO je v této propagandě tak důkladné, že prakticky vymazalo z politické scény komunistickou stranu.
Povrchně vzato by to mohl někdo nepoučený přičítat Babišovi k dobru. Jenže bolševický skanzen KSČM měl pro přehlednost politické scény aspoň tu výhodu, že byl zcela transparentní, zatímco ANO svoji podstatu skrývá a mate veřejnost.
 
[[img:chrn_fullwidth:21979:Andrej Babiš používá svoje média jako nástroj politického boje]]

Babišovo hnutí přetáhlo komunistům voliče, kterým dokázalo, že jejich touhu po zaopatřovatelském státu a odpor k demokratickému uspořádání dokáže ANO zastat mnohem efektivnějším způsobem než soudruzi z obstarožní a izolované KSČM. Navíc je to právě ANO, kde aktuálně funguje bolševický styl řízení strany, jak to názorně vidíme na zametení s názorovými oponenty, jakým byl třeba moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák.
 
Znovu se tak ukázalo, že Babišovo ANO je prostě KSČ pro 21. století. Od samého počátku jde o stranu vůdcovského typu s radikálně populistickou politikou a všechny řeči o tom, že bylo ANO nejprve pravicové, jsou k smíchu. I komunisté dokázali před uchopením moci slibovat zachování soukromých statků nebo třeba svobodu slova.
 
Není ani překvapením, že štafetu radikálního populismu a buranismu převzal od komunistů dolarový miliardář a vrací do hry modernější softverzi bolševické politiky. Babiš není žádný podnikatel, který by se vypracoval v konkrétním oboru jako třeba Baťa, v jehož rodině uměli po generace dobře šít boty. Oligarcha Babiš na sebe strhl část obludného socialistického konglomerátu a s pomocí starých i nových politických vazeb vytvořil děsivý polistopadový kartel, který navazuje na totalitní strukturu předlistopadové ekonomiky a razí podnikání založené na modelu státofirmy postavené na korupci a klientelismu.
 
Babišův holding Agrofert má monopolistické ambice, neuznává volnou soutěž a vytlačuje z trhu konkurenci, přičemž oligarchovo nepřátelské přebírání cizích firem je obdobou bolševického znárodňování. Znárodněné podniky také ve skutečnosti nepatřily lidu, ale konkrétním bolševickým vládcům. Lid jen mohl věřit lživému nátěru.
 
Klíčovým bolševickým a autoritářským projevem Babišovy politiky je odpor k tradičním politickým stranám. Je to přes kopírák totéž, co v době komunistického puče hlásali bolševici. Přitom dehonestovali strany s transparentními demokratickými mechanismy, zatímco jejich stranu řídili autoritativně nejvyšší straničtí tajemníci na základě pokynů z Moskvy. Dalším bolševickým projevem Andreje Babiše je nyní vyhrožování koaliční vládě, že jí zařídí v souvislosti s nezbytnou reformou veřejných financí peklo na zemi. Klement Gottwald to před válkou křičel ve sněmovně na demokratickou vládu přesně stejně jako dneska Babiš.
 
Je to prostě tak. Mezi ANO a KSČ je příliš mnoho podobných rysů, a proto je třeba si právě na výročí komunistického puče uvědomit, že i dnes se musíme bránit před skrytým a modifikovaným bolševismem. Jádrem bolševismu je přitom vláda síly, která se vždy projevuje na destrukci svobody, kupříkladu svobody médií. A i o to se Babiš vehementně snažil, jakkoli mu to vyšlo jen zčásti. Ale právě v tomto bodě nebyl pochopen ani v novinářské obci. Málokdo nazřel, že jeho hlavním cílem je vždy zničit jakoukoli kritiku, a právě proto vtrhl tak brutálně do světa médií. Od tohoto momentu se s ním už nikdo dál neměl bavit a nikdo normální neměl pro něj nikdy pracovat.
 
Andrej Babiš je prostě skrz na skrz obyčejný bolševik. Nezbývá než si položit otázku, zda o tom on sám ví? Lidé, kteří s ním přišli opakovaně do styku, vědí, že jeho mentalita je založená na autokratické síle a touze podmanit si společnost tím, že se o ni „postará“. Ovšem že je bolševik, to by si asi nikdy nepřipustil. Nikoli z morálních důvodů, ale jen proto, že nevěří vůbec žádným idejím.
 
Když bylo třeba, táhl s komunisty proti církvím, a když se mu to hodilo, tak se klaněl Pražskému Jezulátku. Řečeno církevní terminologií, Babiš je bolševik praktikující, ale zároveň nevěřící. Koneckonců právě to byl mezi komunisty normalizační éry ten nejčastější model a nejrozšířenější typ. Proto nemá smysl zkoumat, zda Babiš o sobě ví, že je bolševik, protože nemá žádnou potřebu sebereflexe nebo víry.
 
Tím ovšem není méně nebezpečný. Jeho typ bolševismu je zákeřný. Prezidentská volba naštěstí ukázala, že tomuto stylu bolševismu dokáže společnost zatím odolat. To se ale nemusí opakovat příště, zvlášť když vláda odvede svoji práci v oblasti nepopulárních a nepopulistických reforem a ztratí rozhodující voličskou podporu v příštích volbách. Na takovou možnost bychom se měli již nyní přichystat.
 
Bolševismus ještě neprohrál, jen nás straší v nových převlecích. A ani Babiš ještě neprohrál. Navíc není nikde psáno, že nepřijde nějaký další a schopnější bolševik.
 
Pavel Šafr, Týdeník Fórum

 

 

 

Jistota dvanáctinásobku? Jak se Babiš a Havlíček vysmáli svým voličům

Andrej Babiš vyzval krátce před volbami voliče, aby si při téměř beznadějném kurzu vsadili na jeho výhru. Poslechly ho tisíce lidí a utopily několik milionů korun. Jejich riziko. Zarážející je ovšem cynismus, jak se k této věci postavily špičky ANO. 
 
Na hanebnou Babišovu kampaň se snášela kritika ze všech stran. Odsoudila ji řada expertů, ale i významní představitelé ANO Ivo Vondrák a Tomáš Macura. Přidal se i prezident Zeman, když vytušil, že jeho favorit závěr kampaně nezvládl. Autoři kampaně pohořeli. Oslovili antisystémové radikály, ale odradili umírněné středové voliče.
ANO si bere na paškál odpovědnost marketingového týmu. Stranou kritiky ale zůstanou četné lapsy samotného kandidáta, jež mají minimálně stejný podíl na jeho debaklu. Nejoddanější stoupenci Schillerová, Havlíček a Nacher je omlouvají spiknutím médií. Drtivou porážku rozdílem milionu hlasů Schillerová dokonce považuje za fenomenální úspěch.
 
Vsaďte si a vyhrajete 
 
Mezi Babišovy osobní excesy lze zařadit výzvu, kterou zveřejnil v dopoledních hodinách den před začátkem druhého kola voleb. Původně se zdálo, že je autorem nějaký parodický twitterový účet, jaký má například Jaroslav Faltýnek. Zdání někdy klame.
 
[[img:chrn_fullwidth:21774:Babiš se vysmál svým voličům]]
 
„Byl jsem ve Fortuně, kurz je 12. Vsaďte si 1000 Kč a přijďte všichni volit, vyhrajete 12 000 Kč. Babiš vždycky pomáhá, za Babiše bude líp,“ napsal originální Babiš. Narážel tím na nepříznivý kurz, který se za dva týdny propadl až čtyřnásobně.
Vzápětí byl upozorněn, že by mohlo jít o nepovolenou propagaci sázkových her, chybí upozornění na riziko závislosti na hazardu, a že aktuální šance na výhru je osm procent.
Babiš na tyto formální „drobnosti“ nereagoval, přestože vyplývají ze zákona. Teprve při večerní debatě v televizi Nova s Petrem Pavlem začal couvat. Možná tam prý měl napsat jen sto korun, byla to jen nadsázka.
„Já jsem byl velký bojovník proti hazardu, zničil jsem všechny automaty po hospodách,“ pochválil se. Příliš pozdě, přičemž mezitím se sázková kancelář Fortuna od této aktivity distancovala, že s ní nemá nic společného.
 
Nápor tisíců sázkařů 
 
Hlavní bookmaker Fortuny Michal Hanák po skončení voleb v televizi CNN Prima NEWS prozradil, že Babišova výzva okamžitě zafungovala jako signál k sázení. Zareagovali hlavně klienti středního a staršího věku.
 „Hodinu po zveřejnění příspěvku jsme zaznamenali doslova nápor tisíců nových registrací. Většina z nich sázela na Andreje Babiše. Byly to sumy od 500 korun do vyšších desetitisíců,“ uvedl Hanák s dovětkem, že nic podobného dosud nezažil.
Sázkaři vybuzení Babišovým optimismem, který si mohli vykládat i tak, že má speciální informace z interních průzkumů, utratili u Fortuny v krátké době miliony korun.
Sázková kancelář mohla být spokojena, protože takto masově sázet na krajně nepravděpodobný kurz je pro ni terno. Ne tak pro zmanipulované sázkaře, kteří příliš pozdě pochopili, že naletěli Babišově mystifikaci.
 
Je to jen hra
 
Tento zbytečně založený požár, který připravil tisíce lidí o peníze, hasil v nedělním pořadu Partie tradičně Karel Havlíček. Bývalý ministr je schopen hájit a bagatelizovat jakýkoli průšvih svého šéfa, tedy i jeho výzvy k hazardu.
„Nešlo o nic neetického, sázka je přece hra,“ reagoval na výhrady Havlíček. „Je to svým způsobem nadsázka, byla to výzva na sociálních sítích, které musíme brát s velkou rezervou, protože sociální sítě nerozhodují.“ Tak proč na nich šéf ANO každodenně komunikuje?
Pokud jeden z nejbližších spolupracovníků Andreje Babiše vnímá jeho tweet jako nadsázku, lze za ni považovat i jeho dovětek, že „Babiš vždycky pomáhá, za Babiše bude líp“. V tomto případě lidem pomohl maximálně od úspor a všem bylo hůř.
Je to jen zábava, kterou nemůžete brát vážně, vzkazují Babiš a Havlíček svým fanouškům. O čem to vypovídá? O aroganci představitelů ANO a jejich pokleslém komunikačním stylu, kdy nikdy není jasné, co myslí vážně, a kdy jen vědomě ohlupují svoji voličskou základnu.
 
Ve stopách Koženého
 
Babišova „jistota dvanáctinásobku“ byla od počátku jen fikce, které nevěřil ani její autor. S „nadsázkou“ lze rovněž připomenout, že tento nápad není nový, jelikož kopíruje jiného kontroverzního polistopadového šíbra, Viktora Koženého.
Kožený byl v první polovině devadesátých let autorem známého sloganu „Jistota desetinásobku“. S pomocí masivní reklamy vykoupil milion kuponových knížek za deset tisíc korun a napomohl rozhýbat kuponovou privatizaci. Později se uchýlil ke kriminálním praktikám a před spravedlností se dlouhodobě ukrývá na Bahamách.
 
Je tu ještě jeden rozdíl. Multimiliardář Babiš za svoji „jistotu dvanáctinásobku“ nevyplatí ani korunu. Na výzvy podvedených, ať jim peníze vrátí, nereaguje. To není jeho styl. Je zvyklý rozdávat hodně peněz, ale na dluh ze státní pokladny. Sázková epizoda je pod jeho rozlišovací schopností. Sázeli jste? Vaše věc.
 
Jiří Sezemský, forum24.cz 

Ještě horší, než se zdálo. Babiš si nejen řešil vlastní kšefty, informace z vlády kvůli němu zřejmě končily v Moskvě

Toxicita Andreje Babiše v tuzemské politice je možná ještě mnohem větší, než se dosud zdálo. Informace, které řešila vláda na svých jednáních, se s velkou pravděpodobností dostávaly do Moskvy. Tedy k vedení země, která na území České republiky spáchala teroristický útok a považuje ji za nepřátelskou. Ty informace do Ruska neměly putovat kvůli odposlechu nebo podobným zařízením, ale kvůli samotnému bývalému premiéru Babišovi.
 
Informace z jednání vlády měl podle zjištění BIS, na které upozornil Deník N, vynášet jeden z Babišových nejbližších spolupracovníků, jeho „píárista“ a poradce Marek Hanč. Ten je nosil na pravidelné schůzky s Martinem Nejedlým. Nejedlý má luxusní kancelář na Pražském hradě, patří k nejbližším spolupracovníkům Miloše Zemana, ale není jasné, co přesně na Hradě vykonává a jaké je jeho poslání. Obecně je známé jen to, že má dobré kontakty v Moskvě a je považován za ruskou spojku. A právě Nejedlý měl od Hanče získávat informace o tom, co vláda projednává, jak se k čemu postaví, a především co si myslí premiér, co udělá a neudělá, co říká.
 
[[img:chrn_fullwidth:21453:Babišův marketingový tým. Marek Hanč vpravo. Foto: internet]]
 
Až dosud se zdálo, že Babiš šel do politiky pomoci svému byznysu a pohlídat si, aby nešel do vězení. Že by se jeho prostřednictvím měly dostávat informace z vlády do Moskvy, je zcela nový rozměr jeho působení v nejvyšších patrech tuzemské politiky.
Velkým otazníkem také je, zda ony informace putovaly pouze jedním směrem, tedy z Úřadu vlády na Pražský hrad do Nejedlého kanceláře a následně do Moskvy, nebo i opačně. Všeobecně je totiž známo, že Babiš se nechává v některých věcech řídit svými „píáristy“. Není to tedy tak, že Nejedlý mohl instruovat Hanče, že by bylo dobré, kdyby si Babiš myslel toto, kdyby udělal tamto a kdyby rozhodl takto?
 
Babiš se do dějin zapíše nejen jako politik, který se pokusil o to, aby se obludný střet zájmů stal normou, jako politik, jehož jmění za dobu působení ve funkcích mnohonásobně vzrostlo, ale také jako politik, který umožnil svým chováním, aby se informace z vlády dostávaly do Ruska. I když varování od ředitele BIS Michala Koudelky dostal v polovině loňského roku, Hanče si i nadále nechal po svém boku až do ledna. Hanč od něj odešel ve chvíli, kdy Babiš už neměl premiérskou funkci, neměl informace z vlády a neměl vliv. A Hanč logicky zřejmě neměl co nosit Nejedlému. Někdy jsou vysvětlení některých rozchodů jednoduchá.
 
Štěpán Malát, Forum24

Robert Pfaller: Vy, lidé z postkomunistické Evropy, jste dospělejší než my

Kritika politické korektnosti, genderové ideologie a takzvané politiky identit přichází většinou zprava. Naopak hvězda soudobé rakouské filozofie Robert Pfaller přichází zleva. Rozhovor s ním jsme publikovali na počátku roku 2018. V té době mu ve Vídni vyšla kniha Řeč dospělých. Její mizení z politiky a kultury. Je to vykladač Karla Marxe a v kulturních válkách, jež hýbou anglosaským světem, odkud se s fázovým zpožděním rozlévají po ostatním Západě, vidí náhradní téma, dobré tak akorát k vytlačování témat skutečných. Pro Pfallera je takovým skutečným tématem především rostoucí příjmová nerovnost.

[[img:chrn_fullwidth:21295:Rakouský filozof Robert Pfaller]]
 
ROBERT PFALLER (1962) Vídeňský rodák, profesor filozofie a kulturních věd, působil na univerzitách v Linci a ve Vídni, hostoval ve Francii, v Nizozemsku a Německu. Je znám studiemi o tzv. interpasivitě, zvyku soudobého člověka delegovat své požitky a pocity na jiné lidi nebo na věci. Je autorem filozofických bestsellerů (například Pro co se vyplatí žít, německy 2011). Angažuje se v občanské skupině Mein Veto, jež v Rakousku vystupuje proti omezování osobních práv. Sem podle skupiny patří zákaz kouření, pití alkoholu na veřejnosti, vládní a unijní kampaně varující před používáním cukru, nezdravým životem a podobně.
 
Co je to řeč dospělých? Čím si tento fenomén vysloužil vaši pozornost, abyste o něm napsal celou knihu?
 
První impulz k psaní knihy jsem dostal při jednom dálkovém letu do Ameriky, kdy nám v letadle pouštěli film a na začátku běželo varování, že se ve filmu mluví řečí dospělých. V knížce ten obrat používám jako popis vymoženosti, kterou mají emancipovaní, demokratičtí občané: schopnost vstoupit do veřejného prostoru a přitom obrazně řečeno nechat své rány, svá citlivá místa v šatně. Zdá se mi symptomatické, že spojení adult language v angličtině v sobě obsahuje něco neslušného, většinou sexuálního. V němčině pro to naopak vůbec žádné zvláštní slovo nemáme. Tedy dospělost je tu pořád ještě cosi samozřejmého, pozitivního. Když se řekne, chovej se jako dospělý, připomínáme tím tomu člověku, že je v jeho silách překonávat svoje vnitřní stavy, bojovat s vlastní náladovostí.
 
A přelévá se už tato móda z anglosaského světa do kontinentální Evropy?
 
Ta propaganda zatím ještě pořád vychází z amerických a britských elit, ale už se v Evropě systematicky zabydluje – v médiích a různých prostředích, která se považují za liberální. I ve státech, které nikdy neměly kolonie v Africe ani černé otroky, jako je Rakousko, se vážně diskutuje o tom, jestli by se z čítanek nemělo ze starých textů odstranit slovo negr. Ještě důležitější se mi zdá být jakási institucionální souvislost, kterou tu máme stejně jako v Americe: každá regulace ve jménu nějaké senzitivní skupiny lidí dává moc novému kontrolnímu grémiu. Takzvaná boloňská reforma univerzit, prováděná údajně jménem těch, kdo nemají přístup ke vzdělání, vytvořila naprosto antiproduktivní aparát. V něm byrokrati vytvářejí evaluaci výzkumu a výuky, ačkoli ani jednomu nerozumějí. Formulují ukazatele, podle nichž mají univerzity fungovat. A samotná studia reglementují takovým způsobem, že pozornost a energie studentů se odhadem ze 70 procent vyčerpává na formalitách, místo aby se opravdu věnovali studiu. Kromě toho máme poradny pro senzitivní studenty všeho druhu, které jejich senzitivitu zpravidla naopak stupňují.
 
Nehrají v tom roli i rodiče? Zhruba před dvaceti lety, abychom zůstali u amerického příkladu, se objevil druh takzvaných helikoptérových rodičů, kteří vychovali děti „s tenkou kůží“. Ty netýkavky dnes přicházejí na univerzity, brečí, urážejí se a šikanují profesory, kteří nemají ty správné progresivní názory, protože jiný názor netýkavky rozhodí.

Fakt je, že jistá antiautoritářská výchova přispěla ke stavu, kdy dnes už dospělí lidé ani netuší, že své psychické stavy a nálady mohou nějak překonat, zvládnout. Důležitější mi ale připadá vznik těch parazitních byrokratických aparátů. Ty se většinou zakládaly s použitím zdánlivě emancipačních argumentů. Aparáty mají jednu zásadní strukturální funkci: ničí expertizu, produkují servilní průměr a dusí každou kritiku.
 
Řekl byste, že se Západ obecně infantilizuje? Jak dlouho už to zdětinšťování pozorujete?
 
Tendence, které bych popsal heslem „slova vytvářejí opak reality“, a nositele oněch tendencí heslem „lidé žijí ze svých chyb“, to všechno se začalo vynořovat v 80. letech. Souběžně s úspornou politikou, již tehdy přijala většina vlád v Evropě. Infantilizaci významně pomohlo i to, že se velké společenské otázky odpolitizovaly ve prospěch moralizování. Moralizování vzniká, když kontrolní aparáty hovoří jménem slabých. Morálka vyžaduje jako protagonistu vždy nějaké úplné neviňátko. Jen nevinní a slabí se moralistům zdají být také dobří. Odtud ta záliba v dítěti a ve všem dětském.
 
Myslím, že v německém jazykovém prostoru jste v jazykovém dozoru dál než my. Už léta se v mluvené němčině každá skupina zásadně oslovuje genderově vyváženě: filozofky a filozofové, vědkyně a vědci. Můj oblíbený příklad je jedna sociálnědemokratická politička v Německu, která v projevu odsoudila teroristky a teroristy. Ale protože na papíře by to bylo zdlouhavé, zavedlo se do psané němčiny spojovací „I“: vědec-I-kyně. Takový jazyk je u nás zatím nepředstavitelný.
 
Spojovací „I“ je zrovna jeden takový vynález lidí, kteří žijí ze svých starých chyb. Dá se to jen těžko napsat, a už vůbec ne vyslovit. Přitom minimální požadavek, když v jazyce zavádíte něco nového, by měl být, že to nové musí perfektně fungovat a musí to být lepší než to staré. Jinak novota zase zmizí. Ale protože tihle lidé o jazyku nic nevědí a protože pokračování problematického stavu jim zajišťuje živobytí, vždycky budou přicházet se špatnými návrhy. Mimochodem, spojovací „I“ už taky začíná mít sexistický nádech, údajně jsou jeho použitím vylučováni transsexuálové a queer lidé. Psychoanalyticky by se dalo říct, že tvorba politicky korektního jazyka je poháněna nemilosrdným superegem, které nemůže být nikdy uspokojeno a které každé, byť i dobře míněné řešení musí vzápětí potrestat jako zlo, které se nám už opět vynořilo. Viděno zvenku to všechno nepostrádá jistou komičnost. Mám dojem, že Česká republika, podobně jako třeba Slovinsko, si tu byla schopna uchovat určitou míru zdravého rozumu. Nezavádíte hned panicky každou blbost do praxe. Myslím, že to souvisí s tím, že se zrovnoprávněním muže a ženy – stejně jako se zrovnoprávněním homosexuálů – byly svého času socialistické země mnohem dál než kapitalistický Západ. Ten se dnes vytahuje, jako kdyby to všechno vynalezl on.
 
www.Echo24.cz z knihy Proměny života

Babiš se snaží zakrýt, v jakém stavu zanechal státní kasu. Nejvyšší kontrolní úřad to připomněl

Nejvyšší kontrolní úřad tento týden zveřejnil svoji výroční zprávu za loňský rok, ve které mimo jiné poukazuje na problém neudržitelnosti veřejných financí a řadu nehospodárných a neefektivních postupů státu. Bývalý premiér Andrej Babiš ale při hodnocení hospodaření své vlády opakovaně říká něco úplně jiného a velmi často se chlubí tím, v jak skvělém stavu on a jeho ministryně financí Alena Schillerová státní kasu zanechali. Je dobré si obě vyjádření srovnat a zaměřit se na čísla a závěry, které NKÚ předkládá.
 
Státní rozpočet za rok 2021 skončil s historicky nejvyšším schodkem, který kdy Česká republika měla, ve výši 419,7 miliardy korun. Rozpočtový deficit tak narostl o více než 52 miliard korun oproti předchozímu roku, kdy dosáhl 367,4 miliardy korun. Celkový státní dluh se tím ke konci roku vyšplhal rovněž na rekordních 2,466 bilionu korun.
 
Úřad, v jehož čele stojí prezident Miloslav Kala, v této souvislosti upozornil na to, že tempo růstu státního dluhu může mít vážné dopady na udržitelnost veřejných financí. „Na rekordním schodku se podílel zejména významný nárůst běžných výdajů, které vzrostly o 59,5 mld. Kč, tj. o 3,6 %. Oproti tomu kapitálové výdaje meziročně vzrostly pouze o 4,5 mld. Kč, tj. o 2,6 %. Poklesl také podíl kapitálových výdajů vztažený k celkovým výdajům i k HDP,“ stojí ve výroční zprávě Nejvyššího kontrolního úřadu.
 
 [[img:chrn_fullwidth:20567:Andrej Babiš se snaží zakrýt, v jak špatném stavu zanechal státní pokladnu.]]
 
Dodejme, že kapitálovými výdaji se myslí investiční náklady. Bývalý premiér Babiš tak velmi rád říká, jak se během jeho vlády investovalo nejen do občanů, nýbrž i do naší země, když se ovšem podíváme na hospodaření státu v loňském roce, jeho investiční náklady se příliš nezvýšily, zato ale výrazně narostly jeho běžné výdaje.
 
„Žádná vláda před námi nedávala tolik peněz na výstavbu silnic, dálnic, železnic a nádraží, rekonstrukci kulturních památek, modernizaci armády nebo na vědu, výzkum a inovace,“ chvástá se předseda hnutí ANO, respektive Babišův PR tým v jeho zatím poslední knize s názvem Může za to Babiš a jeho vláda.
 
Skutečnost je přitom taková, jak také konstatuje Nejvyšší kontrolní úřad, že v roce 2020 připadalo na pokrytí mandatorních a kvazimandatorních výdajů 89,5 % celkových příjmů státního rozpočtu, a pouze 10 % příjmů tak mohlo být vynaloženo na ostatní výdaje. Podle schváleného rozpočtu na rok 2021 měl potom dokonce tento podíl vzrůst na necelých 99 %. Na všechny ostatní výdaje by pak zbylo jenom 1 % vybraných příjmů. Na tom je krásně vidět, jak je to s těmi slavnými Babišovými investicemi a jaký podíl výdajů tvořily.
 
Zvýšená rizika pro budoucí stabilitu veřejných financí
Rychlé tempo meziročního růstu běžných výdajů v roce 2021 je podle NKÚ znepokojivé i z toho důvodu, že předchozí rok stanovil velmi vysokou srovnávací základnu a přijatá ekonomická omezení z důvodu zabránění šíření onemocnění covid-19 byla v roce 2020 rozsáhlejší. Úřad rovněž poukazuje na to, že téměř 90 % meziročního nárůstu celkových výdajů nesouviselo s výdaji vynaloženými ve spojení s onemocněním covid-19.
 
„Negativní trend vysokého tempa zadlužování se v roce 2021 nepodařilo zvrátit. Česká republika vykázala v roce 2021 třetí nejvyšší meziroční nárůst dluhu vládního sektoru ze všech zemí EU. Pokud ČR nepřijme účinná opatření ke snížení tempa zadlužování, výrazně se tím zvýší rizika pro budoucí stabilitu veřejných financí,“ zdůrazňuje se rovněž ve výroční zprávě NKÚ.
 
Tyto závěry Nejvyššího kontrolního úřadu jsou naprosto jasné a jejich důležitost spočívá i v tom, že uvádějí na pravou míru to, co dlouhodobě tvrdí šéf hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš. Například u příležitosti zveřejnění výše zmíněné knihy na svém facebookovém profilu napsal: „To zadlužení, které nám vyčítají? ‚Náš‘ dluh vznikl proto, že dorazila pandemie a že jsme se rozhodli udržet ekonomiku v chodu, nenechat lidi bez práce a občanům, firmám, krajům, městům a obcím dát peníze. Celkem jsme naše podniky, živnostníky, zaměstnance a občany podpořili za dva roky covidu více než 550 miliardami korun.“
 
NKÚ ukazuje, že to z velké části neplatí, protože minimálně na rekordním zadlužení v loňském roce se podle úřadu podílel zejména významný narůst běžných výdajů. Ten přitom nebyl primárně daný pandemií covidu-19 a restrikcemi a výdaji, které by s ní souvisely. Byť je zajímavé, že Nejvyšší kontrolní úřad si už tolik nevšímá toho, jak podstatně státu klesly příjmy v souvislosti se zrušením superhrubé mzdy a snížením daně z příjmu fyzických osob.
 
Už ne čtvrtá nejméně zadlužená země v EU
Upozorňuje sice na to, že zrušení superhrubé mzdy a výplata kompenzačního bonusu způsobily meziroční snížení inkasa daně z příjmu fyzických osob ve výši 45 miliard korun, kdyby však daň snížena nebyla, meziročně by příjmy z této oblasti naopak pravděpodobně výrazně narostly. Stejně jako se zvýšily příjmy z daně právnických osob nebo jako se vybralo více peněz na inkasu pojistného na sociální zabezpečení.
 
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš se stále vymlouvá na to, a najdeme to třeba také v jeho výše zmíněné knížce, že i po dvou letech covidové pandemie byla Česká republika šestou nejméně zadluženou zemí v Evropské unii a že například ve srovnání s Rakouskem máme o polovinu nižší dluh vůči HDP.
 
Nejvyšší kontrolní úřad k tomu ovšem dodává, že oproti ostatním zemím se naše zadlužení ve vztahu k HDP výrazně zvyšuje, což dokládá i meziroční změna pořadí – o rok dříve, v roce 2020, jsme nebyli šestou, nýbrž dokonce čtvrtou nejméně zadluženou zemí v EU. Státní dluh ve vztahu k HDP se tak meziročně zvýšil o 4,8 procentního bodu na 40,8 %.
 
Andrej Babiš se samozřejmě snaží dědictví, které Fialově vládě odkázal ve vztahu k veřejným financím, vylíčit v co nejlepším světle, a zakrýt tak to, v jak špatném stavu jí státní pokladnu přenechal. Přitom po většinu doby, kdy na ministerstvu financí vládlo hnutí ANO, naše ekonomika rostla, takže kdyby se nevedla populistická politika, mohli jsme na tom dnes být už úplně jinak.
 
Úřad pod vedením Miloslava Kaly tak ve své nejnovější výroční zprávě tuhle skutečnost pouze potvrdil a znovu doložil, mimo jiné také poukázal na řadu případů, kde by stát mohl ušetřit finanční prostředky a popsal rovněž například nedostatky spojené s nesprávným hospodařením na úrovni jednotlivých institucí.