Chrudimské noviny Když hledáme recept na to, aby to nebylo v Chrudimi "zaprděné"

Dnes: 2°C
Zítra: 4°C
Pozítří: 3°C

Když hledáme recept na to, aby to nebylo v Chrudimi "zaprděné"

"Aby to nebylo zaprděné," památná to věta litomyšlského starosty Miroslava Brýdla, který dokázal svoje město proměnit v jeden z nejoblíbenějších turistických cílů v této zemi. A právě tento politik později inspiroval řadu svých následovníků, čehož důkazem je v Chrudimi vznik Muzea barokních soch v odsvěceném kostele sv. Josefa, rekonstruované Klášterní zahrady a na to navazující záměr přestavby celého kapucínského konventu. Na druhé straně jsou ale takové plány a investice trnem v oku některých zdejších politických stran. Před komunálními volbami jsou v tomto ohledu nejvíce slyšet Svobodní, kteří upřednostňují spíše opravené chodníky před takovými, jak oni říkají, pomníky, a nabádají k výraznějším úsporám.

V minulém týdnu jsem zpovídal na tohle téma hned několik místních politiků, mezi nimi třeba místostarostu města Jaroslava Trávníčka (ČSSD), který označil volební hesla Svobodných doslova za hloupost. Úvery, které si město v minulosti nabralo, se podle něj daří totiž splácet daleko rychleji, než se původně předpokládalo a na několika případech se snažil vysvětlit, proč jsou úvěry, přestože jde o zadlužení, pro hospodaření města vlastně výhodné. "Přivedli jsme díky tomu do Chrudimi spoustu investičních peněz, ať už od kraje, státu nebo z evropských fondů, za které jsme mohli realizovat řadu akcí," vysvětloval Trávníček princip "levných peněz", za které se dají stavět projekty, aby to nebylo v našem městě "zaprděné".

O něco později na to reagoval i starosta města Petr Řezníček (SNK-ED), který dokladoval na stavu městského rozpočtu, že se radnici podařilo pod jeho vedením zvýšit finanční rezervy města z 26 milionů korun v roce 2011 na současných více než 71 milionů a město si přitom nemuselo vzít žádný další úvěr, přestože Svobodní hovoří o naprostém opaku, který jeho zástupce Trávníček označil za extrémní názor neodpovídající realitě. A do třetice se do debaty zapojil i první polistopadový tajemník MěÚ Chrudim a bývalý lídr Koalice pro Chrudim Miloslav Macela, podle kterého by se neměli místní politici bát občas riskovat a přicházet s takovými projekty, které by město vymanily z hrozivého balancování nad propastí zapomnění a bezvýznamnosti, které Chrudimi vážně hrozí. Tím jakoby mi promluvil z duše.

Z kdysi krajské a později okresní Chrudimi se totiž stává díky změnám ve společnosti běžné provinční město, jakých je u nás bezpočet. A podle mne jediným receptem, jak se z této šedé průměrnosti vymanit, je něčím nad ostatními vynikat, být v nějakém ohledu výjimeční a nevzpomínat pouze na zašlou slávu Athén východních Čech. Takže bez předsudků vůči někomu a pouze sám za sebe mohu na základě výše vyřčeného pouze konstatovat, že se má se svěřenými prostředky města rozhodně hospodařit rozumně a vyváženě, nikoli ale na úkor dalšího rozvoje města jen kvůli nalajnovaným stranickým mantinelům, a zvolení politici mají přicházet s daleko ambicióznějšími projekty, než jsou opravy chodníků, abychom se z té "zaprděnosti" s odpuštěním jednou nepoprděli :-).

Roman Zahrádka

Reklama

Obrázek uživatele alcohol
#2161 alcohol 9. Říjen 2014 - 12:15
yes yes