Plní vedení města sliby z programového prohlášení? Ne vždy se to politickým špičkám v Chrudimi daří
Chrudim - Po roce, který utekl od komunálních voleb a nekončícího jednání o podobě budoucí vládnoucí koalice, je na místě provést bilanci a zhodnotit, co vše se vedení města povedlo. Přes jisté „porodní bolesti“ nakonec městská rada vytvořila i programové prohlášení. Jak se tedy daří politikům plnit své sliby?
Hned na úvod programového prohlášení slibují členové rady větší transparentnost v rozhodování a otevřenější komunikaci s občany. Na tomto místě je třeba zmínit, že oba návrhy, z nichž plyne právě větší průhlednost rozhodnutí vedení města, mají „na svědomí“ nikoliv koaliční partněři, ale právě opozice zastoupená jednak Stranou svobodných občanů a dále třeba Českou pirátskou stranou. Byli to právě Svobodní, kdo dotlačil radnici ke zveřejňování podkladů k jednání městského zastupitelstva a dále chtějí prosadit i „rozklikávací rozpočet“. Piráti pro změnu přinášejí pravidelné on line přenosy z jednání městského zastupitelstva. Tuto možnost však zastupitelé nejprve zavrhli a teprve po upozornění Pirátů, že tím byl porušen zákon, došlo k opětovnému povolení. Otevřenost města i nadále skřípe například v tajnostech okolo výplat některých úředníků, přestože jde v i v jejich případě o osoby placené z veřejných zdrojů, tedy odvodů z daní všech obyvatel České republiky. Z dalších slibů také marně čeká na uvedení v život nový web města, který rada též slibovala. Prozatím se pouze množí další a další internetové adresy, v nichž se uživatel pomalu ztrácí.
V rozvoji města a životního prostředí politici slibovali schválení strategického plánu rozvoje města a regulačního plánu městské památkové zóny. Snaha zřídit nový separační dvůr a zaměřit se na likvidaci bioodpadů postupně začíná nabývat jasné kontury. Zde tedy politické špičky nezaspaly. Naprosté selhání však vybujelo na povrch v případě podpory takzvaných brownfieldů. Jedním z nich měl být i areál Evony u vlakového nádraží, kde však místo budování bytů a prodejen dochází k demolici historicky cenných budov. Vyjednat s majitelem lepší využití staré továrny se tedy radnici nepodařilo. Rovněž zakopání horkovdu v ulici Na Ostrově a podél sídliště U Stadionu či revitalizace náhonu v Parku Střelnice je prozatím hudbou budoucnosti. Smuteční síň, jejíž rekonstrukci město slibovalo, také na svou rekonstrukci ještě čeká.
Hospodaření města, které je další oblastí slibů a plánů současné vládnoucí koalice, dostalo v letošním roce povážlivě na frak, když státní kasa zaznamenala výrazný propad ve výběru daní, což se promítlo i do rozpočtu Chrudimě. Radnice tak byla nucena výrazně „přiškrtit“ některé plánované projekty a tajně se modlit, aby příští rok byl pro ministra financí Andreje Babiše (ANO 2011) úspěšnější. V oblasti bydlení se však podařilo dotáhnout do konce projekt Integrovaného plánu rozvoje města v lokalitě chrudimského Bronxu.
V dalších materiálech se Chrudimské noviny podívají na plnění slibů v oblasti školství, dopravy a kultury. Za zmínku však stojí, že jedním z mála plusových bodů je zde restart využití areálu bývalého letního kina za Muzeem.
Reklama
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.