Do půl jedenácté
Chrudim – V pondělí 9. prosince nejlépe udělal ten, kdo v případě zájmu o jednání městských zastupitelů naladil raději kanál přímého přenosu na youtube. Chrudimští vrcholní politici totiž jednali od čtyř hodin do půl jedenácté. Není divu, na programu totiž bylo hned třicet bodů.
Co bylo další příčinou úmorně dlouhého jednání, které předsedající starosta František Pilný (ANO 2011) hned několikrát přerušil patnáctiminutovou přestávkou? Bezpochyby několik bodů, které prakticky vždy „vyprovokují“ nekončící diskuse. A opozice si v těchto prakticky jediných možnostech, kdy může ukázat „zuby“, doslova libuje. Téměř jakýkoliv pozměňovací návrh, jejž politici z bývalé radniční koalice předloží, totiž současní radniční vládci spolehlivě smetou ze stolu. Tu s podporou komunistů, jindy bez ní.
Na začátku rokování bývalý starosta města Petr Řezníček (SNK–ED) navrhl drobné úpravy v pořadí schvalovaných bodů. Je prý logické, tvrdí Řezníček, že nejprve si investice naplánujeme a poté „zrealizujeme“. Toto slovíčko z úřednické hantýrky se v pondělí večer objevovalo opravdu často. Především místostarosta Aleš Nunvář (Piráti) jako by neznal jiné sloveso, a proto „realizoval“ až do omrzení.
Rozpočtové opatření uvedl místostarosta Petr Lichtenberg (Chrudimáci), upřesnila je Jaroslava Stýblová, která vede rozpočtové oddělení MěÚ Chrudim.
Petr Řezníček zde marně hledal před loňskými volbami neustále omílané opravy chodníků a plánovanou rekonstrukci komunikace v ulici K Presům. Aleš Nunvář s kritikou souhlasil a šéf Odboru investic MěÚ Chrudim Petr Pecina následně vysvětloval, proč se tato akce zasekla. Kamenem úrazu jsou prý, mimo jiné, připomínky místních k uvažovanému přechodu přes Václavskou ulici.
Rozpočtové opatření však schváleno bylo.
Obdobně prošel i revolvingový úvěr, kterým město předfinancuje rekonstrukci přednádraží a též akční plán rozvoje města.
O samotném rozpočtu se následně rokovalo opravdu dlouho. Opoziční politici, samozřejmě, ne zcela souhlasili s objemy prostředků, jež koalice někde ubrala, jinde zase přidala. Řezníčkovi vadilo zkrácení peněz pro festival Zlatá Pecka o sto tisíc korun, opět se zde v diskusi objevila ulice K Presům a též zakonzervovaná oprava opěrné zdi na Širokých schodech.
Politici však diskutovali i o plánované výstavbě kanalizace v Medlešicích a o variantách jejího napojení. Místostarosta Aleš Nunvář potvrdil, že stále ještě hledají ideální a také nejlevnější možnost.
U mikrofonu se opět objevila Jaroslava Stýblová a seznámila přítomné se snahou města konsolidovat finance Chrudimské besedy. Ty prý byly ve velmi neutěšeném stavu a dále v něm pokračovat nešlo. K pultíku musel nastoupit i šéf městských lesů Zdeněk Odvárka a odpovědět na Řezníčkovy dotazy, jež směřovaly právě do luhů a hájů ležících za Chrudimí.
Petr Řezníček, Jan Čechlovský (ODS) a Roman Málek (Koalice pro Chrudim) předkládají pozměňovací návrhy, ale koalice s nimi nesouhlasí. Ani jeden proto neslaví úspěch a peníze zůstávají tam, kam je Hnutí ANO 2011, Chrudimáci, Piráti a ČSSD původně určili.
Ani střednědobý výhled města nezůstal bez komentáře. Řezníčkovi vadilo zmatené rozhodnutí rady, která před několika měsíci doporučila jednu variantu a nyní předkládá vedení města zcela novou. Bez revokace starého rozhodnutí rady.
Vzhledem k probíhající analýze využití městských domů a bytů chybí v tomto výhledu plánovaný prodej domu ve Fortenské ulici. Teprve po ukončení analýzy politici zváží, co se zanedbanou budovou dál.
O dům v Široké ulici, kde v dobách minulých sídlila zdejší pobočka Českého svazu ochránců přírody, se chce radnice i nadále soudit. Zastupitelé tento postup „posvětili“ svým rozhodnutím. Ochráncům přírody chce František Pilný nabídnout sedm set tisíc, pražské ústředí však požaduje milion sto tisíc korun. Spor je to prý, dle advokátky, jež město zastupuje, nesmírně komplikovaný a výsledek rozhodně nelze považovat za jistý.
V příštím roce si obyvatelé města poprvé vyzkouší participativní rozpočet, oddávající z řad zastupitelů si také nově polepší na „ošatném“.
Na samý závěr schůze si svou chvilku užil i Roman Málek. Předkládal totiž čtyři body programu, a sice „Určený zastupitel pro dotační politiku města“ – zde navrhoval místostarostu Lichtenberga, „Pravidelné zasílání informací, úpravy webu“ – toužil po větší informovanosti o skutečné práci místostarostů, „Cyklověž u dopravního terminálu“ a „Návrh na zastoupení města Chrudim v představenstvu společnosti Vodovody a kanalizace“ – objevit ve vedení se měl Petr Řezníček.
Ani jeden pokus prosadit něco ze svých nápadů však politikovi nevyšel. Především kontrola „pracovní morálky“ místostarostů přinesla diskusi na téma, co je a co není „chucpe“. O samotném Málkovi totiž stále ještě kolují po městském úřadu historky, jež rozhodně neřadí jeho samotného mezi největší pracanty v době, kdy zastával pozici místostarosty. V emotivním projevu, který neměl daleko k plačtivé obhajobě sebe sama, místostarosta Pavel Štěpánek (Piráti) vyzval všechny, kdo pro tento materiál zvednou ruku, aby se zavázali, že podle něj budou i jednat. Stanou-li se místostarosty.
Piráti údajně chtěli předložit pozměňovací návrh, ale ve zmatku po ukončení diskuse se k tomuto již nedostali. Po „odpískání“ schůze stále fungující mikrofony zachytily jejich další stížnosti na tuto „podpásovku“, ale místostarosta Petr Lichtenberg Aleše Nunváře se smíchem ujistil, že všechno přece dobře dopadlo.
Překvapivě tuto „kontrolu“ svých kolegů v hlasování podpořil zastupitel Daniel Lebduška (Piráti). Kandidát na hejtmana pirátským místostarostům věří a za jejich prací si stojí.
O půl jedenácté starosta překvapivě nepozval politiky i úředníky na tradiční předvánoční skleničku a poslední letošní jednání městského zastupitelstva bylo u konce.
Reklama
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.