Boje za záchranu chrudimské nemocnice jsou pouhý předvolební populismus
Chrudim – Hitem letošních voleb je záchrana chrudimské nemocnice, která zastiňuje jiná důležitá témata, která mají komunální politici šanci ovlivnit. Chrudimská nemocnice jako taková se samozřejmě zavírat celá nebude, jak si někteří představují. Jen nabízená péče dříve či později dostane jiný směr, v souladu s okolními trendy, s vývojem medicíny a stárnutím populace. Nynější výkřiky ohledně její záchrany jsou proto spíše jen lákadlem pro bláhové voliče, kteří potřebují uklidnit v podobě jednoduchých líbivých řešení, jako je petice nebo zřízení městské nemocnice. Kdo se nejviditelněji zapojil?
Po místostarostovi, co pořád dokola slibuje lidem čistší město, kde se bude všem lépe žít, pracovat, studovat a bavit se – Petru Lichtenbergovi (Chrudimáci) a jeho petici, která prý, když už nic, tak měla dát alespoň šanci lidem vyjádřit svůj názor, ale podle náměstkyně pro zdravotnictví Michaely Matouškové je naprosto zbytečná, tak se například starosta Fratišek Pilný (ANO 2011) prostřednictvím svých novin stylizuje do role superhrdiny, který bude za chrudimskou nemocnici bojovat „až do rozpadnutí všech chodníků ve městě“, až by zřídil městskou nemocnici, a obyčejný student alias stranický předseda Daniel Vodák mu v předvolební kampani oddaně sekunduje.
Erik Jahnický (STAN+TOP09) chce pokračovat v ještě užší spolupráci s náměstkyní Michaelou Matouškovou (STAN), takže žádná změna, protože ta jedná i podle všeho pouze podle předem jasného plánu ve zpracovaných koncepcích a rozvojových dokumentech, která mají za cíl ušetřit a centralizovat.
Doktor Tomáš Vondráček s Markem Točoněm (Za prosperující Chrudim, neboli ČSSD a nezávislí kandidáti) také nepřináší nic nového, když si pro změnu prozřetelně domluvili schůzku s hejtmanem (také ČSSD, neboli 3PK), což sice vyvolává dojem jasné exkluzivity, ale zbylo z toho pouze konstatování, že „politicky aktivní lidé se nyní snaží bez znalosti věci různě využít situaci, viz petice, proklamace, tahy na Pardubický kraj jako instituci“, a shrnutí, že odbory padly, management se nedaří stabilizovat, bude to stát ještě spoustu času a peněz a hlavně, že hejtman, jak tušili, prý vlastně o spoustě věcech ani nevěděl, takže za nic nemůže.
Piráti se drží trochu zpátky a dávají si velký pozor na správně zvolená slova, ale ani oni nemohli nechat současný vývoj dostupnosti zdravotní péče bez komentáře. S tím, že se některá oddělení už neotevřeou, se prý alespoň nehodlají smířit.
Samozřejmě, že je to i o domluvě, vyjít vstříc benefity lékařům a podobně, jak se všichni shodují. Bojovat za nemocnici se dá ale donekonečna, jak ukazují zkušenosti z jiných měst, třeba Orlové. Tam dál urputně nepřestávají bojovat i po jejím úplném zrušení. Ukazuje se, že mít v každém okresním městě nemocnici s akutní péčí, a vedle toho ještě statutární město s novým urgentním příjmem, je dávno utopie. Ale na některé voliče to ještě nějakou dobu bude určitě fungovat a to asi prozatím ještě na jedno či dvě volební období vystačí.
Reklama
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.