Hrozí Chrudimi arbitráž za zpackaný Skřivánek?
Chrudim – Na programu zasedání chrudimského zastupitelstva, které se sejde v pondělí 25. června, nacházíme i bod, který vzbuzuje mezi Chrudimáky spoustu emocí. Jedná se o bod číslo 4 a projednávat se v něm bude prodej pozemků v lokalitě Skřivánek.
Často se v souvislosti s plánovanou výstavbou skloňuje i jméno chrudimského podnikatele Milana Kušty, který je jedním z vlastníků akciové společnosti Parnassius Apollo.
Tato firma má totiž na základě dříve vyhlášeného a uzavřeného výběrového řízení v budoucnu realizovat celou výstavbu bytových jednotek i rodinných domků v lukrativní lokalitě nedaleko centra.
„Prodej pozemků je už tři roky schválen, přesto město nebylo schopné uzavřít s vítěznou společností kupní smlouvu,“ říká Kušta.
„Jedná se o tragikomickou situaci. Místo je územním plánem určené k zástavbě, ale přesto nejsou radní a zstupitelé schopní odsouhlasit prodej firmě, která zvítězila ve výběrovém řízení.“
„Město Chrudim dlouhodobě odmítalo uzavření smlouvy z rúzných důvodů, naposledy navrhlo zvýšení ceny ze 351Kč až na 500Kč/m2. Investor i toto akceptoval za podmínky etapizace výstavby. Přesto se ozývají hlasy, že by se mělo jednat o ceně daleko vyšší. Konkrétně až 700 korun. Není možné si v této souvislosti nevzpomenout na obchody z nedávné minulosti. Například chrudimské DEPO o rozloze 12 ha prodávala armáda soutěží za asi 45mil. Kč, to je cena kolem 380Kč/m2, a to kompletně zainventovaného pozemku včetně silnic a budov,“ upřesňuje Kušta situaci kolem ceny pozemků a velkých očí radních.
Investor na sebe přebírá náklady na vybudování silnic, chodníků, inženýrských sítí a kanalizace. Ta musí být navíc oddělená a náklady na zasíťování jsou celkem 140 miliónů korun. Mezi domy mají vzniknout zelené plochy veřejný park a dětská hřiště.
Několik desítek lidí však kdysi podepsalo petici, která razantně požadovala jakýkoli prodej pozemků a s ním související výstavbu zarazit. A tak se začalo politikařit. Polovinu pozemků na nichž se má stavět vlastní akcionáři a na dalším jsou spoluvlastníci s městem. Takže do budoucna městu stejně nezbude jiná možnost, než své vlastní pozemky nabídnout nejprve tomuto subjektu a pak až případně třetí straně.
Odpůrcům výstavby se nelíbí údajné zahuštění dopravy v doposud klidné části Chrudimě. I tento argument je lichý. Město si nechalo zpracovat studii dopravní zátěže u ČVUT Praha, a tato studie potvrdila možnost napojení lokality na městské komunikace..
„Vzhledem k tomu, že ve městě prakticky neexistují místa kde šlo, nebo ještě lze postavit rodinný dům, většina zájemců se sebrala a začala hledat jinde. Stačí se jet podívat do okolních vesnic. Pokud se vydáme Škroupovou ulicí, narazíme zanedlouho na mnoho desítek nových domů. To jsou lidé, kteří kvůli chybné koncepci města v minulých 20 letech, nenašli místo, kde by dům postavili. Takže své daně neodvádějí do rozpočtu Chrudimě, ale zcela jiných obcí. Za posledních deset let takto vzniklo v okolí Chrudimi víc než 400 domů. Tito lidé každé ráno vozí své děti do školy, jezdí do práce. Pokud by bydleli v plánovaných domech na Skřivánku, jistě by někteří z nich použili vlastní nohy, kola,“ vysvětluje Milan Kušta výtky oponentů k dopravní situaci.
„Náš projekt počítá s napojením vystavěných domů přímo na Škroupovu ulici a následně i na severozápadní obchvat města. Obavy starousedlíků, že třeba Alšova ulice bude neprůjezdná, jsou zcela liché. Pokud by na to opravdu došlo, tato ulice může být klidně jednosměrná, nebo zcela slepá.“
Rozzlobení občané dokonce sestavili petici, v níž protestují proti výstavbě devítipatrových domů, které údajně měly vyrůst za jejich zahradami.
„Je to nesmysl. V našem projektu žádné devítipodlažní domy nejsou. Devítipodlažní domy byly zmíněny ve studii, kterou požadovalo město, jako alternativu k našemu projektu. Lidé tak byli jen uvedeni v omyl, ať úmyslně, nebo ne. Možná prostě platí Hanlonova břitva,“ usmívá se podnikatel.
Co tedy bude dál? Jakým způsobem bude Parnassius Apollo, který chtěl v celé lokalitě proinvestovat v následujícíh letech bezmála jednu miliardu korun postupovat?
„Jestliže se nedočkáme souhlasného rozhodnutí zastupitelů, budeme požadovat úhradu vynaložených nákladů. Byly zpracovány projekty, studie zástavby, vše se řešilo víc než 4 roky a stálo spousty peněz. Patrně bude následovat i arbitrážní řízení na ochranu investic zahraničních akcionářů společnosti, jejich rozhodnutí těžko předjímat. Chování zástupců města je poměrně kuriózní. Na jedné straně odmítají investora do rezidenční výstavby, která by zlepšila ekonomiku jeho příjmů, na straně druhé se mohou přetrhnout, když lákají zahraniční investory do průmyslové zóny. Celý průběh projektu na Skřivánku na mne působí tak, že není vůle a chybí zdravý rozum. Proč, když do budoucna se zde stejně bude stavět? To už je otázka na někoho jiného,“ uzavírá Kušta.
Reklama
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.