Chrudimské noviny Top článek na hlavní stránce

Dnes: 2°C
Zítra: 4°C
Pozítří: 3°C

Top článek na hlavní stránce

Aby byla sklizeň zdarma, nezapomeňte oslovit cestáře

Pardubický kraj – Správa a údržba silnic i letos zaznamenala první oficiální žádosti o sběr plodů ze stromů rostoucích na jejich pozemcích. V létě si můžete natrhat třešně a na podzim je velký zájem o jablka nebo ořechy. Při kontrole hlídkou policie ale musíte předložit platné povolení, abyste měli sklizeň zadarmo.

V Pardubickém kraji vám stačí pouhé vyžádání si o formální souhlas a můžete sklízet zadarmo. Jak uvedla tisková mluvčí Správy a údržby silnic, i letos je možné se se žádostmi o sběr a česání ovoce obracet na jednotlivá cestmistrovství. Zatím jich prý ale evidují jen jednotky.

„Lokalit s ovocnými stromy není tolik jako v minulosti. Dle metodických pokynů se ovocné dřeviny již nesází u frekventovaných silnic, a to kvůli bezpečnosti provozu. Ovoce láká zvěř a zvyšuje se riziko střetu, proto se obnova provádí jen na méně zatížených silnicích,“ vysvětlila tisková mluvčí Zuzana Zlinská.

[[img:chrn_fullwidth:26685:Na Třech Bubnech.  Foto: Chrudimské noviny]]

„Zároveň bychom rádi apelovali na ohleduplnost: pokud už někdo sklízí, měl by brát skutečně jen plody – nikoli lámat větve nebo jinak poškozovat strom. Nutné je také dbát na celkovou bezpečnost,“ dodala.

V opačném případě vám hrozí od policie pokuta za přestupek a v případě, že toho sklidíte hodně a nepředložíte povolení, můžete zaplatit o deset tisíc korun.

Novou českou pohádku natáčeli i ve Slatiňanech a Chrasti

Pardubický kraj/Chrudimsko – Téměř po týdnu od intenzivního natáčení v Pardubickém kraji potvrdili filmaři informace ke vznikající zbrusu nové české pohádce, která se dostane do kin už na konci ledna 2026. Kromě Královehradeckého kraje se natáčelo i ve Slatiňanech a Chrasti u Chrudimi. 
[[gal:26671]]Foto: Chrudimské noviny
Natáčelo se už například i na zámku Opočno nebo hradě Kost a pokračovat se bude na zámku v Náchodě, ale právě před týdnem se dějištěm nově připravované dobrodružné pohádky s názvem Princezna stokrát jinak režiséra Miloslava Šmídmajera stala kromě zámku ve Slatiňanech také středověká vodárenská věž v Chrasti u Chrudimi. Krajská radní Petra Šimečková si od podpory natáčení filmu slibuje zvýšenou filmovou turistiku.
[[gal:26675]] Zdroj: FB/Stáňa Žáková
V Chrasti se kvůli uvolnění místa pro desítky aut filmařů rychle uklízelo a stěhovaly i popelnice a turistická atrakce zůstala celý víkend veřejnosti uzavřená. Mezi místními způsobila tato nevídaná akce docela povyk. Ze známých herců se v pohádce objeví například Patricie Pagáčová nebo Jaroslav Plesl a další.
[[gal:26672]]Zdroj: Bio Illusion
Hlavní dějovou linií pohádkového příběhu jsou šílené trampoty princezny Stelly z Jablečného království, která z nevysvětlitelných důvodů každý den mění svoji podobu, což považuje za opravdové prokletí a nikdo ji tohoto neduhu nedokáže zbavit. Ale jako obyčejně, všechny trable zdá se nakonec vyřeší láska princezny k chudému pašerákovi jablek a hrušek mezi dvěma královstvími, jménem Johan.
[[gal:26670]]Zdroj: Bio Illusion
Zajímavostí na okraj je, že kromě prince Ukruta je další zápornou postavu příběhu Ramor, ztvárněný hercem Jánem Koleníkem, který je podobný, a proslýchá se, že dokonce to i dostal za úkol, aby se inspiroval známou kontroverzní tváří prezentující nejmenované politické uskupení, které se mimo jiné dostalo do povědomí hlavně jeho videem při nebezpečné jízdě autem vysokou rychlostí. 

Požár v bývalém objektu Transporty mohl skončit i výbuchem

Chrudim – Potenciálně extrémně nebezpečný požár, který se rozhořel v areálu bývalé Transporty včera odpoledne, způsobilo podle vyjádření tiskové mluvčí hasičů Venduly Horákové zahoření hořčíkových spon na trafostanici. Hořící hořčík není radno hasit vodou,  což hasiči samozřejmě věděli, protože by došlo k výbuchu.

[[img:chrn_fullwidth:26652:Hala objektu bývalé Transporty.  Zdroj: Hasiči Chrudim]]

Když hoří hořčík, reakci doprovází oslňující bílý plamen, na který není bezpečné se dívat dlouho bez ochranného tmavého skla. Produktem hoření je oxid hořečnatý v podobě bílého prášku, který brzy zahltil celou halu a bylo potřeba ji co nejrychleji odvětrat, aby koncentrace nezpůsobovala dýchací problémy. „Hořely spony s hořčíkem. Požár je beze škody,“ uvedla mluvčí hasičů Vendula Horáková.

[[gal:26653]]

Hořící hořčík se obecně hasí práčkovým hasicím přístrojem typu D nebo suchým pískem. I tak byl zásah náročný. Krajské operační a informační středisko obdrželo informaci o požáru včera ve 13:27 hodin. Na místě zasahovaly čtyři jednotky požární ochrany: profesionální a dobrovolní hasiči z Chrudimi, Topole a Slatiňan.

V hale za 100 milionů si nezasportujete bez problémů ani po roce

Chrudim – Obě sportovní komise Rady města Chrudim se vypravily podívat, jak to po skoro roce od prvních připomínek Jiří Hradce (Chrudimáci) funguje, nebo spíše nefunguje, ve sportovní hale. A věřte-nevěřte, opět se bohužel našlo spoustu věcí, které vyžadují řešení, jako by se na ně po celý rok nesáhlo a výtky návštěvníků se jenom potvrdily.

[[img:chrn_fullwidth:26595:Sportovní hala Chrudim.  Foto: Chrudimské noviny]]

Sportování v hale není bez problémů ani po roce

Jak se řeklo, tak se zatím nestalo: Když se po téměř roce přišly obě komise pro sportovní záležitosti a dotace podívat do haly, aby zkontrolovaly, že vše funguje, jak má, s hrůzou zjistily, že přibyly i další problémy: Mimo jiné například se není možné normálně osprchovat, protože byste se museli doslova nalepit až ke zdi, aby na vás voda ze sprchové hlavice dosáhla. Pokud byste si potřebovali natočit vodu k pití, teče z umyvadel jenom teplá. A z důvodu špatně vyřešených šaten a jejich malé kapacity se mnozí musí převlékat na chodbách, nebo čekat ve frontách.

O nedostatcích se vědělo už při otevření


Sportovní hala se velkolepě otevřela veřejnosti už 7. září, ale hned na prvním zářijovém jednání zastupitelstva zazněly k jejímu provozu první připomínky. Téma nedořešených nedostatků sportovní haly otevřel jako první zastupitel Jiří Hradec (Chrudimáci), deset minut před koncem schůze už 16. září 2024, ale od té doby jako by se nic nezměnilo.

Sportovní areály města Chrudim a odbor investic nyní mají od komisí lhůtu na vysvětlení do konce září 2025.

 

 

Co tvrdil Jiří Hradec už před rokem?

„Při běžném pohledu je to bezvadné, při používání je to trošku horší, protože nefungovala klimatizace, není zatím jasné, jak se mají pohybovat lidi, kde se mají přezouvat, a tak. Čili organizačně to chce ještě trošičku dotáhnout. Není jasné, kde se co vypíná, zapíná. Zapnete klimatizaci a zhasne tělocvična a podobně. Takže tyhle věci tam trošičku ještě haprují. Nevím, to je věc asi provozu, to nebudeme řešit my, od toho jsou tady jiní, ale jen podotýkám, že by se to mělo vyřešit.“

A jak tehdy reagoval starosta?

„Slyším prvně, že by tam něco nefungovalo. Spíš to přikládám nějaké neznalosti obsluhy, možná nezaškolení. Takže věřím, že tyto bolesti v krátké době vychytáme,“ a po krátké odmlce dodal: „Je to v záruce když tak, takže kdyby to nešlo dál, tak se to holt musí opravit a zhotovitel odstranit na své náklady,“ uvedl starosta před rokem.

 

Návštěvníci haly se ale uvedení do pořádku dle zpráv z kontrolní prohlídky zatím ani po téměř roce nedočkali.

 

 

 

Bezpečnější křižovatka u Medlešic má po deseti letech zelenou

Chrudim – U Medlešic se začne po deseti letech stavět mimoúrovňová křižovatka, která zajistí větší bezpečnost a plynulost dopravy mezi Chrudimí a Pardubicemi. Ředitelství silnic a dálnic nyní zveřejnilo, kdo se postará o realizaci. Výběrové řízení vyhrála společnost STRABAG s nabídkovou cenou ve výši přes 50 milionů korun.

[[img:chrn_fullwidth:26639:Foto: Chrudimské noviny]]

[[img:chrn_fullwidth:26629:Foto: Chrudimské noviny]]

Že u Medlešic ŘSD předpokládá letos zahájit dostavbu mimoúrovňové čtyřpruhové křižovatky s dokončením v příštím roce potvrdila Chrudimským novinám tisková mluvčí Petra Drkulová už na konci května. „K posunu zahájené této stavby v řádu měsíců došlo kvůli novému požadavku archeologů na provedení záchranného archeologického průzkumu v daném místě,“ informovala. Stavební řízení nabylo právní moci a stavba může být po průzkumu zahájena.

[[img:chrn_fullwidth:26628:Foto: Chrudimské noviny]] 

Generální ředitel Radek Mátl na sociální síti v těchto dnech oficiálně oznámil, že zhotovitelem křižovatky bude společnost STRABAG, která výběrové řízení vyhrála s cenovou nabídkou 50,39 milionů korun. „Stavbou dojde k doplnění větví mimoúrovňové křižovatky a propojí silnici I/37 se silnicemi II/324 a III/34032 a zlepší se tak doprava mezi Chrudimí a Pardubicemi,“ dodal.

[[img:chrn_fullwidth:26630:Zdroj: ŘSD]]

Výstavbu v Opletalově ulici město nezastaví. Změna by stála miliony

Chrudim – Obyvatelé Opletalovy ulice se nechtějí smířit s plánovanou výstavbou v blízkosti jejich domovů. Starosta František Pilný (ANO 2011) se po dotazu Erika Jahnického (STAN) na tento problém rozhovořil ve smyslu, že proti výstavbě v souladu s územním plánem v podstatě nemůže nic dělat, a kdyby územní plán chtělo město změnit, hrozí mu odpovědnost za škodu v desítkách milionů korun, do čehož jít nechce.

[[img:chrn_fullwidth:26626:Zdroj: Mapy.cz]]

Starosta František Pilný (ANO 2011) se na posledním jednání zastupitelstva města Chrudim vyjádřil, že „pokud majitel pozemku získá povolení, které nabyde právní moci a je v souladu s územním plánem, tak není v našich silách mu v tom zabránit,“ uvedl v souvislosti s problémem obyvatel Opletalovy ulice, kteří si tam nepřejí bytovou výstavbu. Ta je ovšem v souladu s platným územním plánem. Starosta sice prý cítí apel od občanů, že by tam plánovaný bytový dům stát neměl, ale jak říká, v podstatě není jak tomu zabránit, protože změna územního plánu by mohla přivést město do pěkných potíží.

„Naší obranou, pokud to tam nechceme, může být změna územního plánu, ale je třeba říct, že poslední proběhla v roce 2020, a pokud bychom teď územní plán změnili, tak jsme odpovědni za škodu, kterou tím způsobíme,“ uvedl. „A byť já si třeba myslím, že ty bytovky tam nejsou vhodné, tak rozhodně nechci město vystavit náhradě škody ve výši možná i desítek milionu korun za to, že to změníme na něco jiného,“ a doplnil, že sám by tam viděl raději parkoviště.

Jedinou cestou dle starosty bylo věc řešit přímo s majitelem pozemku, kdyby se ovšem sám rozhodl podat návrh na změnu územního plánu nebo kývl na směnu či prodej pozemku městu. „On to ale odmítl s tím, že do projektu už dal několik milionů korun a bytový dům hodlá realizovat,“ uzavřel starosta.

[[img:chrn_fullwidth:26627:]]

Bez parkovacích domů chce starosta situaci vyřešit odkláněním dopravy

Chrudim – Občané bydlící v okolí sportovní haly si dlouhodobě stěžují na problémy. I krátký nákup znamená, že po návratu domů možná už nezaparkují a musí vláčet těžké tašky domů desítky metrů. Starosta František Pilný (ANO 2011) připustil, že situace je problematická, a oznámil konkrétní protiopatření.

Při pořádání větších sportovních akcí prý už nebudou u haly přítomní jen strážníci rozdávající pokuty, ale i koordinátoři dopravy v reflexních vestách. Jejich úkolem bude nasměřovat osobní i autobusovou dopravu mimo Tyršovo náměstí.

„Autobusy budou nově parkovat na Popperově náměstí nebo v ulici Generála Klemeše. Osobní vozidla budou odkláněna na parkoviště u divadla. Dále budou zpřístupněny vnitrobloky za budovou městské policie v Hradební ulici a za objektem Pardubická 67,“ uvedl starosta František Pilný.

[[gal:26590]]Foto: Chrudimské noviny

Opatření by mělo trvat do doby, než bude u haly stát třípatrový parkovací dům se 180 místy pro parkování. Aktuálně už se projektuje. Podle starosty by měl vzniknout ještě před rekonstrukcí Tyršova domu a sporthotelu. Na střeše bude navíc sportovní hřiště pro míčové sporty.

Další možností by byl parkovací dům na Moravově zahradě. Ten však zatím zůstává jen ve fázi úvah bez jasného časového rámce. Pokud by se projekt uskutečnil, mohl by významně odlehčit nejen sportovní hale, ale i širšímu centru města.­

 

Jak změní osvětlení stadionu život lidem, zůstalo bez odpovědi. Už se ale projektuje

Chrudim – Na posledním zasedání chrudimského zastupitelstva upozornila jedna z občanek na obavy lidí, kteří žijí ve staré čtvrti za vodojemem u městského fotbalového stadionu. Mají strach z plánovaného zlepšování osvětlení stadionu, protože podle zkušeností z Pardubic může dojít k tomu, že nové světlo bude příliš ostré a znepříjemní jim život. Ani po dotazu na zastupitelstvu nezískali obyvatelé jasnou odpověď, jestli se bude v jejich čtvrti dát dál pohodlně žít. Na přímou otázku, jaký dopad budou mít plánované úpravy na lidi v okolí, nedostali od starosty Františka Pilného (ANO 2011) žádné uklidňující vysvětlení.

Starosta František Pilný (ANO 2011) na posledním jednání zastupitelstva potvrdil, že nejbližší projekt, který se připravuje, je opravdu osvětlení fotbalového stadionu. A to čtyřmi silnými světlomety v každém rohu, které budou umístěny na 32,5 metru vysokých sloupech. Fotbalisté by navíc dle starosty uvítali i druhou tribunu a vyhřívaný trávník, ale to je zatím prý jen v rovině jejich přání, zatímco „Světla jsou v rovině projektové dokumentace a budeme žádat o dotaci,“ dodal.

„Postavil byste si vedle svého rodinného domu fotbalové hřiště pro 2. fotbalovou ligu se vším všudy?“ ptala se žena, která se představila jako dětská lékařka. „Jaký celkový dopad budou mít všechny tyto přestavby na tuhle čtvrť?“ ptala se a vysvětlovala, že kromě dvou hřbitovů se tam od roku 1925, kdy proběhl první zápas, nic nezměnilo a obyvatelé tu řeší pokaždé nejen problémy s parkováním, ale třeba i s průjezdem ke svým soukromým zahradám. „Jaký to bude mít dopad na nás? Zaobíral se tím někdo? Že to je vedle školy, rodinných domů. Všichni jsme fotbaloví fandové, všechny naše děti tam hrály fotbal a všichni tolerujeme vaše zápasy, váš křik, protože to máme rádi, stalo se to naší součástí. Nikdo proti tomu neprotestoval doteď, ale teď nás zajímá, co bude,“ vysvětlila.

Na jasnou a opakovanou otázku ale starosta ani jednou neodpověděl. „Dobrá, děkuji za názor,“ řekl na závěr. „Někdo další prosím? Pokud nikdo, tak přesně v 18:30 končím zastupitelstvo,“ skončil debatu.

 

Vodárenská společnost stále neví, kde je zakopaný pes

Chrudim – V Poděbradově ulici už se v posledním půlroce kopalo do země minimálně třikrát, ale přesto nikdo netuší, kdy budou mít opravy kvůli nečekaným haváriím vody konce. Vodárenská společnost Chrudim stále nepřišla na to, proč tady dochází k neustálým problémům. 

[[img:chrn_fullwidth:26587:Prosinec 2024. Foto: Chrudimské noviny]]

Václav Kloboučník z Vodárenské společnosti Chrudim potvrdil, že závažné poruchy přivaděče DN300 umístěného v Poděbradově ulici na křižovatce s Lupáčovou a Nerudovou ulicí řešili od prosince 2024 do června 2025 už celkem třikrát, což vede k nejrůznějším spekulacím. Zda za problémem náhodou nestojí neočekávané události vzniklé při hlubším navrtání základů při rekonstrukci mostu v Malecké ulici, které nakrátko obnovily i pramen Červené studánky, se nikdo neodváží tvrdit. Ale ví se, že když se například při vrtu naruší tlakový režim podzemních vod, může dojít k změně proudění vody v podloží, k poklesům půdy, erozi, nebo dokonce porušení vodovodních přivaděčů, pokud jsou uloženy v nestabilním prostředí.

[[gal:26586]]

„Poruchy v ulici Poděbradova vznikly náhodně – nebyl zde žádný vnější vliv (anebo o něm nevíme) kromě proudění vody o různých teplotách, případně pohybu podloží v místě vedení trubního systému,“ odpověděl Václav Kloboučník s tím, že i osvětlení přechodu u Lupáčovy ulice v tomto místě opravu potrubí významným způsobem problematizuje,  ale není důvodem, proč potrubí prasklo. „Nicméně je pravdou, že je postaveno přímo nad předmětným vodovodním přivaděčem, dodal.

[[img:chrn_fullwidth:26585:Foto: Chrudimské noviny]]

Nákup neprošel. Starosta dal ještě před hlasováním od výdusků ruce pryč

Chrudim – Nákup výdusků neprošel, i když se o nich mlžilo do poslední vteřiny. Zastupitelé města Chrudim se na včerejším jednání znovu zabývali otázkou nákupu výdusků barokních torz z Bezna do areálu Klášterních zahrad Muzea barokních soch. Emoce byly patrné, ale ani tentokrát návrh naštěstí pro Muzeum barokních soch neprošel. Ukázalo se navíc, že odbor školství, kultury a sportu nemá takový přehled a nepřevezme odpovědnost. Starosta František Pilný (ANO 2011) dal od nápadu ruce pryč a navíc upozornil, že i přes neschválení nákupu bude muset město za výdusky stejně zaplatit.

Starosta dal od nápadu ruce pryč

Muzeum barokních soch už od začátku vstoupilo do širokého povědomí milovníků umění jako instituce, která představuje Chrudim jako významné barokní centrum sochařské tvorby a tento fakt prezentuje veřejnosti prostřednictvím vystavených soch té nejvyšší kvality. Podle starosty Františka Pilného (ANO 2011) ale dvě chrudimské úřednice z odboru školství, kultury a sportu před třemi lety napadlo, že by se mohlo MUBASO oživit výdusky zámeckých soch z Bezna u Mladé Boleslavi, protože jsou taky barokní a zrovna se opravují v restaurátorské dílně v Horce, což je blízko Chrudimi.

[[img:chrn_fullwidth:26543:]]

Diskuzi doprovázely emoce

Včera při rozjitřené diskusi o opakovaně předloženém návrhu odkupu těchto výdusků městem se zastupitel Jan Čechlovský (ODS) snažil udržet debatu věcnou, když shrnul a zjednodušil argumenty obou znesvářených stran, odpůrců i zastánců. Pokud záznam sledovala odborná veřejnost, musela zákonitě nad některými komentáři odboru školství, kultury a sportu žasnout. Kromě přisuzování autorství Braunovi nebo jeho dílně, když ani jedno není prokazatelné, bylo třešničkou na dortu posuzování odbornosti Martina Pavlíčka!

[[img:chrn_fullwidth:26544:]]

Úřednice si dovolila zpochybňovat odbornost Martina Pavlíčka

Protože odborná stanoviska uznávaného historika umění Martina Pavlíčka, který odhadl, že autorem by mohl být sochař Adámek a kvalitu soch (a tudíž uměleckou hodnotu jejich výdusků) označil za nízkou a jejich nákup nedoporučil, se pokusila zpochybnit úřednice Jana Stehlíková slovy, že „docent Pavlík“ na tom není s publikační činností zdaleka tak dobře jako Pavel Panoch, jak poznamenala, čímž se ale jenom prokázalo, že odbor nemá ani nejmenší tušení nejen o čem, ale ani o kom mluví a celou dobu se snaží pouze manipulovat s fakty s cílem dosáhnout svého a ne si informace objektivně ověřovat.

[[img:chrn_fullwidth:26533:Výdusky už vyhlíží nakládací plošinu.  Foto: Chrudimské noviny]]

Zastupitelé se nenechali ošálit

Sám městem upřednostňovaný odborník Pavel Panoch se totiž sám vyjádřil dost jasně: „V komunitě historiků umění, zabývajících se barokní kulturou, Martin Pavlíček platí za nejlepšího znalce východočeského sochařství a řezbářství“ a že on se na rozdíl od něj vyjadřoval pouze k řemeslné kvalitě výdusků a k umístění v zahradách. Aniž by však tento Panochův argument na zastupitelstvu padl veřejně, ukázalo se, že zastupitelé si naštěstí dokážou ověřit informace a udělat přehled sami a tak se nenechali ani tentokrát opít rohlíkem a závěrečný pokus obhájit nákup výdusků za každou cenu ani tentokrát neprošel a zastupitelé uvolnění 680 tisíc na jejich nákup neschválili. Jen za jejich odvoz bude ale město dle starosty Františka Pilného i tak platit dalších cca 200 tisíc. 

 

Pro zajímavost: Vybrané citáty vedoucí odboru školství, kultury a sportu ze zastupitelstva:

„Ty originály samozřejmě podlehly určitému zubu času, protože jsou to originály do venkovních expozic, jsou určeny do zahradní architektury a je nepsaným pravidlem památkové péče, že ty originály, když podléhají byť částečné degradaci, tak se někdy v úplné míře prostě nedoplňují, sami víte, když chodíte navštěvovat památky, že třeba vidíte jenom určité rezidua těch fresek, nikdy se nedomalovávají, ani ty sochy se prostě nedoplňují v plném rozsahu.“

*

„Co se týče dosahu odbornosti pana docenta Panocha, anebo pana docenta Pavlíčka, proto jsme dali do příloh tohoto materiálu seznam jejich odborných prací, je zjevné, že pan docent Panoch se této problematice věnuje opravdu v široké míře, která si myslím nedosahuje rozsahu pana docenta Pavlíka, to jenom co jsme dokázali najít z jejich  publikační činnosti.“

*

„Ty výdusky jsou funkční i z toho důvodu, že tam mají přístup děti ze dvou základních škol, které tam v podstatě tráví i svůj volný čas a je si myslím i úplně nevhodné, abychom se snažili umisťovat do takovéhoto areálu originály, takže ty výdusky i z hlediska této funkčnosti jsou praktičtější.“

 

Коли всі звичні варіанти вичерпані, і кожна заявка закінчується стандартним “відмова”, важливо мати доступ до сервісу, де шанс отримати підтримку максимально високий. Саме так працює https://kopiyka.in.ua/100-shvalennya/ — платформа, яка спеціалізується на максимально лояльному підході до клієнтів. Тут не важливо, чи була колись прострочка, чи є офіційне місце роботи, чи наскільки ідеальна ваша історія. Рішення приймається системою, яка враховує поточні можливості й дійсні потреби, а не формальні рамки. Це шанс для багатьох повернути фінансову стабільність і вирішити проблеми без бюрократії. Оформлення займає кілька хвилин, і вже незабаром гроші надходять на картку. Важливо лише зберігати відповідальність: кредит — це ресурс, яким слід користуватися з розумом. Але саме він часто дозволяє вийти із ситуації, яка здавалася безнадійною.