Od sousedů
Přetížené náklaďáky ničí silnice. Pozor na krajnice, ať nepíchnete!
Chrudimsko/Chrast – Pozor, ať nepíchnete kolo! Nejen prodlužující se fronty na silnici II/358 kvůli pokračující dostavbě obchvatu, ale také rozdrolené krajnice kvůli přetíženým nákladním autům. Takový je momentální stav, který trápí v posledních týdnech řidiče stále častěji. Policie si posvítila minulý týden na přetížená vozidla na silnici první třídy číslo 37, na kterou silnice II/358 a III/35823 navazují. Ukážeme vám místo, kde si dát na rozježděnou krajnici pozor, aby vás to nestálo výměnu pneumatiky jako několik ostatních nešťastníků, kteří tudy projížděli a při vyhýbání se protijedoucímu autu píchli. Můžete sem snadno jako náklaďáky „zabloudit“, když si budete chtít cestu do Chrudimi od Skutče zkrátit přes Tři Bubny, nebo právě kvůli semaforu před obcí Slatiňany kvůli stavbě jednoho z mostů obchvatu.
Právě silnice III/35823 a II/358, které na I/37 navazují, zažívají nebývalý provoz. Vede tudy totiž oblíbená zakázaná trasa, kudy se až do prosince dostávají řidiči přetížených vozidel přes okolní malé obce na hlavní tah. Dopady rozemleté krajnice po té odnášejí pneumatiky řidičů aut osobních, kteří se náklaďákům vyhýbají. Zatímco na Třech Bubnech je někdy svědkem tohoto setkání uražené zrcátko, na silnici třetí třídy 35823 to končívá vyfouklou pneumatikou.
[[img:chrn_fullwidth:18618:Rozježděná krajnice na silnici III/35823. Foto: Chrudimské noviny]]
Poslední případ děravé pneumatiky se stal včera. Je to už několikátý karambol v úseku silnice III/35823 mezi Chrastí a Řestokami. Problémový úsek silnice spadá do katastrálního území obce Chrast. Provozovatelem silnice je Pardubický kraj a za údržbu a provoz je zodpovědná Správa a údržba silnic Pardubického kraje (SUS PK). Zda o špatném stavu silnice vědí a kdy případně plánují opravu, čekáme odpověď od ředitele SUS PK Miroslava Němce.
[[img:chrn_fullwidth:18620:]]
Jak tento týden informovala mluvčí Krajského ředitelství policie Pardubického kraje, kontroly vytipovaných přetížených vozidel probíhaly ve středu 18. srpna. „Během dopoledne v jejich rukách skončili hned tři hříšníci. U vozidla zn. Iveco zjistili přetížení o 555 kg, u vozidla zn. Ford Transit o 712 kg a třetí vozidlo, také zn. Iveco, bylo těžší o téměř 3,5 tuny," vyjmenovala Dita Holečková. „Kolegové všem třem řidičům udělili na místě blokové pokuty v rozmezí 1 000 až 5 000 korun. Zároveň jim zakázáli další jízdu a to až do doby, než zjištěné nedodržení hodnot stanovených zákonem o silničním provozu bude odstraněno.“
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Číst dál
V Řestokách sepsali petici kvůli bezohledné jízdě řidičů
Řestoky – Dříve by se sem dalo vjet vysokou rychlostí přes hluboké výmoly snad jedině tryskáčem. Od té doby, co se ale opravila silnice přes Tři Bubny, vzrůstá rychlost všech tudy projíždějících aut a s tím klesá i trpělivost obyvatel. Problém se rozhodli řešit peticí, kterou adresovali Dopravnímu inspektorátu v Chrudimi. Zjišťovali jsme, jakou mohou očekávat odpověď.
[[img:chrn_fullwidth:18186:]]
V Řestokách nechali už před dokončením opravy silnice nainstalovat upozorňující cedule s nápisem „Pozor, děti“ a při vjezdu směrem od Chrasti dokonce přístroj na solární energii zaznamenávající rychlost vjíždějících aut. To ovšem nestačilo. Konkrétně ze směru od Chrudimi, po nově vyasfaltované silnici, vjíždějí rozjetá auta do vesnice velkou rychlostí. Pár metrů za značkou obce ale čeká některé nic netušící řidiče nebezpečný úsek – přejezd přes most. Na ten se ale vejde pouze jedno auto. A právě rozjetá auta ze Tří Bubnů by měla těm protijedoucím dávat přednost.
Petice shrnuje požadavky na osm změn
Místním lidem se nelíbí bezohledně rychlá jízda projíždějících řidičů, pro které se stala obec v posledních měsících oblíbenou zkratkou, zatímco se dostavuje obchvat u Slatiňan. Během namátkového pátečního měření tu napočítali až tisíc projíždějících aut. Rozhodli se sepsat petici s požadavky na změnu, adresovanou Dopravnímu inspektorátu v Chrudimi. Požadované změny vypsalo vedení města do osmi základních bodů.
[[img:chrn_fullwidth:18241:]]
Dopravní inspektorát tu měří, ale práci stěžuje úzká silnice
Obrátili jsme se s dotazy kvůli silničním kontrolám v obci na chrudimský Dopravní inspektorát, abychom se dozvěděli jejich stanovisko, bez ohledu na petici. Vedoucí Dopravního inspektorátu Pavel Dostálek odpověděl: „Výkon služby nepravidelně směřujeme do obce Řestoky a místní části Tři Bubny, v celém úseku nelze provádět přímý výkon služby, neboť komunikace je úzká a není zde možnost stavět bezpečně vozidla. Na příjezdu do Řestok provádíme jak měření rychlosti, tak kontrolu dodržování dopravního značení – Zákaz vjezdu nákladních automobilů nad 6 tun."
Inspektorát by měl změny navrhnout, schválení je na kraji
K neutěšené situaci v obci dopravní inspektorát uvedl svoje stanovisko: „Na uvedené komunikaci se rekonstrukcí zvýšil silniční provoz, neboť většina řidičů si tudy zkracuje cestu na Pardubice. Po otevření obchvatu Slatiňan v prosinci 2021 dojde ke snížení počtu vozidel, neboť pro vozidla bude rychlejší a výhodnější najíždět na nájezdu na obchvat v obci Orel. Samozřejmě by Řestokám pomohlo dopravně stavební opatření. Například vjezdová brána ze směru od Tří Bubnů, která by přijíždějící vozidla zpomalila. Toto řešení ale může Policie ČR pouze navrhnout, neboť komunikace je ve vlastnictví Pardubického kraje."
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Číst dál
Přehnali to s údržbou. Následovaly plameny i čepele
Pardubický kraj – Stříhání, ostré čepele, plameny. I když hasiči neřešili v sobotu pomstu v kadeřnictví, jak by se snad mohlo zdát, všechny tři úrazy měly jedno společné: nastaly totiž opravdu kvůli údržbě a nešťastnou náhodu z neopatrnosti. Stříhání se ale netýkalo vlasů, nýbrž zeleně. Jaro už je v rozpuku a s rostoucí vegetací jako každoročně takových úrazů přibývá. Co se stalo během jedné soboty na Pardubicku a Chrudimsku?
Lezecká skupina hasičů z Chrudimi zachraňovala v Jeronýmově ulici v Luži před devátou ráno muže, který spadl ze žebříku na střechu garáže. Přijely tam 3 jednotky hasičů, kromě dobrovolné z obce i jednotka z Vysokého Mýta. „Muž pravděpodobně vylezl po žebříku ze střechy garáže na skálu, která byla v těsné blízkosti, a řezal strom. Když ho uřízl, tak ho zřejmě strom strhl ze žebříku dolů a on dopadl asi ze šestimetrové výšky na střechu garáže,“ vysvětlila mluvčí hasičů Vendula Horáková okolnosti. Během tříhodinového zásahu nakonec musel pro muže přiletět vrtulník.
[[img:chrn_fullwidth:17877:Stav živého plotu v roce 2018. Zdroj: mapy.cz]]
[[img:chrn_fullwidth:17876:V Dolanech hořel živý plot. Zdroj: HZS PA]]
A k večeru skončily čepele z kultivátoru v noze muži z Barchova: „Důvodem bylo zranění muže, který se zamotal při práci do kultivátoru, který se mu zabodl do dolní končetiny. Hasiči asistovali zdravotníkům. Po uspání pacienta byl nůž kultivátoru vyproštěn z nohy,“ uvedla mluvčí. Pacient byl do nemocnice převezen sanitkou.
[[img:chrn_fullwidth:17878: Zásah hasičů v Barchově kvůli ostří kultivátoru. Zdroj: HZS PA]]
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Číst dál
Práce na obchvatu pokračují za každého počasí
Orel/Slatiňany – Stavba obchvatu na silnici 1. třídy číslo 37 pokračuje do zdárného konce druhé etapy. Pracovníci jsou na svých místech díky bytovým buňkám vždy na minutu přesně. Na stavbě s předpokládanou cenou přesahující s DPH 690 milionů korun se pracuje za každého počasí.
Výstavba 4563 metrů dlouhého úseku obchvatu začala v předminulém roce a zahrnuje vznik čtyř křižovatek a sedmi mostů. Počítá se i se třemi protihlukovými stěnami v délce 626 metrů. Letos v prosinci by měla být stavba dokončena a stane se tak součástí aglomerační trasy Hradec Králové–Pardubice–Chrudim–Slatiňany.
[[img:chrn_fullwidth:17886:]]
Po dobudování mimoúrovňové křižovatky se na obchvat bude napojovat v samostatné větvi i silnice druhé třídy číslo 358 vedoucí přes Chrast. Počítá se i s napojením na budoucí průmyslovou zónu ve Slatiňanech. Na druhé straně úseku u Medlešic se urychlí napojení na D11.
[[gal:17874]]
S uvedením do provozu se počítá v prosinci 2021. Aktuálně probíhají práce na druhé, předposlední etapě, ve které se staví mosty a připravují se zemní práce hlavní trasy. Fotografie pořízené minulý týden zachycují několik momentek ze stavby mimoúrovňové křižovatky mezi obcemi Orel a Slatiňany, za každého počasí, v době obědové pauzy i v průběhu dne.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Číst dál
Po zažehnání ohniska ptačí chřipky v Ronově následuje výjimka v prodeji drůbeže
ČR/Chrudimsko – Nové podmínky prodeje drůbeže vyhlásila Státní veterinární správa (SVS) s platností od 15. února. Více aktualizovaných informací o ohnisku ptačí chřipky, které se vyskytlo po jižních a středních Čechách i v Ronově nad Doubravou na Chrudimsku, se dočtete v článku.
Zamezit šížení chřipky má prý chovatel ukrytím misek s vodou a krmivem před divokými ptáky a drůbež má zákaz přístupu do nechráněného volného výběhu a hlavně na vodní plochy. Zakazuje se prodej a přemísťování drůbeže i svody ptáků. Od 15. února ale státní veterinární správa povoluje výjimku a prodej do 500 kusů drůbeže bude při splnění přísných pravidel povolen. To zahrnuje nahlášení plánovaného prodeje na místně příslušnou SVS 24 hodin předem a měsíční uschování dokladu o nákupu této drůbeže jak u prodávajícího, tak u kupujícího.
[[img:chrn_fullwidth:17292:]]
Vysoce patogenní aviární influenzu, jak zní celý odborný název této choroby, „likvidovali“ minulý týden v malochovu drůbeže v Ronově nad Doubravou: „Dnes byla utracena zbylá drůbež v dotčeném chovu a odpoledne se vyhlásí mimořádná veterinární opatření vymezující ochranná pásma kolem ohniska," uvedl ve čtvrtek pro Chrudimské noviny mluvčí SVS Petr Vorlíček. Zásah se týkal celkem 54 kusů hrabavé a vodní drůbeže. Na krajskou veterinární správu je prý potřeba kromě poklesu příjmu potravy a úhynu drůbeže hlásit i úbytek snášky.
[[img:chrn_fullwidth:17291:]]
Podle Státní veterinární správy byla od začátku roku v ČR zatím zachycena tři ohniska ptačí chřipky. Prvních 32 kusů padlo za oběť v jižních Čechách už 22. ledna. Ve středních Čechách čítají ztráty 53 kusů drůbeže.
Pro spravení nálady, Česká ornitologická společnost 4. února vyhlásila, že ptákem roku 2021 se stává káně lesní, více se můžete dočíst zdarma v právě vydaném časopise. A živě můžete sledovat divoké ptáky, kteří odletěli přezimovat do Španělska, pravidelně se na to místo vracejí čápové!
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Číst dál
Lapidárium odkrylo tajemství: Nejcennější jsou náhrobky úředníků
Pardubice – Když dva dělají totéž, není to totéž. Před lety se řešila obdobná situace s obnovou náhrobku, ale tehdy se o celou záležitost nepostaralo město, ale skupinka odhodlaných příznivců a žijící příbuzná slavného aviatika. S jejich přispěním byl původní náhrobek uchován v lapidáriu.
Společnosti Jana Kašpara se před lety obnova jeho hrobu podařila. Do obnovy se investovala částka 750 tisíc korun a i když výsledek je stylově podobný nové náhrobní desce spisovatele Jaromíra Johna, aviatikův starý náhrobek se tenkrát zachoval: „Jedním z posledních přírůstků je náhrobní deska z hrobu rodiny Jana Kašpara, který byl rekonstruován tuším v roce 2013,“ potvrdil Ladislav Nekvapil, který má podsbírku lapidária Východočeského muzea v Pardubicích na starosti.
[[img:chrn_fullwidth:16995:]]
Podsbírka lapidária není rozšiřována systematicky, záleží tedy na tom, kdo muzeum s nabídkou osloví. V souvislosti s náhrobkem spisovatele Jaromíra Johna město ještě do pondělního rána s muzeem nejednalo. Do lapidária by nyní mohly být alespoň uloženy zbytkové části, které se z původního náhrobku zachovaly.
V současnosti je v lapidáriu uloženo 62 sbírkových předmětů z časového období od 12. do 20. století. A které náhrobky byste čekali, že jsou ty nej? „Nejcennější jsou renesanční a barokní náhrobníky úředníků pardubického panství z bývalého městského hřbitova při kostele sv. Jana Křtitele, ale součástí jsou i pamětní desky sejmuté z různých staveb v důsledku jejich rekonstrukce či demolice.“
Renesanční náhrobky můžete vidět na vlastní oči i v Chrudimi, stačí se projít kolem kostela svatého Michala...
Zavřená výdejová okýnka nahrávají včelařům v Nasavrkách
Nasavrky – Pokud plánujete strávit páteční večer v teple domova, nadšení včelaři z Nasavrk nabízejí za drobný peníz živé online přednášky o zajímavých tématech. Chystá se dokonce i online kurz! Chov včel potřebuje změnu. Pouze devět včelařů v republice podniká ekologicky.
[[img:chrn_fullwidth:16978:Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay]]
Kolik je aktuálně včelařů u nás na Chrudimsku? Předsedkyně Českého svazu včelařů (ČSV), Jarmila Machová, uvedla, že: „Okres Chrudim měl loni 10 tisíc včelstev, 840 včelařů. Letos má 9 900 včelstev a 800 včelařů. Co se týče Pardubického kraje v minulém roce bylo zazimováno 44 tisíc včelstev. Letos 42 tisíc. Počet včelařů byl loni 3500 a letos cca o 100 méně.“
I když podle statistik Českomoravské společnosti chovatelů celorepublikově registrovaných včelařů přibývá, včelstev dále ubývá. Zatím jsou známé statistiky za listopad 2020, podle kterých na 693 325 včelstev v republice připadá 63 950 registrovaných včelařů, zatímco před dvěma lety ve stejnou dobu vycházelo 778 499 včelstev na 62 156 včelařů. Možná výzva je, že z těch všech je v celé republice pouze devět registrovaných ekopodnikatelů, devět včelařů, kteří včely chovají ekologicky, z toho ani jeden nepůsobí v Pardubickém kraji.
Jaká je budoucnost včelařství a co je potřeba změnit? Nyní můžete nakouknout do tajů tohoto zajímavého oboru z pohodlí domova. Přednášky se konají pod záštitou nejstarší včelařské školy v Nasavrkách, fungující už 68 let – Středního odborného učiliště včelařského a Vzdělávacího včelařského centra.
Pátečním tématem je od 16:00 do 20:00 význam opylovatelů pro přírodu a v úterý 15. prosince se bude rozebírat od 17:00 do 19:00 falšování medu. Pro opravdové nadšence je připraven dokonce kurz Včelaření od A do Z, který se bude konat 11. až 13. ledna a 26. dubna 2021. Rezervovat termíny si můžete už teď.
Úspěch Netolického v převleku čerta! Senát podpořil 80procentní kompenzaci pro samosprávy
Pardubický kraj – Hejtman Netolický vystupuje proti schválení daňového balíčku, který by podle něj připravil krajský rozpočet o více než čtvrtinu příjmů. V sobotu se proto rozjel do Prahy, aby spolu se stejně smýšlejícími kolegy dal najevo svůj nesouhlas netradičním způsobem. O akci ihned informovali i v celostátních televizích. Daňový balíček pro rok 2021 už schválila Poslanecká sněmovna 20. listopadu a právě 10. prosince ho projednával Senát. Premiér Babiš ze schůze odešel, což vyvolalo mezi senátory bouřlivou debatu, považovali to za provokaci. Senát daňový balíček nakonec poslal zpět do Poslanecké sněmovny.
[[img:chrn_fullwidth:16969:Politici zvolili netradiční způsob vyjádření nesouhlasu. Zdroj: Facebook/Petra Pecková]]
Podle hesla: Když něco nejde, máme vidle, hrozili v sobotu v přestrojení za čerty před Poslaneckou sněmovnou hejtman Martin Netolický (3PK) se starostkou středočeských Mnichovic Petrou Peckovou (STAN) a primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti) v doprovodu starostů z Nové Vsi a Přerova nad Labem, Martinem Exnerem a Jiřím Benešem. Na Malostranské náměstí dovezli uhlí a dvě kila brambor. To vše prý kvůli daňovému peklu, které na krajské samosprávy možná už od 1. ledna sešle vláda v podobě daňových balíčků. Znamenaly by velké škrty v rozpočtu.
Rada Pardubického kraje prozatím schválila rozpočtové provizorium, s předpokladem schválení řádného rozpočtu v únoru 2021. Investice, které již byly zahájeny, prý ale budou pokračovat. Martin Netolický věří v kompromisní návrh na snížení dání spolu s kompenzacemi, jinak hrozí, jak uvedl na svém facebooku, že „propady ve financování obcí a krajů by mohly znamenat omezení autobusové či železniční regionální dopravy a zvýšení cen jízdného, méně opravených silnic, neuskutečnění projektů v nemocnicích či rušení středních škol“. Kraje, města a obce čekaly, jak dopadne debata o daňovém balíčku v Senátu.
[[img:chrn_fullwidth:16972: Ze schůze Senátu 10. prosince 2020. Zdroj: Senát]]
Když se začaly předkládat pozměňovací návrhy v obecné rozpravě, Alena Schillerová řekla, že zásah 130 miliard ročně do rozpočtu kvůli slevě na poplatníka se konat nebude. Neprodělají prý ani samosprávy a obcím pomůžou kompenzace navržené Senátem. Andrej Babiš řekl k pozměňovacímu návrhu, který připravovalo ministerstvo financí, že „není pravda, že ten návrh je pro bohaté, ten je pro všechny. Člověk se mzdou 15 tisíc ušetří ročně 9 132 korun“.
Poté se před jedenáctou hodinou nakonec ze zbytku schůze omluvil a odešel se připravovat na jednání Evropské rady, které začíná ve 13:00. Po jeho odchodu se senátoři slétli na přestávku a začala teprve ta pravá debata, bohužel beze zvuku. Ale po přestávce se ukázalo, že se řešil úterní status premiéra na jeho twitteru, který zněl: „Rozšířila se fáma, že chci ve čtvrtek strávit v Senátu jen 1,5 h a pak odletět do Bruselu na ER. Není to pravda. V Senátu budu kvůli daňovému balíčku tak dlouho, jak bude třeba. I kdyby mě měl v Bruselu zastoupit polský premiér. Snad ale bude ta debata konstruktivní a pragmatická.“ Po obhajobě premiéra Alenou Schillerovou nebyl návrh na přerušení schůze do příští středy přijat.
[[img:chrn_fullwidth:16973:Bouřlivá debata v Senátu po odchodu Andreje Babiše ze schůze. Zdroj: Senát]]
V jednání se pokračovalo až do osmé hodiny večerní: Senátoři nakonec vrátili daňový balíček s doplněnými pozměňovacími návrhy zpět do Poslanecké sněmovny a podpořili kompenzace obcím, městům a krajům ve výši 80 procent, takže čerti měli úspěch!
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Číst dál
Ve Slatiňanech se natáčí Služka s Aňou Geislerovou a Vicou Kerekes: nové info
Slatiňany – Jak si mnozí občané Slatiňan již stačili povšimnout, slatiňanský zámek je od pondělí uzavřen včetně přilehlého parku a v jeho okolí projíždějí často auta s filmařskou technikou. Interiéry opraveného zámku totiž poslouží jako kulisa novému filmu s hvězdným obsazením, který by měl světlo světa spatřit už příští rok na podzim. Přibližuje osudy dívky, která odešla pracovat za Rakouska-Uherska do Vídně, a všechny historické události jsou zobrazovány z ženského úhlu pohledu.
[[img:chrn_fullwidth:16505:Krásný záběr od kameramana snímku. Zdroj: FB Mariana Čengel Solčanská]]
Dobové romantické drama Služka, které se od 24. září natáčí na zámku ve Slatiňanech, líčí „příběh dvou dívek zmítaných citovou nejistotou“. V hlavních rolích se předvedou Dana Droppová jako Anka a Radka Caldová jako její úhlavní nepřítelkyně Resi z panské rodiny. Ve vedlejších rolích režisérka obsadila Aňu Geislerovou do role kuchařky Kristíny a Vicu Kerekes jako služebnou Lísu.
„Snímka vyrozpráva príbeh dvoch dievčat zmietaných citovou neistotou v období prvej svetovej vojny a bude inšpirovaná rovnomenným románom Hany Lasicovej. Ústrednú dvojicu postáv stvárnia Dana Droppová a Radka Caldová, spolu s nimi sa vo filme predstavia Zuzana Mauréry, Vica Kerekes, Anna Geislerová či Karel Dobrý a jeho syn Cyril,“ uvedla Simona Bago Móciková, producentka Bright Sides Pictures.
[[img:chrn_fullwidth:16503:Dana Droppová a Aňa Geislerová. Foto: Igor Stančík]]
„Ústřední postava Anky má svůj reálný předobraz v tetě Ance, která vychovávala moji mámu Magdu a tetu Milku, sestry Vášáryovy. Zachovaly se nám po ní fotky a vzpomínky, a to je vlastně všechno, co po ní zůstalo,“ přibližuje pozadí příběhu spoluautorka scénáře Hana Lasicová, z jejíž knihy Slúžka, vydané v roce 2013, film čerpá.
Mariana Čengel Solčanská se rozhodla film realizovat hlavně kvůli jeho společenskému přesahu a ženskému tématu. Jedná se o její šestý celovečerní film. Například její politický thriller Únos (2017) se stal nejnavštěvovanějším slovenským filmem v kinech v novodobé historii a významně přispěl ke zrušení Mečiarových amnestií z roku 1998.
Z pohledu producentů je zámek ve Slatiňanech ideálním místem pro natáčení dobového dramatu: „Zámek teprve nedávno prošel rekonstrukcí, díky čemuž nepůsobí ošuměle, a divák víc uvěří tomu, že byl domovem zámožné rodiny. V přízemí je hala se schodištěm do poschodí, salón, jídelna a knihovna spojená s pracovnou domácího pána. Z knihovny vidíme i do zahrady za domem... Místnosti jsou uspořádané vedle sebe tak, že umožní kameře průhledy téměř z jednoho konce křídla na druhý... Součástí pozemku je i velká zahrada, ve které se odehrávají exteriérové scény.”
[[img:chrn_fullwidth:16504:Filmový štáb natáčí ve Slatinanech od 24. září. Foto: Tina Botková]]
Realizaci snímku finančně podpořily Audiovizuálny fond SR, Státní fond kinematografie ČR, Česká televize a Pardubický kraj. Producenty jsou slovenská Bright Sides Pictures a česká CINEART TV Prague, ta mimo jiné například v minulosti produkovala film Pusinky.
Natáčení probíhá 12 hodin denně a filmový štáb se stravuje v penzionu u zámku. Diváci se opravdu mají na co těšit, vždyť se spojí krásné interiéry slatiňanského zámku s hvězdným obsazením (ve filmu hrají také Aňa Geislerová a Vica Kerekes), a jak uvedla Hana Lasicová, vše je natáčeno úhlem ženského pohledu, neboť to tu ještě nebylo.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Číst dál
Uzavírka silnice spojující Řestoky a Rosice komplikovala dopravu
Řestoky/Rosice – Od osmé hodiny ranní byla druhý školní den uzavřena silnice č. 35516, která spojuje dvě obce na Chrudimsku: Řestoky a Rosice. Oprava silnice probíhala do odpoledních hodin. Podle stavebních dělníků měla být silnice průjezdná od druhého dne, a tak se také stalo. Ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje nyní podal doplňující informace.
Více podrobností jsme zjišťovali přímo u Správy a údržby silnic Pardubického kraje hned 2. září, od jejíhož ředitele Miroslava Němce jsme dnes obdrželi toto vyjádření: „Oprava byla provedena i proto, že tudy povede nejspíše objízdná trasa při výstavbě okružní křižovatky v Chrasti. V letošním roce budeme rekonstruovat silnici od silážních žlabů Oseva přes Tři Bubny až do Řestok. Akce se realizuje v hodnotě 30 mil. Kč. Staveniště předáváme 1. 10. 2020. Jedná se nepochybně o velmi dobrý vzkaz občanům obce Řestoky a její spádové oblasti od krajské samosprávy. Stav silnice je velmi špatný a její rekonstrukce občanům přinese značný užitek, “ doplnil Miroslav Němec informaci o plánované opravě silnice č. 3587.
[[img:chrn_fullwidth:16417:Opravovaná silnice č.35516. Foto: Chrudimské noviny]]
Místostarosta obce Řestoky Martin Dian 2. září potvrdil, že jako obec nebyli o plánované uzavírce informováni: „Opravu má na starosti Správa a úržba silnic, my s tím jako obec nemáme nic společného. Vím, že se s opravou počítalo, ale že to bude takhle brzo, to jsem netušil. Nikdo nás neinformoval.“
Celá silnice byla do odpoledních hodin uzavřena a byla neprůjezdná v obou směrech. V Rosicích stála značka zákazu už od zastávky u bývalé cihelny.
Podle stavebních dělníků, kteří se začali chystat k práci už před osmou hodinou ranní, prakticky ihned po odjezdu autobusů s dětmi do rosické školy, měla oprava trvat celých osm pracovních hodin, tedy do 16. hodiny, a silnice měla být do druhého dne průjezdná. Úkol byl splněn a odvedla se dobrá práce.[[gal:16333]]
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Číst dál
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- …
- následující ›
- poslední »