Když máme šanci oživit pseudosocialistickou Palackého třídu a proměnit ji v opravdový bulvár
Konečně byla oprášena myšlenka na proměnu šedivé, architektonicky divně "socialisticky" rozevláté Palackého třídy v městský bulvár. Ostatně, Palackého ulice taková v minulosti byla a tvořila jednu z nejdůležitějších komunikací v Chrudimi. Byla i jedním ze společenských center města. V posledních několika málo desetiletích dostala ale řádně zabrat a na mnoha místech se změnila k nepoznání. Zejména v úseku od Husova sboru až po Penny market v navazující ulici Obce Ležáků. Tady se od 70. let minulého století prakticky až do nedávné minulosti hodně bouralo, aby zde mohly vyrůst budovy, které do historického Kateřinského předměstí příliš nepatří - ať už paneláky nebo nákupní středisko Borzna hned těsně vedle kostela sv. Kateřiny. Podstatné však je, že vinou této zástavby vznikla na Palackého třídě "hluchá" místa, jež jsou pozůstatkem nemilosrdných stavebních zásahů do tohoto bývalého městského bulváru, a ty je teď třeba odstranit a zaplnit jinými prvky.
Myšlenka na tuto nápravu není však nová. Přišel s ní už před léty architekt a bývalý městský zastupitel Karel Thér. Jeho studie přitom počítala se zastavěním a využitím ploch, které na Palackého třídě vykousaly buldozery, a oprávněně vyvolala zájem i polemiku občanů města. Některá z těchto řešení jsou svým pojetím i dost originální a odvážná, nicméně potřebná k tomu, aby byla napravena veškerá "zvěrstva", ke kterým v této páteřní ulici kdysi došlo. Možná by nebylo v této souvislosti od věci, aby město zbytečně nemrhalo dalšími prostředky za novou studii a pověřilo současného architekta Marka Janatku tím, aby, než začne nad tímto úkolem pracovat, jej nejprve konzultoval se svým předchůdcem. Mohlo by to pomoci některé věci urychlit i zlevnit bez ohledu na jakékoliv předsudky politiků, kteří měli možnost, kdyby byli dost prozíraví, v této věci už dávno konat. Například přijmout regulační plán v případě bývalé Popperovy tovární budovy, s níž se na Palackého třídě počítalo jako s významným brownfieldem. Podobně jako to dokázaly před pár týdny sousední Pardubice u Automatických mlýnů, které nejsou jejich majetkem, ale regulují nově jejich možné využití, aby došlo k citlivému propojení s okolní zástavbou a zejména k zachování této architektury jako celku. K tomu ale v případě současného areálu Evony zatím nedošlo.
I přes veškeré tyto otázníky je však koncepce navrácení městského bulváru do Palackého ulice správná, protože vrací věci do normálu. Počítejme ale s tím, že nebude jednoduché ji vždy a všude prosadit. Třeba jen proto, že si řada místních na zdejší urbanistický "socialismus" už zvykla a nebude chtět přistoupit na zhuštění zástavby, které je pro bulvár typické. Od toho ale politici jsou, aby dokázali lidem něco takového vysvětlit a neschovávali se jen za dlouhodobé plány, jejichž dokončení je ze současného pohledu v nedohlednu. A že jich máme požehnaně - novou sportovní halu na Tyršově náměstí, parkovací dům na Moravově zahradě, přestavění bývalého konventu v sousedství Muzea barokních soch na hotel, či zatím ne-existující záměr, co dál s letním kinem. Jde o projekty za desítky až stovky milionů, které jsou prozatím jen na papíře, protože jsou drahé. A rádi se jimi, až na poslední příklad, chlubíme. Na Palackého třídě se dá však začít takřka okamžitě - po etapách. Jakmile zde letos skončí rekonstrukce kanalizačních přípojek, může se navázat třeba tím, že tu vznikne první parkovací záliv a pak další a další, aby ulice žila a nebyla jen anonymním tranzitem. Zkrátka a dobře, Palackého třída je vhozená rukavice a zbývá ji jen zvednout.
Reklama
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.