Oživit skomírající Muzeum barokních soch má teď za úkol pracovní skupina vedená místostarostou Čechlovským
Chrudim - Oživit Muzeum barokních soch (Mubaso) má nyní za úkol pracovní skupina vedená neuvolněným místostarostou Janem Čechlovským (ODS). Kdo tuto skupinu tvoří, čím se bude zabývat a co se bude v Mubasu odehrávat, jsme zjišťovali přímo u zdroje - u zástupce starosty zodpovědného ve městě za školství, kulturu a památkovou péči, který za chod nejnovějšího chrudimského muzea zodpovídá.
"Úkolem uvedené pracovní skupiny je řešit fungování Muzea barokních soch v celém kontextu - tedy jeho obsahovou náplň, další programy pro laickou i odbornou veřejnost, propagační materiály, vytipovávání dalších soch a přípravu jejich restaurování, či vypracování plánu postupné obměny zdejší expozice," vyjmenovává Jan Čechlovský.
Město se vrátilo ke spolupráci s Pavlem Panochem
Pracovní skupina je podle místostarosty sedmičlenná. "Vedu ji já, dále tam jsou zástupci provozovatele muzea a příslušného odboru školství, kultury, sportu a památkové péče včetně zástupců památkářů, Pavel Kobetič za letopiseckou komisi, a Pavel Panoch jako odborný konzultant," představuje Čechlovský složení pracovní skupiny. Jak dodává, za velice důležité považuje především to, že se město vrátilo ke spolupráci s Pavlem Panochem. "Skupina se schází zhruba jednou za dva měsíce, v případě potřeby jsou zváni i další hosté, naposledy třeba architekt Roman Brychta," doplňuje informaci místostarosta.
A jaká bude příští programová náplň Mubasa? "Připravujeme odborné přednášky včetně vícedenního semináře, další programy pro školy, ve spolupráci s hořickou školou pak projekt několikatýdenního restaurování soch v plenéru, dále letní cyklus barokních koncertů, a další akce, jako například divadelní a jiná představení. Letošní sezónu zahájíme 27. března," popisuje Čechlovský program muzea v letošním roce.
Dojde nově i k využití suterénních prostor
Pracovní skupina má mimo jiné rovněž v úmyslu rozběhnout využití suterénních prostor, především k výstavním účelům. "Jak už bylo řečeno, připravujeme plán postupné obměny expozice, první nové sochy by se tu měly objevit nejpozději v roce 2014. Zajímavostí může být také to, že chceme připravit kopie soch, na které by si mohli návštěvníci fyzicky sáhnout," prozrazuje Čechlovský.
V rámci "oživování" skomírajícího projektu bude letos vydán i barevný průvodce expozicí, který by měl být připraven k zahájení sezóny. Také webové stánky muzea přijdou v letošním roce pozměnit. "V červnu by se měl ve spolupráci s Muzeem loutek a Regionálním muzeem rovněž spustit společný projekt ´Chrudim - Město tří muzeí´, který se právě připravuje. Záměrem do budoucna, nejlépe v příštím roce, je pak vydání knihy, která by zahrnovala nejen historii kostela sv. Josefa, ale i proces rekonstrukce kostela na muzeum v dnešní podobě," uzavírá Jan Čechlovský.
Reklama
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.