Chrudimské noviny Top článek na hlavní stránce

Dnes: 2°C
Zítra: 4°C
Pozítří: 3°C

Top článek na hlavní stránce

Slavné paneláky Na Větrníku se chystají na změnu

Chrudim – Známé věžáky Na Větrníku se chystají zateplovat. Protože jde o dominantu Chrudimi, na kterou je vidět z širokého okolí, nejen z rozhledny Bára, ale dokonce až ze sídliště v Polabinách nebo z Kunětické hory, je podle názoru městského architekta Martina Nedvěda velice důležité přistupovat k výběru materiálu a barevnosti s maximální citlivostí, aby výsledná změna nepůsobila rušivě.

Městský architekt Martin Nedvěd usiluje o to, aby dominanta Chrudimi, všechny tři vežáky Na Větrníku, působily i po zateplení vizuálně jednotně. Zástupcům společenství vlastníků jednotek byly proto na svolaném jednání před časem nabídnuty dvě možné varianty, ze kterých si vybrali druhou možnost, jak uvedl.

[[img:chrn_fullwidth:26725:Paneláky Na Větrníku z rozhledny Bára.  Foto: Chrudimské noviny]]

„Domluvil jsem se s panem zastupitelem Závodným, že zástupce vlastníků všech tří věžáků pozveme na Komisi rozvoje a výstavby města, abychom s nimi vše konzultovali: Buďto, že já vypracuji generel barevného a materiálového řešení, nebo někdo jiný, ale následně se toho budou pro všechny tři objekty držet," vysvětlil. 

Jak dodal, zástupci všech tří domů jsou si vědomi důležitosti vizuální jednoty pro celkový obraz města a architekt nyní čeká, až mu bude návrh předložen ke konzultaci, protože jeden z domů už si právě před jednáním návrh u jiného architekta objednal.

Odbor dopravy pokročil v řešení parkování u viaduktu

Chrudim – Vedoucí odboru dopravy Martin Klimek nechal po veřejné diskuzi s občany zpracovat studii parkování v hustě obydlené lokalitě ohraničené ulicemi Čáslavská, Dvořákova a Smetanova. Jaké požadavky město vzneslo, kdy budou mít zpracované informace k dispozici a kolik za to zaplatí?

[[img:chrn_fullwidth:26730:Pohled do Čáslavské ulice směrem k viadkuktu od křižovatky u hotelu Bohemia.  Foto: Chrudimské noviny]]

Po stížnostech občanů na nedostatek parkovacích míst se město nejprve rozhodlo vyhovět rezidentům. Rada města Chrudim se na tom usnesla 11. března 2024. O půl roku později následovalo oznámení o parkovacích kartách, které začaly fungovat 1. ledna 2025. K veřejnému projednání celé věci s občany město přistoupilo 17. června 2025, a následně si nechalo zpracovat studii parkování. Za studii město zaplatí více než 235 tisíc korun. Kolik by stála jednotlivá řešení, se Chrudim dozví nejpozději na konci září.

[[img:chrn_fullwidth:26724:Ulice Čs. armády vedoucí k nádraží navazuje na řešenou oblast.  Foto: Chrudimské noviny]]

Studie má konečně zjistit, kolik volného místa pro parkování zbývá ve dne i v noci, včetně počtu legálních a nelegálních stání, aby se město mohlo co nejlépe rozhodnout o dalším postupu. Nejprve může následovat úprava svislého a vodorovného dopravního značení. V dalším kroku se na základě zjištěné kalkulace a dostupných financí bude řešit, zda město vybuduje další parkovací místa na povrchu, nebo zvolí variantu podzemních garáží.

[[img:chrn_fullwidth:26723:Řešená oblast.  Zdroj: Odbor dopravy, MěÚ Chrudim]]

Hrobařka v lodičkách: Rebelka Lenka Nevečeřalová boří mýty o poslední službě člověku

Chrudim – Kdysi ji smrt děsila, ale dnes ji bere jako součást života. Lenka Nevečeřalová vypravuje pohřby, kope hroby a pomáhá pozůstalým rozloučit se s jejich blízkými zesnulými důstojně – s úctou, klidem a pochopením. Svoji práci bere jako poslání. Pomáhá živým i mrtvým – s respektem, pokorou a pietou. Když v devadesátkách letěla písnička Hrobař od Premieru, bourala tabu kolem smrti. Lenka Nevečeřalová tehdy ještě nebyla na světě, ale dnes je to právě ona, kdo boří předsudky – jako žena, která se rozhodla stát hrobařkou.

[[img:chrn_fullwidth:26704:Lenka Nevečeřalová.  Foto: Chrudimské noviny]]

Když se jí ptali, čím chce být, říkala, že soudní lékařkou. Už jako malá si ráda listovala matčinými odbornými knihami. Kromě právničky v rodině měla i jiné vzory, které mohla následovat a klidně by se mohla stát soudkyní nebo političkou, ale nakonec se rozhodla jít svou vlastní cestou. A rodina ji v tom podpořila. Říkali, dělej, co tě baví, hlavně, když budeš šťastná. 

Smrt ji fascinovala, ale zároveň děsila. Na školním výletě v Kutné Hoře dokonce utekla z kostnice s jekotem, když uviděla lidské lebky. Až později zjistila, že to zřejmě nebyl strach z lebek, ale vyděšení ze způsobu zacházení s lidskými ostatky. Dnes se na ně dívá denně – a s klidem. Ke všemu totiž přistupuje s pokorou a patřičnou pietou. A každý krok nejdříve dobře zváží. Řídí se intuicí. Svoji práci si vybrala také proto, aby pomáhala mrtvým odejít důstojně a skutečně jim dopřála odpočívat v pokoji.

Osudové setkání

V osmnácti, když už studovala obchodní akademii, potkala člověka, který se živil hrobařinou a téma volby povolání se znovu otevřelo. Když ji trochu zasvětil do řemesla, Lenka zjistila, že právě tohle je to, co chce v životě dělat. Ale školy nenechala a tak má dnes kromě certifikátu a kurzů v oboru z pragmatických důvodů i maturitu. Hrobařina pro ni není jen práce – ale poslání. Nejde jen o kopání hrobů, ale je to  hlavně o lidech. O těch, kteří odešli, i o těch, co zůstávají.

Těžké začátky

Když vzala poprvé do ruky lopatu, nemohla za chvíli popadnout dech, ale nevzdala se. Aby si postupně udržovala fyzičku, začala běhat a místo činek doma zvedala cihly. Jen fyzická síla by ale nestačila. Člověk musí umět také naslouchat a aby mohl plnit přání pozůstalých i jednat s úředníky. A není to jen o kopaní hrobů a lopatě, někdy přijde na řadu i sbíječka. „Když se daří, tak se daří, jako v každé práci,“ říká Lenka a s úsměvem.

A u všeho se musí dodržovat pravidla a normy, nejen rozměry, ale třeba i tlecí doby. Jen pro zajímavsot, u kopaných hrobů je nejmenší hloubka 150 centimetrů a nejvíce dva metry a tlecí doba deset až patnáct let. U hrobek není stanovena. V případě hrobů mají vliv třeba i jílovité vrstvy, které procesy zpomalují, ale někdy i spodní voda, která může uzavřít pohřebiště i na třicet let, jak říká.

[[img:chrn_fullwidth:26712:Foto: Chrudimské noviny]]

V lodičkách na hřbitově

Lenka má všechny potřebné certifikáty, takže může provádět i exhumace s povolením hygieny, a to i pro potřeby vyšetřování policie. Jednou měla přijet na exhumaci a kriminálka ji nechtěla pustit na hřbitov – čekali totiž na příjezd zaprášeného hrobníka s placatkoou a lopatou a místo toho dorazila hezká plavovláska v zelených šatech a v lodičkách.

Zvědavci se často neudrží: „Jak se mohla na něco takového dát? Nepije, nefetuje, nedělá veřejně prospěšné práce…,“ popisuje. Jeden zvědavec jí prý dokonce řekl, že asi musí být lesba, když nemá chlapa. Ale pravda je, že muži často  vezmou rychle do zaječích, jakmile zjistí, čím se živí a tak z prvního rande bývá někdy rovnou poslední, ale i v tomhle ohledu hrobařka Lenka věří, že všechno má svůj čas.

Vlastní cestou

Po několika letech usilovné práce u různých pohřebních služeb se rozhodla Lenka Nevečeřalová osamostatnit a založila si Angelethos, kde nabízí své služby. Díky nasbíraným zkušenostem už může doporučit ty, kteří svoji práci dělají opravdu dobře. A varovat před těmi, kteří přijedou v riflích a košili s krátkým rukávem. Nenápadný detail, ale podle Lenky vypovídá o přístupu takových hodně.

Workoholismus nezapře

Lenka věří na posmrtný život a podle toho přistupuje ke své práci. Ví, že na smrt se nedá připravit. Proto je na telefonu ve dne v noci. Když jí zavoláte, přijede profesionálka, které můžete důvěřovat.

Za posledních pět let si nevzala jedinou dovolenou. Vzpomíná, jak během covidu byly pohřby smutné, tiché, bez otevřených rakví. Ale i tehdy byla k dispozici, když ji druzí potřebovali.

Jde to i jinak

Když váš blízký odejde, není nutné hned volat pohřební službu. Můžete si dopřát čas. Klid. Rozloučit se doma, v rodinném kruhu. Bez spěchu. Tak, jak to cítíte. A samotný pohřeb? Nemusí probíhat v krematoriu. Poslední rozloučení se může odehrát v přírodě. U rybníka. V lese. Na louce. Tam, kde to měl zesnulý rád. Všechno se dá zařídit.

Po práci dokáže vypnout

Má kolem sebe lidi, kteří její práci neřeší - berou ji takovou, jaká je. S přáteli se ráda sejde na grilovačce, což považuje za dokonalý relax. Stejně jako plavání v bazénu nebo běhání za tmy, se sluchátky v uších. „A rozhodně si nepouštím Čechy krásné, Čechy mé,“ směje se.

Proč právě hrobničina?

„Beru to jako poslání, s pietou, úctou, s pochopením,“ říká. „Je to poslední služba člověku.“

 

 

 

 

 

 

Aby byla sklizeň zdarma, nezapomeňte oslovit cestáře

Pardubický kraj – Správa a údržba silnic i letos zaznamenala první oficiální žádosti o sběr plodů ze stromů rostoucích na jejich pozemcích. V létě si můžete natrhat třešně a na podzim je velký zájem o jablka nebo ořechy. Při kontrole hlídkou policie ale musíte předložit platné povolení, abyste měli sklizeň zadarmo.

V Pardubickém kraji vám stačí pouhé vyžádání si o formální souhlas a můžete sklízet zadarmo. Jak uvedla tisková mluvčí Správy a údržby silnic, i letos je možné se se žádostmi o sběr a česání ovoce obracet na jednotlivá cestmistrovství. Zatím jich prý ale evidují jen jednotky.

„Lokalit s ovocnými stromy není tolik jako v minulosti. Dle metodických pokynů se ovocné dřeviny již nesází u frekventovaných silnic, a to kvůli bezpečnosti provozu. Ovoce láká zvěř a zvyšuje se riziko střetu, proto se obnova provádí jen na méně zatížených silnicích,“ vysvětlila tisková mluvčí Zuzana Zlinská.

[[img:chrn_fullwidth:26685:Na Třech Bubnech.  Foto: Chrudimské noviny]]

„Zároveň bychom rádi apelovali na ohleduplnost: pokud už někdo sklízí, měl by brát skutečně jen plody – nikoli lámat větve nebo jinak poškozovat strom. Nutné je také dbát na celkovou bezpečnost,“ dodala.

V opačném případě vám hrozí od policie pokuta za přestupek a v případě, že toho sklidíte hodně a nepředložíte povolení, můžete zaplatit o deset tisíc korun.

Novou českou pohádku natáčeli i ve Slatiňanech a Chrasti

Pardubický kraj/Chrudimsko – Téměř po týdnu od intenzivního natáčení v Pardubickém kraji potvrdili filmaři informace ke vznikající zbrusu nové české pohádce, která se dostane do kin už na konci ledna 2026. Kromě Královehradeckého kraje se natáčelo i ve Slatiňanech a Chrasti u Chrudimi. 
[[gal:26671]]Foto: Chrudimské noviny
Natáčelo se už například i na zámku Opočno nebo hradě Kost a pokračovat se bude na zámku v Náchodě, ale právě před týdnem se dějištěm nově připravované dobrodružné pohádky s názvem Princezna stokrát jinak režiséra Miloslava Šmídmajera stala kromě zámku ve Slatiňanech také středověká vodárenská věž v Chrasti u Chrudimi. Krajská radní Petra Šimečková si od podpory natáčení filmu slibuje zvýšenou filmovou turistiku.
[[gal:26675]] Zdroj: FB/Stáňa Žáková
V Chrasti se kvůli uvolnění místa pro desítky aut filmařů rychle uklízelo a stěhovaly i popelnice a turistická atrakce zůstala celý víkend veřejnosti uzavřená. Mezi místními způsobila tato nevídaná akce docela povyk. Ze známých herců se v pohádce objeví například Patricie Pagáčová nebo Jaroslav Plesl a další.
[[gal:26672]]Zdroj: Bio Illusion
Hlavní dějovou linií pohádkového příběhu jsou šílené trampoty princezny Stelly z Jablečného království, která z nevysvětlitelných důvodů každý den mění svoji podobu, což považuje za opravdové prokletí a nikdo ji tohoto neduhu nedokáže zbavit. Ale jako obyčejně, všechny trable zdá se nakonec vyřeší láska princezny k chudému pašerákovi jablek a hrušek mezi dvěma královstvími, jménem Johan.
[[gal:26670]]Zdroj: Bio Illusion
Zajímavostí na okraj je, že kromě prince Ukruta je další zápornou postavu příběhu Ramor, ztvárněný hercem Jánem Koleníkem, který je podobný, a proslýchá se, že dokonce to i dostal za úkol, aby se inspiroval známou kontroverzní tváří prezentující nejmenované politické uskupení, které se mimo jiné dostalo do povědomí hlavně jeho videem při nebezpečné jízdě autem vysokou rychlostí. 

Požár v bývalém objektu Transporty mohl skončit i výbuchem

Chrudim – Potenciálně extrémně nebezpečný požár, který se rozhořel v areálu bývalé Transporty včera odpoledne, způsobilo podle vyjádření tiskové mluvčí hasičů Venduly Horákové zahoření hořčíkových spon na trafostanici. Hořící hořčík není radno hasit vodou,  což hasiči samozřejmě věděli, protože by došlo k výbuchu.

[[img:chrn_fullwidth:26652:Hala objektu bývalé Transporty.  Zdroj: Hasiči Chrudim]]

Když hoří hořčík, reakci doprovází oslňující bílý plamen, na který není bezpečné se dívat dlouho bez ochranného tmavého skla. Produktem hoření je oxid hořečnatý v podobě bílého prášku, který brzy zahltil celou halu a bylo potřeba ji co nejrychleji odvětrat, aby koncentrace nezpůsobovala dýchací problémy. „Hořely spony s hořčíkem. Požár je beze škody,“ uvedla mluvčí hasičů Vendula Horáková.

[[gal:26653]]

Hořící hořčík se obecně hasí práčkovým hasicím přístrojem typu D nebo suchým pískem. I tak byl zásah náročný. Krajské operační a informační středisko obdrželo informaci o požáru včera ve 13:27 hodin. Na místě zasahovaly čtyři jednotky požární ochrany: profesionální a dobrovolní hasiči z Chrudimi, Topole a Slatiňan.

V hale za 100 milionů si nezasportujete bez problémů ani po roce

Chrudim – Obě sportovní komise Rady města Chrudim se vypravily podívat, jak to po skoro roce od prvních připomínek Jiří Hradce (Chrudimáci) funguje, nebo spíše nefunguje, ve sportovní hale. A věřte-nevěřte, opět se bohužel našlo spoustu věcí, které vyžadují řešení, jako by se na ně po celý rok nesáhlo a výtky návštěvníků se jenom potvrdily.

[[img:chrn_fullwidth:26595:Sportovní hala Chrudim.  Foto: Chrudimské noviny]]

Sportování v hale není bez problémů ani po roce

Jak se řeklo, tak se zatím nestalo: Když se po téměř roce přišly obě komise pro sportovní záležitosti a dotace podívat do haly, aby zkontrolovaly, že vše funguje, jak má, s hrůzou zjistily, že přibyly i další problémy: Mimo jiné například se není možné normálně osprchovat, protože byste se museli doslova nalepit až ke zdi, aby na vás voda ze sprchové hlavice dosáhla. Pokud byste si potřebovali natočit vodu k pití, teče z umyvadel jenom teplá. A z důvodu špatně vyřešených šaten a jejich malé kapacity se mnozí musí převlékat na chodbách, nebo čekat ve frontách.

O nedostatcích se vědělo už při otevření


Sportovní hala se velkolepě otevřela veřejnosti už 7. září, ale hned na prvním zářijovém jednání zastupitelstva zazněly k jejímu provozu první připomínky. Téma nedořešených nedostatků sportovní haly otevřel jako první zastupitel Jiří Hradec (Chrudimáci), deset minut před koncem schůze už 16. září 2024, ale od té doby jako by se nic nezměnilo.

Sportovní areály města Chrudim a odbor investic nyní mají od komisí lhůtu na vysvětlení do konce září 2025.

 

 

Co tvrdil Jiří Hradec už před rokem?

„Při běžném pohledu je to bezvadné, při používání je to trošku horší, protože nefungovala klimatizace, není zatím jasné, jak se mají pohybovat lidi, kde se mají přezouvat, a tak. Čili organizačně to chce ještě trošičku dotáhnout. Není jasné, kde se co vypíná, zapíná. Zapnete klimatizaci a zhasne tělocvična a podobně. Takže tyhle věci tam trošičku ještě haprují. Nevím, to je věc asi provozu, to nebudeme řešit my, od toho jsou tady jiní, ale jen podotýkám, že by se to mělo vyřešit.“

A jak tehdy reagoval starosta?

„Slyším prvně, že by tam něco nefungovalo. Spíš to přikládám nějaké neznalosti obsluhy, možná nezaškolení. Takže věřím, že tyto bolesti v krátké době vychytáme,“ a po krátké odmlce dodal: „Je to v záruce když tak, takže kdyby to nešlo dál, tak se to holt musí opravit a zhotovitel odstranit na své náklady,“ uvedl starosta před rokem.

 

Návštěvníci haly se ale uvedení do pořádku dle zpráv z kontrolní prohlídky zatím ani po téměř roce nedočkali.

 

 

 

Bezpečnější křižovatka u Medlešic má po deseti letech zelenou

Chrudim – U Medlešic se začne po deseti letech stavět mimoúrovňová křižovatka, která zajistí větší bezpečnost a plynulost dopravy mezi Chrudimí a Pardubicemi. Ředitelství silnic a dálnic nyní zveřejnilo, kdo se postará o realizaci. Výběrové řízení vyhrála společnost STRABAG s nabídkovou cenou ve výši přes 50 milionů korun.

[[img:chrn_fullwidth:26639:Foto: Chrudimské noviny]]

[[img:chrn_fullwidth:26629:Foto: Chrudimské noviny]]

Že u Medlešic ŘSD předpokládá letos zahájit dostavbu mimoúrovňové čtyřpruhové křižovatky s dokončením v příštím roce potvrdila Chrudimským novinám tisková mluvčí Petra Drkulová už na konci května. „K posunu zahájené této stavby v řádu měsíců došlo kvůli novému požadavku archeologů na provedení záchranného archeologického průzkumu v daném místě,“ informovala. Stavební řízení nabylo právní moci a stavba může být po průzkumu zahájena.

[[img:chrn_fullwidth:26628:Foto: Chrudimské noviny]] 

Generální ředitel Radek Mátl na sociální síti v těchto dnech oficiálně oznámil, že zhotovitelem křižovatky bude společnost STRABAG, která výběrové řízení vyhrála s cenovou nabídkou 50,39 milionů korun. „Stavbou dojde k doplnění větví mimoúrovňové křižovatky a propojí silnici I/37 se silnicemi II/324 a III/34032 a zlepší se tak doprava mezi Chrudimí a Pardubicemi,“ dodal.

[[img:chrn_fullwidth:26630:Zdroj: ŘSD]]

Výstavbu v Opletalově ulici město nezastaví. Změna by stála miliony

Chrudim – Obyvatelé Opletalovy ulice se nechtějí smířit s plánovanou výstavbou v blízkosti jejich domovů. Starosta František Pilný (ANO 2011) se po dotazu Erika Jahnického (STAN) na tento problém rozhovořil ve smyslu, že proti výstavbě v souladu s územním plánem v podstatě nemůže nic dělat, a kdyby územní plán chtělo město změnit, hrozí mu odpovědnost za škodu v desítkách milionů korun, do čehož jít nechce.

[[img:chrn_fullwidth:26626:Zdroj: Mapy.cz]]

Starosta František Pilný (ANO 2011) se na posledním jednání zastupitelstva města Chrudim vyjádřil, že „pokud majitel pozemku získá povolení, které nabyde právní moci a je v souladu s územním plánem, tak není v našich silách mu v tom zabránit,“ uvedl v souvislosti s problémem obyvatel Opletalovy ulice, kteří si tam nepřejí bytovou výstavbu. Ta je ovšem v souladu s platným územním plánem. Starosta sice prý cítí apel od občanů, že by tam plánovaný bytový dům stát neměl, ale jak říká, v podstatě není jak tomu zabránit, protože změna územního plánu by mohla přivést město do pěkných potíží.

„Naší obranou, pokud to tam nechceme, může být změna územního plánu, ale je třeba říct, že poslední proběhla v roce 2020, a pokud bychom teď územní plán změnili, tak jsme odpovědni za škodu, kterou tím způsobíme,“ uvedl. „A byť já si třeba myslím, že ty bytovky tam nejsou vhodné, tak rozhodně nechci město vystavit náhradě škody ve výši možná i desítek milionu korun za to, že to změníme na něco jiného,“ a doplnil, že sám by tam viděl raději parkoviště.

Jedinou cestou dle starosty bylo věc řešit přímo s majitelem pozemku, kdyby se ovšem sám rozhodl podat návrh na změnu územního plánu nebo kývl na směnu či prodej pozemku městu. „On to ale odmítl s tím, že do projektu už dal několik milionů korun a bytový dům hodlá realizovat,“ uzavřel starosta.

[[img:chrn_fullwidth:26627:]]

Bez parkovacích domů chce starosta situaci vyřešit odkláněním dopravy

Chrudim – Občané bydlící v okolí sportovní haly si dlouhodobě stěžují na problémy. I krátký nákup znamená, že po návratu domů možná už nezaparkují a musí vláčet těžké tašky domů desítky metrů. Starosta František Pilný (ANO 2011) připustil, že situace je problematická, a oznámil konkrétní protiopatření.

Při pořádání větších sportovních akcí prý už nebudou u haly přítomní jen strážníci rozdávající pokuty, ale i koordinátoři dopravy v reflexních vestách. Jejich úkolem bude nasměřovat osobní i autobusovou dopravu mimo Tyršovo náměstí.

„Autobusy budou nově parkovat na Popperově náměstí nebo v ulici Generála Klemeše. Osobní vozidla budou odkláněna na parkoviště u divadla. Dále budou zpřístupněny vnitrobloky za budovou městské policie v Hradební ulici a za objektem Pardubická 67,“ uvedl starosta František Pilný.

[[gal:26590]]Foto: Chrudimské noviny

Opatření by mělo trvat do doby, než bude u haly stát třípatrový parkovací dům se 180 místy pro parkování. Aktuálně už se projektuje. Podle starosty by měl vzniknout ještě před rekonstrukcí Tyršova domu a sporthotelu. Na střeše bude navíc sportovní hřiště pro míčové sporty.

Další možností by byl parkovací dům na Moravově zahradě. Ten však zatím zůstává jen ve fázi úvah bez jasného časového rámce. Pokud by se projekt uskutečnil, mohl by významně odlehčit nejen sportovní hale, ale i širšímu centru města.­