Rekreační lesy Podhůra
Chrudimský bizár: Jediné město, které se pyšní výhledem na skládku
Že lidi formuje prostředí, ve kterém žijí, je známý fakt. Jaké prostředí ale formuje lidi z Chrudimi a okolí? Pojďme se společně podívat, jak to dnes vypadá v jedné části rekreačních lesů na Podhůře, kde proud řeky nesyčí, a tak tam pod tou skálou technické služby z Chrudimě pravidelně dovážejí náklad plný bílých porcelánových mís. Zní to tak vznešeně, viďte?
[[img:chrn_fullwidth:16899:Rozhledna Bára je jedinečná nejen svým materiálem, ale i výhledem, který poskytuje. Foto: Petra Vintrlíková]]
Pod tou skálou, kde se proud odpadků tyčí
„Jé, pojďte sem, já už vidím tu skládku!“ zakřičelo radostně dítě ze skály zvané Čertova skalka na svoje rodiče, zatímco já jsem zrovna fotila scenérii pod skálou a nevěřila svým očím a pak už ani uším. Že by si místní lidé zamilovali tuto část rekreačních lesů včetně skládky a přijali ji jako její nemyslitelnou (nebo chcete-li neodmyslitelnou) součást? Jestli stejné nadšení sdíleli i rodiče, už jsem bohužel nezaslechla.
A protože nad tou skládkou (hromad je tam ukrytých více) kdosi vymyslel postavit rozhlednu, tak se na tu nádheru můžete podívat od dubna do října opravdu z výšky. Jinak je vstup na vlastní nebezpečí, ale i tak vstup povolen naráz pouze v šesti lidech. To prostě jednomu hlava nebere. Ale pro místní a ty z okolí asi nic nenormálního, už jsou na podobné výstřelky prostě zvyklí. První rozhlednu Báru navíc odnesl „čert“ v podobě tornáda hned čtyři dny po jejím otevření v roce 2008. Místo jako stvořené pro různé záhadology a konspirační teorie, ale pokračujme dál.
[[img:chrn_fullwidth:16894:Technické služby a další porcelánové mísy už se vezou. Foto: Petra Vintrlíková]]
Chrudim, město, kde stojí za to žít?
Už se proslýchá, že prý před časem předběhla v památkové péči Chrudim Prahu, ale je vidět, že místním opravdu smysl pro humor nedochází. Nebo neprochází? Je to ostatně i trend v památkové péči, i když ne všude se tím řídí: nerekonstruujeme, ale konzervujeme, aby to vypadalo, jako by se zastavil čas. Uchovat, ne rozbít. Ale tohle samozřejmě není případ pomalu chátrajícího lanového centra, protože to není v památkové zóně, na rozdíl od Štěpánkova domu. Důležité je umět si správně vybrat obor. Zavádět inovace se ale v tomhle městě v minulosti některým nevyplatilo.
A až se Vás bude někdo ptát, proč se Chrudimi přezdívá Benátky východních Čech, nebo budete potřebovat postrašit zlobivé dítě, vytáhněte na něho dobové fotografie ze zatopeného sídliště Na Šancích. Navrhuji výstižnější slogan: žádné: Chrudim, místo, kde stojí za to žít, ale prostě: Chrudim, město kuriozit. Každý si najde tu svou a věřím, že tohle přiznání by přilákalo zpět všechny turisty. Změněním názvu jedinečného Muzea barokních soch, které zatím nedokázal nikdo zužitkovat, na Muzeum baroka rozhodně díru do světa Chrudim neprorazí.
Kde jsou ty časy, kdy byla Chrudim vyhlášeným kulturním městem a opravdu to tady žilo. Holt, je to umění, znát svoje výhody a omezení a brát věci tak, jak jsou. Vzpomeňte si na tu pověst o kněžně Libuši s její jasnovideckou vizí. A představte si umělkyni, jak z rozhledny na Podhůře pronáší operním zpěvem aktualizovanou památnou větu: „Vidím město veliké, jehož skládka hvězd se dotýká!“ Můžete dle libosti scénku obměňovat. To by bylo teprve PR pro místní rozvoj.
[[img:chrn_fullwidth:16898:Místo jako stvořené pro scénky z Titanicu. Foto: Petra Vintrlíková]]
Když to nesmrdí u baráku, petice nehrozí
Alespoň relaxaci na čerstvém vzduchu slibují rekreační lesy. Už při vstupu máte zřetelně na výběr jen ze dvou možností, což ti nerozhodní jistě ocení. Prostě žádná „schovka“, aby to nikomu nepřipadalo divné. Podle cedulí si můžete už několik let vybrat, zda půjdete na rozhlednu rovnou, nebo to vezmete oklikou přes skládku. I tak se dá dosáhnout vrcholu. I když někteří ho dosáhli už na parkovišti, podle toho, co nevyhodili do koše. A protože to není v obytné zóně a na první pohled to nesmrdí, není důvod sepisovat ani petice, takže to tady jen tak nezruší. Hurá!
Pokud nejste nároční a chcete jít s dobou, můžete si tu třeba pořídit materiál pro originální sochařská díla, jak je teď v módě, tady se opravdu vyřádíte. I ta minivyhlídka, kde si můžete střihnout scénku jak z Titanicu, u skládky stále stojí. Vlastně by se to dalo jistým způsobem považovat i za altruismus, protože se tím ulehčí život spoustě lidem, když se nad tím zamyslíte. Jaká škoda by to byla pro ty, co vidí víc než ostatní a nakonec usoudili, že i ta skládka není jen součástí přírody, protože tu probíhala revitalizace, ale že z těch toaletních mís, co dole různě trčí k obloze mezi sutí a jiným harampádím, by byl vedle i Marcel Duchamp.
[[img:chrn_fullwidth:16895:Panelová výstava na okraji skládky na Podhůře. Kvůli zavřeným galeriím se odešli někteří realizovat do lesů jako za minulého režimu. Foto: Petra Vintrlíková]]
Na vysokém podstavci z panelů můžete zhlédnout výstavu toho nejcennějšího, co zatím tato skládka vydala. Mnohé poklady ale teprve čekají na své objevitele. Vše si zde můžete, na rozdíl od sběrného dvora, odnést zadarmo. I pedagogové si zde přijdou na své. Hra na archeology z budoucnosti nadchne snad každého. Lidé budou jednou vzpomínat, jak dlouho vydrželi pohled na tuto krásnou scenérii. Výtěžek ze skládky půjde jistě na dobročinné účely. Teď jste se měli zasmát. Ve skutečnosti je to všem jedno, a komu není, nakonec mávne rukou. Nechat pod rozhlednou tak dlouho kvést skládku, kterou navíc všichni schvalují, to je teprve umění jednat s lidmi!
[[img:chrn_fullwidth:16892:Skládka umí vzbudit dojem. Foto: Petra Vintrlíková]]
Kouzlo rozporuplnosti možná přetrvá
Srdce turistů vyhledávajících bizarní zážitky zaplesá při návštěvě této kuriozity východních Čech. Celá tahle podívaná už ale brzy skončí. Proto by se jistě osvědčily reklamní plakáty s těmi, kdo to vymysleli, aby místo ještě stihlo navštívit před dalšími volbami co nejvíce lidí. Konec skládky se očekává totiž v roce 2024. Třeba se ale do té doby ještě něco vymyslí. Však úplný zákaz skládkování má být až v roce 2030, ne? Představte si, že by to kouzlo rozporuplnosti pominulo. Už hrozilo v roce 2012, že tady možná žádná skládka nebude. Nebo se to aspoň jen tak řeklo, aby to vypadalo, že se s tím něco dělá, však víte, jak to je. Těch turistů, co by o tuto atrakci bez vysvětlení za ty roky přišlo, ještě že se na to zapomnělo.
To nejlepší na konec
Kuriozitou na závěr zůstává, že životnost rozhledny převážně z modřínu je i přes pravidelnou údržbu odhadnuta na 20 let, jak uvádějí i Městské lesy. To by znamenalo, že pokud bude provoz skládky prodloužen až do roku 2030, přežije i stávající rozhlednu Báru.
[[img:chrn_fullwidth:16891:Rozhledna Bára soupeří o své přežití se skládkou. Foto: Petra Vintrlíková]]
Chrudimský zábavní park na Podhůře otevřou ještě před začátkem letní sezóny!
Chrudim – V Rekreačních lesích Podhůra se i přes dnešní deštivý den a samé bláto, kdy vyjít si ven nestojí za to, usilovně pracuje na dokončení zbrusu nového dřevěného herního parku hned vedle rozhledny Bára.
[[img:chrn_fullwidth:26067:Foto: Chrudimské noviny]]
I když dnes prší, je důvod se těšit na slunečné zítřky, protože otevření nového zábavního parku na Podhůře se stihne ještě před začátkem letní sezóny! A to je důvod k oslavě.
[[img:chrn_fullwidth:26069:Foto: Chrudimské noviny]]
Park už je skoro připraven obveselit první nadšené návštěvníky. Ještě zbývá doladit poslední detaily a postavit vstupní branku se samoobslužným platebním terminálem, který bude přijímat jak hotovost, tak i platební karty.
[[img:chrn_fullwidth:26071:Foto: Chrudimské noviny]]
„Kolaudace parku je naplánovaná na 3. dubna po kompletním dokončení parku, který má být předán do konce března. Termín otevření předpokládáme během dubna," potvrdila Soňa Součková z Městských lesů Chrudim potěšující zprávu.
[[img:chrn_fullwidth:26068:Foto: Chrudimské noviny]]
Jednorázové vstupné: 200 korun
Časová dotace: 3 hodiny
Věkové omezení: do 3 let s doprovodem dospělého
Kapacita: 98 osob
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Číst dál
Zábavní park na Podhůře už se rýsuje!
Chrudim – I přes sychravé podzimní počasí se v chrudimských městských lesích už konečně rýsují nové dřevěné atrakce dlouho slibovaného Rodinného parku Podhůra, který nahradí dřívejší oblíbený lanový park.
Slibované 3D Bludiště už se připravuje. První dřevěné lávky a další prvky jsou na svém místě. V novém Rodinném parku na Podhůře se za bezmála 10,4 milionu korun objeví hned několik důmyslných atrakcí podle návrhu Simony Culíkové z Uniparku.
[[img:chrn_fullwidth:25649:Zdroj: Městské lesy Chrudim]]
Realizační firma Gardenline má na konečnou realizaci ještě dost času. Od předání staveniště přesně půl roku. Prvním dětem i dospělým by tak mohl být park k dispozici nejpozději začátkem jara 2025.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Číst dál
Jestli přijde dotace, lanový park se promění v bludiště
Chrudim – Zadávací řízení na nové volnočasové atrakce v Rodinném parku Podhůra u rozhledny Bára už je v plném proudu. Příjem nabídek probíhá do 24. února, 10:00 hodin. Předpokládá se, že by vybudování atrakce se vším všudy mělo stát přes deset milionů korun, cena je stanovena na 8,6 milionů korun bez DPH.
Jestli letos opravdu dojde k realizaci 3D Bludiště a vznikne tak nový Rodinný park Podhůra, bude jasné do konce března. „Soutěžíme zadavatele, s tím, že když všechno dobře dopadne, tak by to mělo být postavené do konce letošního roku, to znamená, v příštím roce na jaře bychom mohli otevřít. Ale prioritou číslo jedna je, že na to dostaneme dotaci z ministerstva pro místní rozvoj,“ upřesnil k realizaci 3D Bludiště jednatel Městských lesů Chrudim Zdeněk Odvárka. „Rádi bychom nový park zrealizovali. Máme stavební povolení, projektovou dokumentaci, požádali jsme o dotaci a uvidíme.“
[[img:chrn_fullwidth:19672:Koordinační situace, 1:250. Zdroj: PD Rodinný park Podhůra]]
Zájemci o stavební práce pro zhotovení 3D Bludiště na Podhůře mají měsíc, aby se přihlásili do výběrového řízení. Realizace celé zakázky bude trvat odhadem asi 6 až 9 měsíců. V horním patře bludiště návštěvníky zabaví překážky pojmenované Opičárna, Harfa, Kruhy, Had, Prales a Hop a v tom dolním má být Tunel, Vojenská, Rybářská, Kladiny, Síťový tunel, Hrazdy a Zvířátka. Překážky jsou navrženy převážně ze dřeva a polypropylenových lan a sítí.
[[img:chrn_fullwidth:19673:Ilustrační foto. Zdroj: UniPark]]
Atrakce dosahující výšky až 10,71 metrů nad terén, kterou navrhla Simona Culíková z UniParku, se skládá ze dvou nadzemních podlaží, kam vedou schodiště na lávky ke 13 domečkům a jednomu nerezovému tobogánu, ze kterého se dá bludiště opustit. V jednom okamžiku jej může využít až 150 návštěvníků, dětí i dospělých. Součástí komplexu bude i turniket, který vpustí návštěvníky do 3D Bludiště až po zaplacení vstupného.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Číst dál
Okolí rozhledny už teď srdce rozbuší, ale nově pomůže i AED
Chrudim – Ničivé tornádo ovlivnilo i realizaci úspěšného projektu letošní Burzy filantropie, který podpořilo i město Chrudim a zapojila se do něj i Střední škola zdravotnická a sociální v Chrudimi. Projekt Českého červeného kříže (ČČK) s názvem „Zachraň život, použij AED“, neboli automatizovaný externí defibrilátor. Ten dokáže znova obnovit srdeční rytmus v případě náhlé zástavy srdce. Že o život šlo skutečně hned den po té, nám vylíčil předseda oblastního spolku ČČK Chrudim Vratislav Příhoda. Jak napsal, vše muselo jít stranou a jelo se pomáhat obcím postiženým tornádem na Moravu.
[[img:chrn_fullwidth:16891:Oživovací přístroj srdce umístí nejdříve do okolí rozhledny Bára. Foto: Chrudimské noviny]]
„Den po Burze filantropie bohužel zasáhlo Hodonínsko a Břeclavsko ničivé tornádo,“ vysvětlil zpoždění realizace projektu Vratislav Příhoda. „Jelikož jednou z našich hlavních činností je připravenost na mimořádné události a jsme součástí IZS na vyžádání, velká část našeho týmu vyjela pomoci našim kolegům do Hodonína. Zde jsme strávili téměř měsíc, a ještě pro Hodonínské kolegy v současnosti zajištujeme support. Všechny naše další projekty, kde byla nějaká časová rezerva nebo nehrozilo prodlení, musely jít stranou,“ uvedl Vratislav Příhoda.
[[img:chrn_fullwidth:16899:AED bude zachraňovat životy v okolí. Foto: Chrudimské noviny]]
Ještě na konci května chybělo k získání finanční podpory projektu 60 hlasů. Finanční prostředky by prý mohly ČČK podle Vratislava Příhody dorazit na účet v průběhu září. Autoři projektu chtějí rozšířit dostupnost AED a již brzy začnou jednat o možnosti instalace na vytipovaná místa. Peníze z burzy ale nepokryjí ani náklady na jeden přístroj AED. ČČK ještě musí další finance shánět. „Jedno z míst, které by se nám primárně líbilo, je právě okolí Báry," uvedl Vratislav Příhoda. „Město Chrudim nás podporuje, rádi bychom první AED umístili co nejblíže."
[[img:chrn_fullwidth:16900:Na Báře se srdce rozbuší, když to bude potřeba. Foto: Chrudimské noviny]]
Letošní rok prý berou jako pilotní. „Pravděpodobně se povede umístit jen jeden přístroj ideálně v říjnu nebo listopadu. Příští rok ale projekt bude pokračovat, zásadní jednání s donátory proběhnou v první polovině září,“ uvedl Příhoda. Mají vytipováno podle osobních zkušeností záchranářů několik míst po celém okrese, ale se starosty okolních obcí o svých záměrech zatím ještě nejednali. Majitelé pozemků se o plánovaném umístění AED dozví v první polovině září.
Tajemství zastávky na Podhůře odhaleno. Architektův syn chystá knihu
Chrudim/Podhůra – Před časem, kdy jen pár dnů po naší iniciativě najít autora jedinečné funkcionalistické zastávky, které by jinak nejspíš brzy hrozil zánik, protože se o ni dlouhá léta nikdo nezajímal, a do které se posléze zapojili po našem dotazu také památkáři, se ozval člověk, který věděl víc než ostatní. Tehdy jsme oslovili přímo syna architekta, Cyrila Luhana mladšího.
[[gal:17588]]Fotografie z archivu Cyrila Luhana mladšího. Zdroj: Postbellum
O autorovi nevěděli ani památkáři
Město vyznamenalo Cyrila Luhana staršího in memoriam oceněním Osobnost města Chrudim v roce 2018. Po vydání článku o zastávce na Podhůře v Chrudimských novinách se do té doby všeobecně neznámé informace o autorství zastávky dostaly i k památkářům z Územního odborného pracoviště v Pardubicích, kterým do té chvíle tyto informace v památkovém katalogu scházely.
Protože s věcí obeznámený člověk na výzvu Chrudimských novin, které to celé iniciovaly, bohužel ani po měsíci nezareagoval, nebudeme jej tedy jmenovat. Ale aby našim čtenářům neuniklo, kdo je znovuobjeveným významným autorem zmíněné zastávky, využíváme nových informací, dostupných už i v aktualizovaném památkovém katalogu, a také našich kontaktů a přidáváme pár souvislostí k dobru navíc, po té, co se nám podařilo oslovit přímo architektova syna, Cyrila Luhana mladšího.
Zášť některých spolupracovníků se mu podepsala na zdraví
Autorem zastávky na Podhůře byl významný chrudimský architekt a stavitel Cyril Luhan (1904–1973), který v Chrudimi vystavěl více než sto obytných a úředních budov a jehož syn Cyril (*1929) se věnoval dopravnímu inženýrství.
Soukromý podnik architekta Cyrila Luhana staršího byl po komunistickém převratu znárodněn mezi prvními. Jeho syn uvedl v rozhovoru pro Paměť národa v roce 2016: „Šlo ale o obyčejnou krádež. Mohl sice v nějaké formě dělat stále svou práci, jen byl mnohem hůře placen a stále ho ponižovali, že je bývalý kapitalista a vykořisťovatel. Otec to velmi špatně nesl.“ A dnes pro Chrudimské noviny znovu potvrdil: „Je to skutečnost a ta záštiplná nevůle zkrátila mému tátovi život.“
Kde je těch 400 piv, 200 buchet, 66 bochníků chleba a tisíc cigaret?
Funkcionalistickou zastávku vyprojektoval Cyril Luhan starší v rámci takzvané Akce Z někdy před rokem 1961. K dalším jeho architektonickým dílům patří budova městského úřadu: „Tehdy se to stavělo pro tehdejší finanční ředitelství,“ doplňuje Cyril Luhan, dále budova okresního soudu, Husův sbor církve československé husitské a mnohé další výstavní stavby i rodinné domy: „I činžáky, které jsou v tom bloku pod nádražím, to celé postavil táta, Čs. armády, Přemysla Otakara Druhého, Revoluční a Rooseveltovu,“ vyjmenovává Cyril Luhan namátkou stavby z let 1932–1938: „Poslední dva vzhlížejí k tomu autobusovému nádraží. Po slavnostní glauše těchto domů konané 13. května 1939, které se účastnilo 60 osob, si stavitel Jirka zapsal: ‚Kde je těch 400 piv, 200 buchet, 66 bochníků chleba a tisíc cigaret?‘“ – přiblížil okolnosti dostavby Cyril Luhan mladší. Jeho otec prý do každého okna nových domů obstaral i truhlík kvetoucích pelargonií.
Letos se Cyril Luhan mladší chystá vydat knihu
„Pracuji už pět let na publikaci, takové technické hospodařské studii o výstavbě chrudimských domů, nejsou to domy jen mého tatínka, ale všechny domy, co se postavily do znárodnění v roce 1948,“ řekl dnes pro Chrudimské noviny architektův syn, stavební inženýr Cyril Luhan mladší (92). „Už jsem o tom informoval starostu pana Pilného a počítám při vydávání knihy s podporou města,“ doplnil. Jeho oblíbenou budovou v Chrudimi je dům číslo 580 naproti bývalé tkalcovně, na rohu ulice Dr. Peška a Obce Ležáků, a pak ještě jedna stavba, dům číslo 572: „Kdyby měl někdo fotografie původní podoby toho domu číslo 572, ať se mi ozve,“ říká Cyril Luhan. Bohužel prý jeden z nových majitelů domu nastavil ještě jedno patro: „A tím tu původní pěknou stavbu architektonicky pokazil. Marně sháním fotografie ještě před tou přestavbou, kdyby je někdo měl a ozval by se, byl bych mu moc vděčný.“
Z dukelského lesoparku: Bobr už možná brzy nebude vadou na kráse
Pardubice – Pamětnící naštvaně vzpomínají. Kdo to nezažil, ten se jen diví, co aktuálně zamýšlí město Pardubice s bývalou diskotékou U Bobra. Objekt zeje prázdnotou, stejně jako budova v rekreačních lesích na Podhůře, kde se taky konaly vyhlášené diskotéky. Na rozdíl od objektu na Podhůře je ale Bobr naštěstí už pět let majetkem města. Někteří pamětníci, kteří s nostalgií po letech místo navštívili, pociťují zlost a aktuální stav budovy hodnotí jako před demolicí. Revitalizace okolního lesoparku z evropských fondů byla dokončena v roce 2015. Místo prázdné budovy možná bude psí útulek.
[[img:chrn_fullwidth:16952:Pohled do interiéru objektu. Zdroj: Prázdné domy]]
O novém využití místa se právě diskutuje. Momentálně přichází v úvahu podle primátora Martina Charváta přesunout sem psí útulek z pardubické Štrossovky. Stále tu ale chybí i něco jako lesní občerstvovna. K obojímu se vyjádřili Piráti, kteří by prý s přesunem útulku do lesoparku souhlasili, pokud by jeho součástí byla i kavárna. Revitalizaci lesoparku z roku 2015 za 20 milionů nehodnotí Piráti kladně: „V jeho středu ležela jedna výrazná vada na kráse – léta vybydlená budova, které se říká Bobr," jak uvedli na svém facebookovém profilu, kde vyzývají svoje stoupence k vyjádření, co by U Bobra zbudovali oni. Zatím bez odpovědi.
[[img:chrn_fullwidth:16954:Budova U Bobra. Zdroj: Prázdné domy]]
Ale podle nostalgických reakcí mnohých pamětníků, kteří se jezdí k ruině fotit a zavzpomínat na staré dobré časy, by se zde kromě útulku s kavárnou uživilo i pamětnické centrum, jen by bylo potřeba více místa. Nebo času? „Člověk se párkrát vyspí a z hospody je ruina,“ shrnul Tom Pejter. „Já to pamatuji v 70. letech jako starou vodárnu, kam si kdekdo odskočil nejen na malou, a taky tam údajně dělal striptýz úchylák,“ zavzpomínala Ivana Tichá.
Jestli stěhování do lesoparku na Dukle městský útulek v Pardubicích kvituje, se zatím nepodařilo ověřit. Útulek prošel rekonstrukcí v roce 2003, aby vyhovoval směrnicím EU, ale kapacitní problémy řeší neustále a město hledá řešení už bezmála dvacet let.
[[img:chrn_fullwidth:16953:Umístění objektu uprostřed lesoparku na Dukle. Zdroj: Prázdné domy]]
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Číst dál
Stavba lesovny stále vázne na penězích
Chrudim – Městské lesy stále ještě zůstávají oblíbeným cílem turistů z Chrudimě i širšího okolí. Nejnověji se tu objevilo hned několik desítek tůní, které mají zadržovat vodu, město průběžně investuje i do zalesňování „holin“ po stromech „sežraných“ kůrovcem. Svého času se uvažovalo i o stavbě lesovny.
Lesovnu, jejíž součástí mělo být i návštěvnické centrum, chtělo město stavět již před osmi lety. Vzhledem k nedostatku financí však byl celý projekt odložen a ani dnes se nezdá, že by se v tomto mělo cokoliv změnit. Před čtyřmi lety byla cena nové stavby vyčíslena na 15 milionů korun. V mezičase tu alespoň vzniklo důstojnější parkoviště. Za čtyři miliony.
„Něco jako ekocentrum je dlouhodobě plánováno na Podhůře – původně pod názvem Vzdělávací a návštěvnické centrum Podhůra, později jako Dům přírody. Podílet se má město Chrudim, CHKO Železné hory a Geopark Železné hory. Zatím vše bohužel vázne na financích,“ uvádí k doložené stavbě tiskový mluvčí města Aleš Prokopec. Peníze však jsou. Stačí o ně šikovně požádat.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Číst dál
Vandalové se Na Podhůře vyřádili
Chrudim – Prostředí, jak známo, vychovává. Kde se objeví nějaký nepořádek, zdemolovaný veřejný majetek, černá skládka, tam brzy přibude další taková nepravost. Mnozí cyklist jásali nad myčkou, hustilkou a nářadím u rekreačních lesů Na Podhůře. Nyní z těchto „vymožeností“ zbývá torzo.
Jako by ničení všeho, co slouží druhým, bylo v současné době v české národní povaze. „Malůvky“ na kostele svatého Michaela nemizí, dětská hřiště ve městě soustavně demolují nenechaví teenageři a bezdomovci. Politické špičky před rokem slavnostně otevřely nové parkoviště Na Podhůře a spolu s ním veřejnosti představily zázemí pro cyklisty.
[[img:chrn_fullwidth:15938:]]
Rok se s rokem sešel a z pumpičky, myčky a drobného nářadí tu bez potíží lze využít jen hustilku. Otrhané řetízky, na nichž původně viselo nářadí, obsahují pouze jeden inbusový klíč. Myčka přišla o část, která usměrňuje proud vody. Vandalové se tu zkrátka vyřádili.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Číst dál
Dobrá zpráva: Parkoviště Na Podhůře je už téměř hotovo
Chrudim – Dobrý zpráv je jako šafránu. Ani jedna taková zprávička proto nesmí zapadnout. Mezi ty nejlepší se v současné době řadí informace o úspěšném postupu prací na parkovišti pod Městskými Lesy. Stavaři tu momentálně finišují a dosluhující starosta Petr Řezníček (SNK – ED) se proto opětovně chlubí plněním svých slibů.
Co tu tedy prozatím vyrostlo? Je to hlavně parkoviště se stáním pro 28 osobních automobilů o celkové rozloze 1095 m2, z toho 435 m2 zpevněné cementobetonové plochy a 660 m2 zpevněné mlatové plochy. Čítá rovněž dvě vyhrazená stání pro invalidy, připravena budou také dvě odstavná stání pro autobusy. Případní kritici opětovného betonování kdysi tak krásných přírodních ploch nemusí mít obavy. Beton, na němž mají auta stát, je vsakovací. Ani kapka vody proto nepřijde nazmar.
[[img:chrn_fullwidth:15599:]]
U bývalé výletní restaurace Kometa se však rýsuje i slibované vybavení pro cyklisty. Objeví se tu hustilka, cyklonářadí a samozřejmě také velmi oblíbená myčka kol. Ta však bude spuštěna až po zimě.
Stavbu provádí společnost D&D PROFI s. r. o. z Dašic. Náklady činí 3 807 000 Kč, spolu s autorským a technickým dohledem celkem 4 037 000 Kč. Zastupitelstvo Pardubického kraje schválilo poskytnutí dotace ve výši jednoho milionu korun, na projektu se tedy dotace podílí čtvrtinou nákladů.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Číst dál