Chrudimské noviny AÏOLI

Dnes: 17°C
Zítra: 18°C
Pozítří: 18°C

AÏOLI

Aïoli je studená omáčka, pocházející z francouzské Provence, ale v určitých obměnách se vyskytuje ve všech středomořských zemích. Omáčka se výborně hodí jako náhrada naší majonézy a na rozdíl od ní je však velmi zdravá. Používám ji do bramborového salátu, v květnu jako přílohu k vařenému zelenému chřestu, k vajíčkům. Francouzi ji mimo jiné s přidáním chilli a rajského protlaku nebo kečupu mažou na malé bagetové tousty, sypou sýrem a přikusují k vynikající francouzské rybí polévce (k sehnání v Makru).

Suroviny:

1 žloutek (doporučuji kvalitnější vejce)
sůl
2 stroužky čerstvého česneku (nikdy nenahrazujte pastou!)
šťáva z 1 citrónu
mletý bílý pepř
lžička dijonské hořčice
panenský olivový olej – zde musím doporučit pouze kvalitní řecký přinejhorším italský, v žádném případě ne španělský – po něm je omáčka hořká. Už jsem ji 2x vylilaJ
kvalitní rostlinný (slunečnicový) rafinovaný olej - od každého oleje asi polovinu.

a

Do misky vložte žloutek, přidejte sůl, utřený česnek, šťávu z citrónu, bílý pepř a hořčici. Šlehací metličkou nebo elektrickým šlehačem na střední rychlost směs šleháme a vezmi tenkým proužkem přiléváme střídavě oba oleje. Přiléváme olej tak dlouho dokud, omáčka nemá hustotu řidší majonézy (přibližně 150-200 ml oleje). Pokud budeme lít příliš mnoho oleje najednou, může omáčka náhle zeřídnout a musíme vše začít znovu.

a

 

Elena

Reklama

Obrázek uživatele Green
#99 Green 24. Únor 2012 - 9:53
Jak dlouho vydrží tahle omáčka, aby se nezkazila?
Obrázek uživatele Elena
#112 Elena 21. Březen 2012 - 17:17
Vydrží přibližně 1 týden, ale jde v podstatě o to, aby se nezkazila vejce. A jelikož je žloutek zakonzervovaný olejem, solí i citronem, asi by mohla vydržet i více dní. Týden Vám ale bude stačit bohatě - když člověka honí chutě, uspokojí ho i pečivo namáčené do této omáčky.