Chrudimské noviny ČESKÉ BUCHTY

Dnes: 2°C
Zítra: 4°C
Pozítří: 3°C

ČESKÉ BUCHTY

Peče je skoro každá česká hospodyňka, přesto jsou vždy trochu jiné. Tady je moje varianta.

 Suroviny:

¼ kg hladké mouky
¼ kg polohrubé mouky
1 sáček sušeného droždí na 0,5 kg mouky
½ lžičky soli
30 g másla
20 g sádla
30g oleje
100 g cukru krupice
asi ½ l mléka
2 žloutky
vanilkový cukr
citrónová kůra z ½ citrónu (moje maminka vanilku ani citrónovou kůru do buchet nedává, tvrdí, že patří do koláčového těsta)

Maková náplň:

100 g mletého máku
50 g cukru nebo medu
na špičku nože skořice
na špičku nože tlučeného badyánu
150 ml mléka
1 malá lžička solamylu nebo maizeny
10 g másla

Vše bez solamylu svaříme na hustou kaši, solamyl rozmícháme v malém množství mléka a do horké směsi vmícháme. Odstavíme a necháme vychladnout. Solamyl nebo maizenu přidávám pro kyprost náplně - je pak nadýchaná a vláčná.

Tvarohová náplň:

125 g tvarohu
50 ml mléka
2 lžíce cukru moučka
vanilkový cukr
citrónová kůra
1 malá lžička solamylu nebo maizeny

Postup:

Mouku smícháme a dvakrát prosejeme přes síto do mísy, přidáme sušené droždí (kdo je zvyklý na kvásek použije asi 20 g droždí, cukr, vlažné mléko a trochu mouky a po promíchání nechá na teple vzejít. Vykynutý kvásek vlijeme do mísy s moukou a dál pokračujeme dle postupu), sůl, žloutky a citrónovou kůru. V rendlíku rozpustíme máslo a sádlo, přidáme olej, mléko,  cukr a vanilkový cukr a zahřejeme na teplotu asi 40°C - vlažné.

a

Po té postupně přilíváme do důlku ke žloutkům a zapracováváme vařečkou, znovu přilijeme a zapracujeme další mouku a takto pokračujeme, až vznikne středně husté těsto. Dle potřeby můžeme přidat další vlažné mléko. Pokud bude těsto tužší, budou buchty hutnější, pokud vypracujeme řidší těsto, budou buchty kypřejší a měkčí. Nyní následuje nejméně oblíbená část - vypracování těsta vařečkou přibližně 10-15 minut do té doby, než začne tvořit občasné bubliny. Potom těsto upravíme v míse na bochánek tak, aby nebylo nalepené na okrajích a neosychalo, mírně zaprášíme moukou proti oschnutí, zakryjeme čistou utěrkou a necháme ne teplém místě kynout. Vykynuté těsto by mělo mít 2 - 3 x větší objem.

a

Můj tip: mísu zakryji  potravinovou folií a pokud nechci na kynutí dlouho čekat, naliji do jiné mísy vlažnou vodu asi 50°C a mísu s těstem do vody vložím. Takto těsto vykyne za necelou hodinu někdy i dříve.

Připravíme si pomoučený vál, na který vylijeme vykynuté těsto, lehce válečkem rozválíme na sílu asi 3 mm a rozkrájíme na čtverce – velikost je na vás – moje maminka dělala buchty skoro jako cihličky, já mám raději malé. Plníme dle chuti náplní z tvarohu, máku, povidel. Buchty zabalíme a vkládáme na máslem vymazaný plech a každou z buchet pomažeme máslem ze všech stran, aby se nelepily. Klademe je volně vedle sebe, aby se jen lehce dotýkaly.

a

Zakryjeme utěrkou a necháme na teplém místě ještě asi 30 minut kynout. Pečeme v troubě vyhřáté na 160°C asi 20 minut – dle chuti do světle až tmavohněda. Po vyjmutí z trouby potřeme rozpuštěným máslem a necháme vychladnout.

Nejlepší buchty jsem jedla od jedné paní z Moravy a její tajemství byly právě tři druhy tuku v těstě – máslo pro vůni, sádlo pro křehkost a olej pro vláčnost. Něco na tom je…

a

 

 

Elena

Reklama