MINESTRONE
Minestrone je snad nejtypičtější italskou polévkou. Již sám název je jakousi zdrobnělinou slova minestra, což v italštině znamená polévka. Je to druh syté, avšak lehce stravitelné polévky, jejíž obměněnou podobu najdeme v Německu jako Eintopf, či v Rusku jako Boršč, která může nahradit i letní oběd.
Vaří se po celé Itálii, pouze s krajovými rozdíly v použití surovin. Myslím, že každá varianta chutná vždy trochu rozdílně, protože lze použít zeleninu, kterou právě máme doma.
Suroviny:
4 velká rajčata
2 cibule
máslo, olivový olej
mrkev
řapíkatý celer
fazole (bílé či jakékoliv jiné drobnější velikosti, lze použít 1 konzervu či 200 g suchých)
těstoviny (polévkové hvězdičky, mušličky, mašličky či jiné drobnější velikosti)
zelenina dle chuti (cuketa, brambory, zelí, kapusta, zelené fazolky, brokolice, květák, pórek…)
1 plechovka krájených loupaných rajčat
1 malý rajský protlak
oregáno, tymián, saturejka
čerstvá bazalka
sůl
3 stroužky česneku
parmezán - čerstvě strouhaný na posypání
Postup:
Na másle do sklovita usmažíme 1 cibuli (pro větší sytost můžeme přidat i jemně krájený špek), přidáme na kostičky krájenou mrkev, spařená a oloupaná rajčata, která nakrájíme na koustky, řapíkatý celer a další zeleninu, pokrájenou na asi 1 cm velké kousky, přidáme vodu, uvařené fazole, můžeme přidat i konzervu loupaných rajčat, sůl a zelené koření a vaříme asi 20 minut.
Po té vmícháme těstoviny a vaříme opět asi 10 minut. Nakonec prolisujeme česnek a zakapeme olivovým olejem. Kdo má rád pikantnější jídla, může přidat chilli olej nebo sušené mleté chilli papričky. Vznikne nám hustá polévka, která by neměla mít příliš vody. Pro její zahuštění či kyselejší chuť můžeme přidat rajčatový protlak. Polévka chutná nejlépe druhý den, kdy se všechny suroviny s česnekem proleží. Česnek by měl uzavřít a podtrhnout chuť všech surovin, neměl by však být sám příliš výrazný. Na talíři sypeme polévku čerstvě strouhaným parmezánem nebo jiným tvrdým sýrem typu grana padano.
Reklama
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.