Chrudimské noviny RIBOLLITA

Dnes: 2°C
Zítra: 4°C
Pozítří: 3°C

RIBOLLITA

Ribollita je slavná toskánská zimní polévka, která je sama o sobě vydatným jídlem obsahujícím bílý chléb a zeleninu. Existuje mnoho variací, ale hlavními složkami jsou vždy zbytky chleba, fazole canellini, černá kapusta (lacinato) a ostatní zelenina jako například mrkev, celer, brambory a cibule. Název doslova znamená „předvařená“...
Jako většina toskánské kuchyně má i tato polévka venkovský původ.  Zpočátku se dělala ze základu minestrone či jiné zeleninové polévky z předchozího dne. Některé prameny uvádějí, že vznikla za středověku, kdy sluhové využili zbylé potraviny z banketu feudálních pánů a z nich si uvařili vlastní večeři. U nás je asi známější minestrone, ale ribollita s ní může směle soupeřit o nejchutnější polévku.

SUROVINY:

1 velká červená cibule
4 mrkve
3 řapíky celeru
2 střední brambory
popřípadě další zelenina zimního období
8 lžic olivového oleje
6 stroužků česneku
6 středních rajčat – oloupaných a nakrájených nebo 1 plechovka krájených rajčat
1 l masového nebo zeleninového vývaru (lze použít i z polotovaru)
4 bobkové listy
větvička rozmarýnu
6 velkých listů černé kapusty nebo kadeřávku, pokud není, je možné nahradit běžnou kapustou
500 g uvařených bílých fazolí canellini nebo 1-2 plechovky předvařených ve slaném nálevu
2 plátky bílého chleba nebo 4 plátky veky (lepší je starší)
sůl
pepř
½ chilli papričky – není nutné

POSTUP:
Cibuli nakrájíme na drobné kousky, mrkev, brambory a celerové řapíky na asi centimetrové plátky. Ve větším hrnci rozehřejeme olivový olej a pokrájenou zeleninu na něm za občasného míchání osmažíme – asi 5 minut.



Oloupaný česnek prolisujeme nebo podrtíme nožem a přidáme do osmahlé zeleniny. Společně asi 1 minutu restujeme a mícháme. Přilijeme vývar, rozkrájená oloupaná rajčata a fazole (do ribollity se mají dávat bílé canellini, ale já dávám přednost drobným černým nebo červeným fazolím, jejichž konsistence je pevnější a nerozvaří se). Nakrájený bílý chléb bez kůrky lehce navlhčíme a vložíme k zelenině do vývaru.



Pokrájíme kapustu na asi centimetrové kousky a spolu s bobkovým listem, popřípadě i snítkou rozmarýnu přidáme do hrnce. Pokud je polévka příliš hustá, přilijeme vodu či vývar. Vše dobře promícháme a necháme pomalu vařit asi ½ hodiny. Nakonec dochutíme solí a pepřem. Ribollita se podává v misce či hlubokém talíři, hustě posypaná strouhaným nebo plátkovaným parmezánem a s opečeným chlebem, potřeným směsí z česneku a olivového oleje.

Elena

Reklama