Chrudimské noviny TLAČENÉ STAROČESKÉ KOLÁČE

Dnes: 2°C
Zítra: 4°C
Pozítří: 3°C

TLAČENÉ STAROČESKÉ KOLÁČE

Pokud se řekne koláč, téměř každý si vybaví to, čemu se říká staročeský nebo také tlačený koláč. Jsem z kraje, kde se doma dělaly převážně koláče vázané ze čtyř cípů, a tak jsem tlačené koláče vyzkoušela až nyní. Pokud se budete chtít pochlubit, můžete koláče ještě před pečením ozdobit mandlemi, rozinkami či ořechy.

Těsto:
¼ kg hladké mouky
¼ kg polohrubé mouky
½ kostky čerstvého droždí
½ lžičky soli
60 g másla
20g oleje100 g cukru krupice
asi ½ l mléka
2 žloutky
vanilkový cukr
citronová kůra z ½ citronu

Náplně:

Tvarohová – tvaroh podle chuti osladíme moučkovým cukrem, pokud není vaničkový, rozředíme mlékem, přidáme citrónovou kůru a 1–2 lžičky škrobu.

Maková – mletý mák uvaříme v mléce s cukrem, skořicí a badyánem. Po uvaření ještě rozmixujeme ponorným mixérem a opět přidáme 1–2 lžičky škrobu.

Povidlová – Povidla rozmícháme na potřebnou hustotu s vodou a rumem, můžeme přidat i sladké koření (skořice, badyán, hřebíček, kardamom apod.).


Postup:
Mouku smícháme a prosejeme přes síto do velké mísy. Do většího hrnečku dáme asi 1 dcl vlažného mléka, čerstvé droždí, 1 lžičku cukru a asi 3 velké lžíce z odvážené mouky. Vše dobře promícháme a necháme vzejít kvásek. Vykynutý kvásek vlijeme do mísy s moukou, kde jsme předtím v mouce vytvořili uprostřed důlek. Do kvásku přidáme žloutky a citronovou kůru. Máslo vložíme do kastrůlku, rozehřejeme, přidáme olej, mléko, cukr, vanilkový cukr a sůl a vše zahřejeme asi na 40 °C, promícháme a postupně vléváme na kvásek, přičemž zapracováváme okolní mouku, aby postupně vznikalo středně husté těsto. Hustotu těsta můžeme upravit přidáním mouky nebo mléka. Vařečkou dále těsto vypracováváme asi 10 minut. Po té zakryjeme mísu potravinovou fólií a necháme na teplém místě kynout. Kynutí můžeme urychlit ponořením mísy do nádoby s vlažnou vodou. Jakmile těsto zvětší svůj objem asi 2x, připravíme si pomoučený vál a těsto na něj vlijeme. Lehce rozválíme asi na 0,5 cm silný plát, rozkrájíme na pravidelné čtverce, ze kterých vytvoříme kuličky.



Necháme asi 10 minut na vále kynout (stačí doba, než vytvoříme všechny kuličky) a pak přendáme na máslem vymazaný plech dostatečně od sebe daleko. Přikryjeme folií nebo druhým plechem a necháme ještě asi 10–20 minut kynout. Mezitím si náplně přelijeme do sáčku na zdobení (bez špičky, pouze ustřihneme konec). Nyní můžeme začít s tlačením a plněním. Dno hrníčku nebo skleničky potřebné velikosti vždy před vytlačením do těsta „namočíme“ v misce s hladkou moukou a do každé kuličky vytlačíme důlek.



Důlek vyplníme náplní, okraje koláče potřeme rozšlehaným vajíčkem a pečeme na střední teplotě.



Po upečení potíráme rozpuštěným máslem s trochou rumu. Necháme vystydnout na plechu, dokud náplň neztuhne.



Protože mi zbyly náplně, uložila jsem je v chladničce a za týden zkusila udělat totéž s těstem na metáčky – viz zde: https://chrudimskenoviny.cz/recepty/metacky-svatebni-kolacky

Pouze velikost jsem zmenšila, takže upečený koláček měl v průměru asi 3 cm. Postupovala jsem stejně, jen pro tlačení jsem použila špunt od lahve odpovídající velikosti.

Po upečení jsem je obalovala v moučkovém vanilkovém cukru.

Elena

Reklama