Chrudimské noviny

Dnes: 11°C
Zítra: 16°C
Pozítří: 17°C

Italské rizoto se výrazně liší od toho, na které jsme většinou zvyklí z domova nebo veřejného stravování. Jedná se o krémovou konzistenci slaného rýžového pokrmu, který z běžné dlouhozrnné rýže neuvaříte.  Na italském jídelním lístku ho většinou najdete v části „Prima piatti“ – první chod, u nás se vyskytuje nejčastěji jako příloha k masu či rybě nebo jako samostatné jídlo.

Počet komentářů: 0 Číst dál

Další z řady sladkokyselých omáček je oblíbená nejen pro svou chuť, ale i pro rychlost, s jakou je vytvořena. Je vhodná k vařenému libovému masu (hovězí , vepřové, krůtí), ale často se podává i ke steakům či vařenému uzenému masu. Pokud zvolíte uzené, doporučuji ho vařit vcelku v tlakovém hrnci na pařáčku přibližně asi ¾ hodiny. Maso můžete také nakrájet na kostky jako na guláš a s kořením a cibulí uvařit.

Počet komentářů: 0 Číst dál

Je s podivem, jak si toto původně texaské národní jídlo získalo oblibu právě u nás. Hlavními surovinami chili con carne je mleté hovězí maso a chilli. Ostatní přísady jako rajčata, fazole, kukuřice, cibule a další jsou krajovými variantami právě podle toho, co se kde pěstuje, nebo co má kuchař v oblibě.

Počet komentářů: 0 Číst dál


Opět jedno z tradičních krajových jídel z Vysočiny. Prosté, o to více překvapující: značně nevzhledné až do chvíle, kdy ho ochutnáte – potom jeho vzhled považujete za „rustikální“ až roztomilý. Co je na nudlích smíchaných se zelím? Tím trikem je fakt, že nudle nejsou uvařené, nýbrž upečené ve výpeku po masové pečeni. Tím získají celistvou chuť pečínky s přílohou. Zelí, které podusíte a ochutíte na sladko-kyselo, volíte podle druhu masové pečeně. K pečenému kuřeti nebo vepřovému masu je vhodnější bílé zelí, kachnu či husu podpoří více zelí červené. Pokud pečeni vykostíte a nakrájíte na kousky, můžete je přimíchat do nudlí se zelím. V takovém případě je výhodou, že nepotřebujete celou husu či kachnu, ale stačí jejich část, aby dostatečně ochutila zbytek jídla. I menší množství masa bohatě stačí.

Počet komentářů: 0 Číst dál

Jednoduchý a chutný pokrm z mletého masa, který pochází z Chorvatska, si získal mnoho příznivců i u nás. Svůj název si vysloužil díky závěrečnému tvarování placiček, kdy se do bochánku ochuceného masa pleská, aby z něj vznikla zmíněná placička. Může se restovat na pánvi v malém množství oleje nebo přímo na grilu.

Počet komentářů: 0 Číst dál

Špalíčky jsou rychlou variantou ovocných knedlíků, které jsme si doma oblíbili (hlavně já, díky rychlé přípravě). Jedná se o stejné těsto, které uvádím již v receptu ovocné knedlíky. Změnou je však náplň, která není náplní, ale ovocným přelivem. Navrch můžete použít šlehaný nebo (a) strouhaný tvaroh, cukr, rozpuštěné máslo, opraženou strouhanku se skořicovým cukrem či jiné dobroty, jak kdo má rád.

Počet komentářů: 0 Číst dál

Toto jídlo mi doporučil můj doktor, jehož žena žila několik let na Sicílii. Vyzkoušela jsem a hned se zamilovala (do pokrmu). A jelikož Parmigiana není u nás tak známá, podělím se s vámi o tento jedinečný zážitek.

Počet komentářů: 0 Číst dál

Tuto tradiční omáčku ke kančí kýtě snad nejvíce proslavil Bohumil Hrabal a film Slavnosti sněženek, který se odehrává v Kersku u Poděbrad. Tam si toto jídlo také dodnes můžete objednat v restauraci Hájenka. Šípková omáčka v Kersku je naprosto bezkonkurenční  a nesnese srovnání, přesto Vám předkládám recept, kterým se můžete alespoň trochu té kerské přiblížit.

Počet komentářů: 0 Číst dál

Švédské kuličky si svou oblibu získaly především díky obchodnímu domu IKEA, kde se v místní jídelně nabízejí za rozumnou cenu či prodávávají v mražené podobě jako polotovar. Jaká dochucovadla či konzervanty chemického původu obsahují, málokdo ze spotřebitelů zkoumá. Stejně je na tom i omáčka, kterou lze ve stejném obchodě zakoupit v podobě sušeného prášku (vybírám jen některé – stabilizátor E450i antioxidant E304, E307, barvivo E150c). Proto jsem zvolila domácí variantu - kuličky i omáčka z čerstvých surovin si u nás doma získaly bezkonkurenční převahu oproti výše zmíněným. Vyzkoušejte a myslím, že nebudete litovat.

Počet komentářů: 0 Číst dál

Ovocné knedlíky vaří asi každá hospodyňka. Uvádím zde velmi rychlý recept, který nelze pokazit, knedlíky se dobře balí, nerozváří a těsto zůstává vláčné a měkké. Použít lze jakékoli ovoce, ale v každé době lze použít čerstvá jablka, která ochutíme špetkou skořice.

Počet komentářů: 0 Číst dál