Chrudimské noviny

Dnes: 2°C
Zítra: 4°C
Pozítří: 3°C

Mleté maso je vděčnou surovinou pro zpracování v kuchyni. Na rozdíl od tradičního vepřového, hovězího či divočiny zde jde o dietnější a stravitelnější formu a díky bílému masu i rychlejší úpravu. Medailonky lze podávat s tradičními přílohami, ale i v lehčí podobě se zeleninovým salátem.

Počet komentářů: 0 Číst dál

Jáhly patřily ještě před pár desítkami let neodmyslitelně do české kuchyně. K jejich škodě je vytlačila až dovážená rýže. Nemohla je ale nahradit obsahem cenných vitamínů a minerálů, které řadí jáhly na přední místo mezi obilovinami - z minerálních látek zde najdeme hořčík, draslík, fosfor, křemík, měď, železo a zinek, z vitamínů pak B1 a B2...

Počet komentářů: 0 Číst dál

Italské rizoto se výrazně liší od toho, na které jsme většinou zvyklí z domova nebo veřejného stravování. Jedná se o krémovou konzistenci slaného rýžového pokrmu, který z běžné dlouhozrnné rýže neuvaříte.  Na italském jídelním lístku ho většinou najdete v části „Prima piatti“ – první chod, u nás se vyskytuje nejčastěji jako příloha k masu či rybě nebo jako samostatné jídlo.

Počet komentářů: 0 Číst dál

Další z řady sladkokyselých omáček je oblíbená nejen pro svou chuť, ale i pro rychlost, s jakou je vytvořena. Je vhodná k vařenému libovému masu (hovězí , vepřové, krůtí), ale často se podává i ke steakům či vařenému uzenému masu. Pokud zvolíte uzené, doporučuji ho vařit vcelku v tlakovém hrnci na pařáčku přibližně asi ¾ hodiny. Maso můžete také nakrájet na kostky jako na guláš a s kořením a cibulí uvařit.

Počet komentářů: 0 Číst dál

Je s podivem, jak si toto původně texaské národní jídlo získalo oblibu právě u nás. Hlavními surovinami chili con carne je mleté hovězí maso a chilli. Ostatní přísady jako rajčata, fazole, kukuřice, cibule a další jsou krajovými variantami právě podle toho, co se kde pěstuje, nebo co má kuchař v oblibě.

Počet komentářů: 0 Číst dál

Opět jedno z tradičních krajových jídel z Vysočiny. Prosté, o to více překvapující: značně nevzhledné až do chvíle, kdy ho ochutnáte – potom jeho vzhled považujete za „rustikální“ až roztomilý. Co je na nudlích smíchaných se zelím? Tím trikem je fakt, že nudle nejsou uvařené,...

Počet komentářů: 0 Číst dál

Jednoduchý a chutný pokrm z mletého masa, který pochází z Chorvatska, si získal mnoho příznivců i u nás. Svůj název si vysloužil díky závěrečnému tvarování placiček, kdy se do bochánku ochuceného masa pleská, aby z něj vznikla zmíněná placička. Může se restovat na pánvi v malém množství oleje nebo přímo na grilu.

Počet komentářů: 0 Číst dál

Špalíčky jsou rychlou variantou ovocných knedlíků, které jsme si doma oblíbili (hlavně já, díky rychlé přípravě). Jedná se o stejné těsto, které uvádím již v receptu ovocné knedlíky. Změnou je však náplň, která není náplní, ale ovocným přelivem. Navrch můžete použít šlehaný nebo (a) strouhaný tvaroh, cukr, rozpuštěné máslo, opraženou strouhanku se skořicovým cukrem či jiné dobroty, jak kdo má rád.

Počet komentářů: 0 Číst dál

Toto jídlo mi doporučil můj doktor, jehož žena žila několik let na Sicílii. Vyzkoušela jsem a hned se zamilovala (do pokrmu). A jelikož Parmigiana není u nás tak známá, podělím se s vámi o tento jedinečný zážitek.

Počet komentářů: 0 Číst dál

Tuto tradiční omáčku ke kančí kýtě snad nejvíce proslavil Bohumil Hrabal a film Slavnosti sněženek, který se odehrává v Kersku u Poděbrad. Tam si toto jídlo také dodnes můžete objednat v restauraci Hájenka. Šípková omáčka v Kersku je naprosto bezkonkurenční  a nesnese srovnání, přesto Vám předkládám recept, kterým se můžete alespoň trochu té kerské přiblížit.

Počet komentářů: 0 Číst dál